^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Námietka typu „osobný výklad“
NÁMIETKA – Chováte sa ako protestant. Protestant si osobne vykladá Sväté Písmo a vy si osobne vykladáte dogmatické vyhlásenia.
ODPOVEĎ – Táto námietka bola vyvrátená v 2. kapitole tohto dokumentu – „Verte v dogmu tak, ako bola raz vyhlásená“.
Existuje však niekoľko ďalších argumentov, ktoré vyvracajú a rozoberajú na kúsky totálny nezmysel a kacírsku mentalitu, ktorá predstavuje koreň tejto námietky. Ľudia, čo toto tvrdia, nerozumejú katolíckemu učeniu ani tomu, čo je vernosť Magistériu. Tridentský koncil vo svojom Dekréte o sviatosti posvätného stavu slávnostne vyhlásil, že dogmatické kánony sú určené na používanie všetkými veriacimi!
Slovo „kánon“ (v gréčtine: kanon) znamená trstina; rovný prút alebo tyč; meracia palica; niečo, čo slúži na určovanie, rozhodovanie alebo meranie. Tridentský koncil neomylne vyhlasuje, že jeho kánony sú meracími trstinami pre „všetkých“, aby využívajúc tieto pravidlá viery, mohli rozoznať a brániť pravdu uprostred temnoty! Toto veľmi dôležité vyhlásenie zmieta zo stola tvrdenie tých, čo tvrdia, že používanie dogiem na dokazovanie téz je „osobným výkladom“.
Ďalej, ak katolík, ktorý sa riadi presne tým, čo vyhlásil Petrov stolec (dogmatický text), nedospieva k pravde, ale dopúšťa sa „osobnej interpretácie“, ako tvrdia oni, podľa čoho sa má teda riadiť? Kto interpretuje dogmatické vyhlásenie? A kto interpretuje interpretáciu dogmatického vyhlásenia? A kto interpretuje interpretáciu interpretácie dogmatického vyhlásenia? A kto interpretuje interpretáciu interpretácie interpretácie dogmatického vyhlásenia? Odpoveďou je, že nikdy by to neskončilo a nikto by nikdy nemohol dospieť k pravde ohľadom čohokoľvek. V takomto systéme by potom depozit viery a dogmatické učenia Cirkvi neboli ničím iným ako osobnými názormi, čož je ČÍRY PROTESTANTIZMUS.
Sv. František Saleský to dobre vysvetlil voči protestantom.
„Interpretácia“ sa končí slovami samotnej dogmy! Ak nie, potom sa neskončí nikdy, ako sme mohli vidieť vyššie – máte len omylný výklad za omylným výkladom za omylným výkladom za omylným výkladom. Ak sa špekulovanie neskončí neomylnou definíciou (z Petrovho stolca), potom sa neskončí nikdy. Na túto skutočnosť som v telefonickom rozhovore upozornil jedného ako tak známeho „apologéta“ sekty II. vatikánskeho koncilu. Tvrdil, že to ako používame katolícke dogmatické učenia (učenia Petrovho stolca) je sťa protestantský „osobný výklad“. Hovoril to v snahe obhájiť niektoré svoje heretické presvedčenia, ktoré sú v rozpore s dogmami, ako napríklad jeho presvedčenie, že nekatolíci môžu byť spasení. Povedal som mu: „kto teda interpretuje dogmy? A kto interpretuje interpretáciu dogmy?“ Po tom, čo som povedal „kto interpretuje interpretáciu dogmy... a kto interpretuje interpretáciu interpretácie... a kto interpretuje interpretáciu interpretácie interpretácie...“ po prvý raz počas rozhovoru celkom zmĺkol. Zjavne nemal žiadnu odpoveď na prednesený faktický výrok, jednoducho preto, lebo žiadna odpoveď neexistuje. Podľa toho, ako sa kacírsky pozeral na dogmatické učenie, katolícka viera nie je nič iné ako protestantizmus – omylný, osobný, ľudský výklad bez Petrovej stolice, ktorá by človeku dala posledné slovo. Túto myšlienku veľmi dobre ilustruje aj nasledujúci citát.
Toto je dôvod, prečo keď sa človek drží presne toho, čo dogma „raz vyhlásila“ (I. vatikánsky koncil), nedopúšťa sa protestantského „osobného výkladu“, ale maximálne je verný neomylnej Kristovej pravde a bezprostredne neomylnému spôsobu, ako ju poznať (dogmatické definície Cirkvi). Tí, čo sa odchyľujú od skutočného dogmatického vyhlásenia a skutočného významu jeho slov, sú protestantskými kacírmi, čo sa dopúšťajú odsúdeného, hriešneho, omylného a osobného výkladu protirečiacemu bezprostredným slovám dogmy (protirečiacemu neomylným definíciám), a takto nivočia celú vieru a pápežskú neomylnosť vyhlasujú za zbytočnú. Ak by sa človek nemohol riadiť tým, čo hovorí dogmatické vyhlásenie, potom by nám Kristus jednoducho povedal, aby sme sa vždy riadili tými, čo sú vzdelaní alebo majú autoritu; nikdy by nebol ustanovil neomylné Magistérium, ktoré vykonávajú pápeži, ktoré môže raz a navždy veci objasniť bez možnosti omylu a bez ohľadu na to, kto s definíciou súhlasí alebo nesúhlasí.
ALE NEMÔŽU ĽUDIA ZNEPOCHOPIŤ DOGMATICKÚ DEFINÍCIU?
Samozrejme, že môžu. Ľudia môžu znepochopiť čokoľvek. Keby tu k nám hovoril Ježiš Kristus (samotná Pravda), mnohí ľudia by bezpochyby nepochopili, čo by povedal, rovnako ako mnohí nepochopili, keď prišiel po prvý raz. Podobne, len preto, že niektorí môžu znepochopiť to, čo vyhlasuje Petrova stolica, čož sa u niektorých stáva, neznamená to, že tí, čo sa verne držia jej definície, sa dopúšťajú protestantského „osobného výkladu“. Toto je úplne rúhavé voči celej pápežskej ustanovizni a celému zmyslu dogmatických definícií a Petrovej stolice. Dogmatické vyhlásenia Katolíckej Cirkvi predstavujú nebeskú pravdu, ktorú nám priamo deklarujú pápeži.
[1] Denzinger 1800.
[2] Denzinger 960.
[3] St. Francis De Sales, The Catholic Controversy, p. 228.
[4] The Devil’s Final Battle, compiled by Paul Kramer, Good Counsel Publications, 2002, p. 183.
[5] Denzinger 2022.
[6] Denzinger 2054.
[7] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 236.