^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Kľúče sv. Petra a jeho neochvejná viera
Je to fakt histórie, Písma a Tradície, že náš Pán Ježiš Kristus založil svoju všeobecnú Cirkev (Katolícku Cirkev) na sv. Petrovi.
Náš Pán ustanovil sv. Petra za prvého pápeža, zveril mu celé svoje stádo a dal mu najvyššiu moc vo všeobecnej Cirkvi Kristovej.
A s najvyššou autoritou, ktorú náš Pán Ježiš Kristus udelil sv. Petrovi (a jeho nástupcom, pápežom), prichádza to, čo sa nazýva pápežská neomylnosť. Pápežská neomylnosť je neoddeliteľná od pápežského primátu – nemalo by zmysel, aby Kristus ustanovil sv. Petra za hlavu svojej Cirkvi (ako to Kristus jednoznačne urobil), ak by sa sv. Peter alebo jeho nástupcovia, pápeži, mohli mýliť pri uplatňovaní tejto najvyššej autority pri učení o nejakej náuke viery. Najvyššia autorita musí byť v záväzných otázkach viery a mravov neochvejná, lebo inak by to vôbec nebola pravá autorita od Krista.
Pápežská neomylnosť neznamená, že pápež sa vôbec nemôže mýliť, a neznamená to, že pápež nemôže stratiť svoju dušu a byť zatratený do pekla za ťažký hriech. Znamená to, že nástupcovia sv. Petra (pápeži Katolíckej Cirkvi) sa nemôžu mýliť, keď autoritatívne učia o náuke viery alebo mravov, ktorej sa má držať celá Cirkev Kristova. Prísľub neochvejnej/nezlyhajúcnej viery pre sv. Petra a jeho nástupcov, o ktorom sa zmienil Kristus, nachádzame v 22. kap. Lukášovho Evanjelia.
Satan si vyžiadal preosiať všetkých apoštolov (plurál) ako pšenicu, ale Ježiš sa modlil za Šimona Petra (singulár), aby jeho viera nezlyhala. Ježiš hovorí, že sv. Peter a jeho nástupcovia (pápeži Katolíckej Cirkvi) majú neochvejnú/nezlyhajúcnu vieru, keď autoritatívne učia náuku viery alebo mravov, ktorej sa má držať celá Cirkev Kristova.
A tejto pravdy sa v Katolíckej Cirkvi držalo od najranejších čias.
Kristov prísľub sv. Petrovi, že jeho viera nemôže zlyhať (t. j. že je nezlyhajúcna), predpokladá, že Petrova viera – a úrad, ktorý Ježiš v Petrovi ustanovuje – je neomylný. Lebo to, čo je vo veciach viery nezlyhajúcne, musí byť neomylné. Pápežská neomylnosť je preto priamo spojená s Kristovým prísľubom sv. Petrovi (a jeho nástupcom) v 22. kap. Lukášovho Evanjelia o Petrovej nezlyhajúcnej viere. Pápežská neomylnosť sa nachádza aj v Kristovom prísľube Petrovi v 16. kap. Matúšovho Evanjelia. Ježiš vyhlasuje, že čokoľvek, čo Peter zviaže (t. j. čokoľvek, o čom vyhlási, že sa toho musí držať všeobecná Cirkev), je zaviazané aj v nebi. Keďže nebo nemôže zviazať omyl, veci, ktorými sv. Peter a jeho nástupcovia zaviažu všeobecnú Cirkev, musia byť vždy pravdivé. To je neomylnosť. Hoci sa v túto pravdu verilo od počiatku Cirkvi, ako dogma bola výslovne definovaná na Prvom vatikánskom koncile v r. 1870.
Ale ako človek pozná, kedy pápež uplatňuje svoju nezlyhajúcnu vieru, aby neomylne učil zo Stolca sv. Petra? Odpoveďou je, že to poznáme z jazyka, ktorý pápež používa, alebo zo spôsobu, akým pápež učí. Prvý vatikánsky koncil definoval dve požiadavky, ktoré musia byť splnené: 1) keď pápež vykonáva svoju službu pastiera a učiteľa všetkých kresťanov v súlade so svojou najvyššou apoštolskou autoritou; 2) keď vysvetľuje doktrínu o viere alebo mravoch, ktorej sa má držať celá Cirkev Kristova. Pápež môže obe tieto požiadavky splniť v jedinom riadku tým, že uvalí kliatbu na bludný názor (ako na mnohých dogmatických konciloch), alebo tým, že povie: „Našou apoštolskou autoritou vyhlasujeme...“, alebo tým, že povie: „Veríme, vyznávame a učíme“, alebo použitím slov podobného významu a zmyslu, ktoré naznačujú, že pápež učí celú Cirkev o viere definitívnym a záväzným spôsobom.
Takže keď pápež učí z Petrovho stolca vyššie stanoveným spôsobom, nemôže sa mýliť. Ak by sa mohol mýliť, potom by Cirkev Kristova mohla byť oficiálne uvedená do omylu a Kristov prísľub daný sv. Petrovi a svojej Cirkvi by nebol dodržaný (čož je nemožné). To, čo je učené z Petrovho stolca pápežmi Katolíckej Cirkvi, je učením samotného Ježiša Krista. Odmietnuť to, čo je učené pápežmi z Petrovho stolca, proste znamená opovrhovať samotným Ježišom Kristom.
PETROVA STOLICA HOVORÍ PRAVDU, KTORÚ ODOVZDAL SÁM KRISTUS
Pravdy viery, ktoré boli prehlásené pápežmi neomylne hovoriacimi z Petrovho stolca, sa nazývajú dogmy. Dogmy tvoria to, čo sa nazýva depozit viery. A depozit viery sa skončil smrťou posledného apoštola.
Toto znamená, že keď pápež definuje dogmu z Petrovho stolca, nerobí dogmu pravdivou, ale vyhlasuje to, čo už je pravdivé, čo už bolo zjavené Kristom a odovzdané apoštolom. Dogmy sú preto, samozrejme, nemenné. Jednou z týchto dogiem depozitu viery je, že mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy. Keďže je to učenie Ježiša Krista, človeku nie je dovolené o tejto dogme polemizovať alebo ju spochybňovať; človek ju musí jednoducho prijať. Nezáleží na tom, či sa niekomu táto dogma nepáči, či tejto dogme nerozumie alebo či v tejto dogme nevidí spravodlivosť. Ak ju človek neprijíma ako neomylne pravdivú, potom jednoducho neprijíma Ježiša Krista, pretože dogma k nám prichádza od Ježiša Krista.
Tí, čo odmietajú veriť v dogmu mimo Cirkvi niet spásy, dokiaľ neporozumejú tomu, ako je v nej spravodlivosť, jednoducho zadržiavajú svoju vieru v Kristovo zjavenie. Tí s pravou vierou v Krista (a Jeho Cirkev) najprv prijímajú Jeho učenie a až potom porozumejú pravde v ňom (t. j. prečo je pravdivé). Katolík nezadržiava svoju vieru v Kristovo zjavenie, kým mu nemôže porozumieť. To je zmýšľanie neveriaceho heretika, ktorý má neznesiteľnú pýchu. Sv. Anzelm vystihuje pravý katolícky pohľad v tejto veci.
[1] Denzinger 1837.
[2] Denzinger 1836.
[3] Denzinger 163.
[4] Denzinger 1839.
[5] The Papal Encyclicals, by Claudia Carlen, Raleigh: The Pierian Press, 1990, Vol. 2 (1878-1903), p. 394.
[6] Denzinger 2021.
[7] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 394.
[8] Fr. Christopher Rengers, The 33 Doctors of the Church, Rockford: IL, Tan Books, 2000, p. 273.