^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Biblia učí o spovedaní sa kňazovi
Evanjelium podľa Jána 20:22-23 – „[Ježiš im povedal]: ‘Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané.’“
Mnohí nekatolíci si myslia, že o spovedi kňazovi sa v Biblii neučí. Podľa nich, aby sa človeku odpustili dokonca aj vážne hriechy, stačí jednoducho veriť v Ježiša alebo – nanajvýš – vyznať tie hriechy priamo Bohu. Avšak tento postoj – že spoveď kňazovi nie je nevyhnutná v prípade vážnych (t. j. smrteľných) hriechov po krste – je v rozpore s tým, čo sa učí v Biblii.
V STAROM ZÁKONE ČLOVEK MUSEL ÍSŤ ZA KŇAZOM, ABY SA MU ODPUSTILO
Ak sa človek v Starom zákone dopustil hriechu, nemohol ho len vyznať Bohu a mať vec hotovú. Nie, musel ísť za kňazom. Učí sa to naprieč knihou Levitikus, jednou z prvých kníh Starého zákona. Tu je k tomu dobrý príklad:
V tejto pasáži vidíme, že úloha kňaza bola na odpustenie hriechu nepostrádateľná. Toto sa učí naprieč knihou Levitikus a v ďalších základových knihách Starého zákona. Tu je ďalší príklad:
ČLOVEK MUSEL ÍSŤ KU KŇAZOVI, ABY SA STAL ČISTÝM
Nielenže musel ísť človek ku kňazovi, aby mu boli odpustené hriechy (ako to jasne dávajú najavo tieto a iné pasáže), ale aj aby sa stal čistým. V Starom zákone sa ľudia stali nečistými po tom, čo urobili určité veci, o ktorých Boh povedal, že robia osobu nečistou. Aby sa stali čistými, musel sa zapojiť kňaz. Ježiš sa o tomto zmieňuje v Evanjeliu podľa Lukáša 5:13-14.
BOH MAL KŇAZOV; BOH MAL KŇAZSTVO; BOH ĽUDÍ ZMIEROVAL PROSTREDNÍCTVOM KŇAZOV
Teraz by niekto mohol povedať: to bol Starý zákon. A čo v Novom zákone, po tom, čo prišiel Ježiš? Uvidíme, že Nový zákon učí o spovedaní sa kňazovi. Ale tieto veci zo Starého zákona je dôležité zvážiť ako prvé, pretože ukazujú, ako Boh koná a ako konal naprieč dejinami spásy. Boh mal kňazov; Boh ustanovil kňazstvo; Boh odpúšťa a zmieruje ľudí prostredníctvom kňazov. Ľudia museli ísť ku kňazom, aby im bolo odpustené.
V 3. kapitole knihy Numeri vidíme zmienku o osobitnom rade kňazov, ktorí mali ako jediní vykonávať túto špeciálnu službu.
V knihe Numeri 3:3 sa tiež píše, že ruky kňazov boli posvätené, ale to bolo z protestantskej Biblie odstránené.
V Deuteronómiu 17:9 a 24:8 čítame o nevyhnutnosti dodržiavať pokyny kňazov. V Deuteronómiu 26:1-5 čítame o obetovaní prvotín kňazovi.
5. KAPITOLA KNIHY NUMERI O NEVYHNUTNOSTI VYZNÁVAŤ HRIECHY
V knihe Numeri 5:6-7 vidíme, že ľudia majú vyznávať hriechy.
Zvyšok kapitoly obsahuje pokyny, ktoré sa v každej veci týkajú kňazov. Napríklad:
Čiže v 5. kapitole knihy Numeri vidíme jasný príklad spovede, ako aj príhovoru kňazov. V knihe Numeri 6:11, hneď nasledujúcej kapitole, vidíme, že ak sa človek určitým činom poškvrní, „kňaz prinesie jedno ako obetu za hriech a druhého ako spaľovanú obeť a sprostredkuje mu zmierenie...“
HRIECHY SA ODPÚŠŤAJÚ PROSTREDNÍCTVOM KŇAZA
V 15. kapitole knihy Numeri opäť vidíme, že hriechy sa odpúšťajú prostredníctvom kňaza.
Toto sa opakuje v knihe Numeri 15:28.
EXODUS A LEVITIKUS UČIA, ŽE KŇAZI MAJÚ NOSIŤ ZVLÁŠTNY ODEV: ORNÁTY
V knihe Exodus 28:1-3 čítame o kňazskom úrade a o tom, že kňazi nosia zvláštny odev.
To isté čítame v knihe Levitikus 16:32.
KNIHA LEVITIKUS UČÍ, ŽE EXISTUJÚ URČITÉ MIMORIADNE SVIATKY: PRIKÁZANÉ SVIATKY
V knihe Levitikus 23:4 čítame o mimoriadnych sviatkoch alebo prikázaných sviatkoch, ktoré sa mali zachovávať.
Niet pochýb o tom, že Boh ustanovil kňazstvo. Boh ho ustanovil, aby sa ľudia prostredníctvom služby kňazov zmierili, aby im bolo odpustené a aby sa očistili. Takto to s Bohom fungovalo v Starom zákone. A čo v Novom zákone?
JEŽIŠ NEPRIŠIEL ZÁKON ZRUŠIŤ, ALE NAPLNIŤ HO – USTANOVIL KŇAZSTVO
Ježiš neprišiel Zákon a prorokov zrušiť, ale naplniť. Niet pochýb o tom, že Nový zákon prevyšuje starý. Prevyšuje ho natoľko, že ho robí zastaraným. Ježiš naplnil všetky obrazy a proroctvá zo Starého zákona. Uzavrel novú a dokonalejšiu zmluvu, čím Starú zmluvu zrušil (Hebr 8,13).
Nový zákon má však podobnosti so Starým zákonom, keďže je jeho naplnením. V Starom zákone bolo napríklad 12 kmeňov s 12 kmeňovými vodcami a Mojžiš mal 70 starších; podobne aj v Novom zákone má Ježiš 12 apoštolov a 70 ďalších učeníkov, ako vidíme v 10. kapitole Evanjelia podľa Lukáša. Ďalším príkladom by bolo to, ako Ježiš zdedil trón Dávida, ako čítame v Evanjeliu podľa Lukáša 1:32 a v Skutkoch apoštolov 2:30.
Ježiš a jeho duchovné kráľovstvo (jeho Cirkev) napĺňajú to, čo bolo predznamenané v svetskom kráľovstve, Dávidovej monarchii.
Ďalším príkladom toho, ako Nový zákon korešponduje so Starým zákonom, by bolo to, ako v Starom zákone otec odovzdával svoje požehnanie svojmu synovi skrze vkladanie rúk. V Deuteronómiu 34:9 vidíme, že duchovná autorita je odovzdávaná z Mojžiša na Jozueho skrze vkladanie rúk. Podobne aj v Novom zákone sú kňazi vysvätení skrze vkladanie rúk, ako čítame v 2. liste Timotejovi 1:6.
Ide teda o to, že hoci Ježišovo kráľovstvo a Nový zákon prevyšujú a rušia Starý zákon, Nový zákon napriek tomu v mnohom napĺňa, zdokonaľuje a zodpovedá starému. (Treba poukázať na to, že odpustenie hriechov alebo ospravodlivenie v Starom zákone bolo menejcenným prekrytím hriechu, ktoré odvracalo Boží hnev, ale nezbavovalo hriechov úplne. K úplnému odpusteniu hriechov nemohlo dôjsť až do príchodu Ježiša Krista a Nového zákona. Pozri List Hebrejom 10:4).
Preto tak, ako v Starom zákone určite existovalo kňazstvo, existuje kňazstvo aj v Novom zákone. Apoštoli boli ustanovení za kňazov a biskupov Ježišom Kristom.
JEŽIŠ DÁVA APOŠTOLOM MOC ODPÚŠŤAŤ HRIECHY
Ježiš dáva kňazom moc odpúšťať hriechy. Jasne to čítame v 20. kapitole Evanjelia podľa Jána.
Ježiš hovorí, že komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené; a komu ich zadržíte (neodpustíte), odpustené mu nebudú. Nič nemôže byť jasnejšie. Apoštoli by mohli určiť, ktoré hriechy odpustiť a ktoré hriechy zadržať, len ak počuli vyznanie hriechov. Táto pasáž dokazuje, že Ježiš ustanovil spovedanie sa kňazom.
AKO SYN ČLOVEKA MAL JEŽIŠ NA ZEMI MOC ODPÚŠŤAŤ HRIECHY A TÚTO MOC MOHOL PRENIESŤ A AJ JU PRENIESOL NA INÝCH
Aj keď je význam verša z Evanjelia podľa Jána 20:23 zrejmý, je tu ešte jedna vec, ktorá sa musí v tejto súvislosti spomenúť. V Evanjeliu podľa Matúša 9:6-8 čítame:
Ježiš bol Bohom aj človekom, ale všimnite si, že táto pasáž zdôrazňuje, že ako Syn človeka mal moc odpúšťať hriechy. Keďže Ježiš mal ako Syn človeka moc odpúšťať hriechy – čož je ujasnené aj v Mt 28:18, kde hovorí, že mu je daná všetka moc na nebi i na zemi – potom môže túto moc preniesť na iných. Pozrite sa ešte raz na Evanjelium podľa Jána 20:21:
Tak ako bol Ježiš poslaný ako Syn človeka s mocou na zemi odpúšťať hriechy, posiela svojich apoštolov, aby udeľovali jeho odpustenie iným.
SV. PAVOL HOVORÍ, ŽE KŇAZI ZMIERUJÚ ĽUDÍ S BOHOM V MIESTE KRISTA
To je dôvodom, prečo sv. Pavol, ktorý bol v Cirkvi ustanovený za kňaza a biskupa, hovorí toto:
Táto pasáž jasne ukazuje, že Ježiš posiela svojich apoštolov, aby boli vysluhovateľmi jeho zmierenia a odpustenia. To je dôvodom, prečo Cirkev učí, že kňazi počas počúvania spovede stoja na mieste Krista. Nie sú prekážkou ku Kristovi, ale cestou, kanálom jeho zmierenia; presne ako hovorí sv. Pavol: „V mene Krista prosíme, zmierte sa s Bohom!“
Toto je dôvodom, prečo Ježiš dáva apoštolom moc odpúšťať a zadržiavať hriechy v Jn 20:23, hneď potom, čo ich poslal v Jn 20:21 (ako ho poslal jeho Otec).
Okrem toho v Skutkoch apoštolov čítame, že ľudia prichádzali a vyznávali svoje skutky.
Všetko toto bez akýchkoľvek pochybností preukazuje, že Ježiš ustanovil spovedanie sa kňazom.
JEŽIŠ DÁVA APOŠTOLOM MOC ZVÄZOVAŤ A ROZVÄZOVAŤ HRIECHY
Dodatočne potvrdzujúc, že Biblia učí spovedanie sa kňazovi, vidíme, že v Mt 18:18 bola apoštolom daná moc zväzovať a rozväzovať.
Toto sa vzťahuje na odpúšťanie hriechov a na skutočnosť, že Ježiš udelil svoju moc platným biskupom a kňazom vo svojej jedinej pravej Cirkvi. Moc, ktorá je vykonávaná kňazmi a biskupmi, sa musí používať pod jedinečnou mocou kľúčov, ktoré boli dané jedine sv. Petrovi v Mt 16:18-19.
AK VYZNÁME SVOJE HRIECHY, JE VERNÝ A SPRAVODLIVÝ A ODPUSTÍ NÁM NAŠE HRIECHY
Všimnite si, že v tejto pasáži sa píše, že „ak“ vyznávame svoje hriechy, je verný a spravodlivý a odpustí nám hriechy. Nepíše sa tam, že hriechy nám odpustí či hriechy vyznáme a či nie, zakiaľ veríme.
5. KAPITOLA JAKUBOVHO LISTU UČÍ O KATOLÍCKEJ SVIATOSTI POSLEDNÉHO POMAZANIA
V 5. kapitole Jakubovho listu vidíme zmienku o vyznávaní hriechov, o kňazoch a odpustení hriechov.
Táto pasáž je klasickým dôkazom katolíckej sviatosti posledného pomazania. Posledné pomazanie je katolícka sviatosť prijímaná v čase smrti; je to kňazské pomazanie a obrad, ktorý – ak je náležite prijatý – posilňuje človeka v poslednej chorobe jeho života a odpúšťa mu hriechy. V tejto pasáži z 5. kapitoly Jakubovho listu čítame, že by sme si mali „navzájom vyznávať hriechy“. Tento pokyn nasleduje bezprostredne po zmienke o zavolaní starších/kňazov Cirkvi. Toto nám opäť ukazuje nevyhnutnosť spovede a kňazov, ako aj súvislosť medzi nimi.
Tieto skutočnosti preukazujú, že Nový zákon učí, že spoveď kňazovi je nevyhnutná na odpustenie závažných (t. j. smrteľných) hriechov spáchaných po krste. To je dôvodom, prečo to Katolícka Cirkev, jediná pravá Cirkev Kristova, učila už takmer 2000 rokov.
OTCOVIA STAROVEKEJ CIRKVI UČILI O SPOVEDI
Otcovia Cirkvi tiež verili v spoveď a učili, že je nevyhnutná. Ich svedectvo potvrdzuje, že spoveď je pravdivým učením Ježiša Krista a Biblie.
V najranejších dňoch Cirkvi sa spovede niekedy robili verejne pred kňazom alebo biskupom pred ostatnými z pospolitosti a niekedy sa robili v súkromí.
Jeden z najlepších dôkazov o spovedi od cirkevných otcov pochádza od chýrneho pisateľa ranej Cirkvi, Origena; datuje sa to približne do roku 245 po Kristovi.
Origenes jasne učí, že samotné vyznanie Pánovi nestačí; musí sa vyspovedať kňazom.
Všetko toto dokazuje, že Biblia učí o nevyhnutnosti spovede u kňaza. Katolícka Cirkev zostala vždy verná tomuto učeniu Biblie, pretože Katolícka Cirkev je jediná pravá Cirkev Kristova.