^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Protokol 122/49 (Suprema haec sacra)
Približne štyri mesiace po umlčaní pátra Feeneyho v apríli Richardom Cushingom, odpadlíckym bostonským arcibiskupom, vydalo Sväté ofícium 8. augusta 1949 dokument. V skutočnosti išlo o list adresovaný biskupovi Cushingovi a podpísaný kardinálom Marchetti-Selvaggianim, ktorý je väčšine známy ako Protokol č. 122/49. Nazýva sa tiež Suprema haec sacra a list Marchettiho-Selvaggianiho. Je to jeden z najzásadnejších dokumentov v súvislosti s novodobým odpadnutím od viery. Protokol 122/49 nebol zverejnený v Aktoch Apoštolskej stolice (Acta Apostolicae Sedis), ale v The Pilot, spravodajskom orgáne bostonskej arcidiecézy. Majte na pamäti, že tento list bol uverejnený v Bostone, keďže význam tejto skutočnosti bude jasnejší v kapitole: „Verdikt je známy: Boston vedie v obrovskom kňazskom škandále, ktorý otriasol celým národom“.
Neprítomnosť Protokolu 122/49 v Aktoch Apoštolskej stolice dokazuje, že nemá žiaden záväzný charakter; to znamená, že Protokol 122/49 nie je neomylným alebo záväzným učením Katolíckej Cirkvi. Protokol 122/49 nepodpísal ani pápež Pius XII. a má autoritu korešpondencie dvoch kardinálov (Marchettiho-Selvaggianiho, ktorý list napísal, a kardinála Ottavianiho, ktorý ho taktiež podpísal) jednému arcibiskupovi – to jest žiadnu. List je v skutočnosti – zjednodušene povedané – plný kacírstva, ľsti, dvojzmyselnosti a zrady. Bezprostredne po zverejnení Protokolu 122/49 vyšiel v The Worcester Telegram typický titulok:
Takýto dojem vyvolal v takmer celom katolíckom svete Protokol 122/49 – list Marchettiho-Selvaggianiho. Protokol 122/49, ako neomalene uvádza vyššie uvedený titulok, považoval „náuku mimo Cirkvi niet spásy“ za bludnú. Zdalo sa, že s týmto osudným listom sa dalo nepriateľom dogmy a Cirkvi za pravdu a že nad obhajcami dogmy sa zvíťazilo. Problémom pre zdanlivých víťazov však je, že tento dokument nebol ničím iným ako listom od dvoch heretických kardinálov Svätého ofícia, ktorí už predtým prijali herézu neskôr prijatú II. vatikánskym koncilom, jednému odpadlíckemu arcibiskupovi z Bostonu. Niektorí sú možno prekvapení, že kardinála Ottavianiho označujem za heretikého, keďže mnohí ho považujú za ortodoxného. Ak jeho podpis na tomto protokole nie je dostatočným dôkazom jeho kacírstva, zvážte, že podpísal všetky dokumenty II. vatikánskeho koncilu a pripojil sa k podruhovatikánskej revolúcii.
Je zaujímavé, že dokonca aj Msgr. Joseph Clifford Fenton, dobre známy redaktor The American Ecclesiastical Review pred Druhým vatikánskym koncilom, ktorý bol, bohužiaľ, obhajcom Protokolu 122/49, bol nútený priznať, že nie je neomylný:
Inými slovami, podľa Fentona učenie Suprema haec sacra nie je neomylné a treba ho nájsť v skorších dokumentoch; tam sa však nenachádza, ako si ukážeme. Fenton sa jednoducho mýli, keď hovorí, že Suprema haec sacra je napriek tomu autoritatívna. Suprema haec sacra nie je ani autoritatívna, ani neomylná, ale heretická a bludná.
Keďže sa takmer v celej verejnosti vyvoval (a vyvoláva) dojem, že Protokol 122/49 predstavuje oficiálne učenie Katolíckej Cirkvi, predstavovalo to zapredanie Ježiša Krista, jeho učenia a jeho Cirkvi svetu, zapredanie, ktoré sa muselo uskutočniť pred masovým odpadlíctvom II. vatikánskeho koncilu. Protokolom 122/49 a prenasledovaním pátra Feeneyho vo verejnosti vyvolal dojem, že Katolícka Cirkev teraz zvrátila 20 storočí starú dogmu viery: že katolícka viera je rozhodne nevyhnutná k spáse. A dokonca aj dodnes, ak by sa niekto spýtal takmer každého takzvaného katolíckeho kňaza na svete ohľadom dogmy mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy, dostal by odpoveď s narážkou na kontroverziu s otcom Feeneym a Protokol 122/49, aj keď by kňaz nevedel určiť alebo spomenúť si na konkrétne mená a dátumy. Skúste to, viem to z vlastnej skúsenosti. V podstate všetci novus ordo kňazi, ktorí o tejto problematike niečo vedia, použijú Protokol 122/49 a „odsúdenie“ pátra Feeneyho ako ospravedlnenie svojho heretického, protikatolíckeho, antikristovského, protimagisteriálneho presvedčenia, že ľudia môžu byť spasení v nekatolíckych náboženstvách a bez katolíckej viery. Toto sú plody nechválne známeho Protokolu 122/49. A po ovocí ich spoznáte (Mt 7:16).
Teraz sa pozrime na niekoľko výňatkov z protokolu:
Zastavme to hneď tu. Už teraz je jasné, že autor protokolu pripravuje čitateľovu myseľ na prijatie niečoho iného ako len „toho neomylného vyhlásenia, ktorý nás učí, že mimo Cirkvi niet spásy.“ Autor zjavne vovádza do vysvetľovania frázy „mimo Cirkvi niet spásy“ inak, než ako uvádzajú a deklarujú samotné slová. Ak by autor čitateľa nepripravoval na to, aby prijal chápanie iné, než aké uvádzajú a deklarujú samotné slová dogmy, napísal by jednoducho: „Túto dogmu treba chápať tak, ako ju definovala Cirkev, presne tak, ako uvádzajú a deklarujú slová.“
Porovnajte snahu protokolu odvysvetliť dogmu s tým, ako sa tou istou otázkou zaoberal pápež Gregor XVI. vo svojej encyklike Summo Iugiter Studio.
Pápež Gregor XVI. nehovorí: „Túto dogmu však treba chápať v tom zmysle, v akom ju chápe samotná Cirkev,“ ako to hovorí heretický Protokol 122/49. Nie, jednoznačne potvrdzuje, že TOTO JE VSKUTKU UČENIE KATOLÍCKEJ CIRKVI. V celej encyklike Gregor XVI. nezabúda opakovane potvrdiť pravý a doslovný význam frázy mimo Cirkvi niet spásy, bez vymedzovania či výnimiek, ako to bolo definované. Páter Feeney a jeho spojenci pri obrane dogmy opakovali presne to, čo vyššie oficiálne učil Gregor XVI. Netreba jadrového vedca, aby človek prišiel na to, že ak bol Protokol 122/49 napísaný s cieľom „napraviť“ chápanie pátra Feeneyho ohľadom toho, že mimo Cirkvi niet spásy (čož bol), potom Protokol 122/49 „napravoval“ aj chápanie pápeža Gregora XVI. a všetkých neomylných vyhlásení na túto tému za 20 storočí.
Všimnite si tiež, že pápež Gregor XVI. sa odvoláva na dogmatickú definíciu Štvrtého lateránskeho koncilu, aby dokladoval svoj postoj a doslovné chápanie formuly mimo Cirkvi niet spásy. Naprieč celým dokumentom sa Protokol 122/49 neodvoláva na žiadnu z dogmatických definícií na túto tému. Je to preto, lebo pápež Gregor XVI. ako katolík vedel, že jediné chápanie dogmy, ktoré existuje, je to, ktoré raz vyhlásila svätá matka Cirkev; zatiaľ čo autori protokolu ako heretici neverili, že dogmu treba chápať presne tak, ako bola raz vyhlásená. To vysvetľuje, prečo pápež Gregor citoval presne to, čo svätá matka Cirkev raz vyhlásila, a autori protokolu nie.
Ak by porozumenie dogme mimo Cirkvi niet spásy nebolo jasné z učenia Petrovho stolca (neomylných definícií na túto tému), tak list kardinála Marchetti-Selvaggianiho z r. 1949 nám ho rozhodne nedá! A ak sa v čase definícií – a ani v čase pápeža Gregora XVI. – nechápali žiadne výnimky alebo vymedzenia k tejto dogme, potom nie je možné, aby sa výnimky dostali do toho, ako tejto dogme rozumieme po tomto čase (napr. v r. 1949), pretože dogma už bola definovaná a vyučovaná dávno predtým. Objavenie nového chápania dogmy v r. 1949 je popretím chápania dogmy tak, ako bola definovaná. Definovať novú dogmu sa však protokol vskutku pokúsil. Pokračujem ďalej v protokole.
Tu protokol začína so svojím novým vysvetlením dogmy mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy, ale diabolsky dômyselným spôsobom. Dvojzmyselnosť spočíva v skutočnosti, že toto tvrdenie je pravdivé: nikto, kto, vediac, že Cirkev bola božsky ustanovená, predsa odmieta podriadiť sa jej a rímskemu veľkňazovi, nebude spasený. Ale každý, čo si tento dokument prečíta, má z tohto vyjadrenia zároveň jasný dojem, že niektorí ľudia, ktorí sa nevedomky nepodriadili Cirkvi a rímskemu veľkňazovi, spasení byť môžu. Toto je heretické a v skutočnosti by to spôsobilo, že by bolo kontraproduktívne presviedčať ľudí o tom, že Katolícka Cirkev je božsky ustanovená!
Porovnajte dogmatickú definíciu Katolíckej Cirkvi s dodatkom k dogme v podaní Protokolu 122/49.
Dogma:
Dodatok v podaní Protokolu 122/49:
Čitateľ si ľahko všimne, že zamýšľaný význam Protokolu 122/49 predstavuje odklon od chápania dogmy, ktorú raz vyhlásila svätá matka Cirkev. Nikto to poprieť nemôže. Dogma o nevyhnutnosti podriadenia sa rímskemu veľkňazovi k spáse sa v platnosti zmenila z každého ľudského stvorenia (Bonifác VIII.) na tých, čo vedia, že Cirkev bola božsky ustanovená (Protokol 122/49), čož by – ešte raz – malo na následok, že by bolo hlúpe presviedčať ľudí, že Cirkev je božsky ustanovená. Pokračujem v protokole:
Tu možno detekovať ďalšie popretie dogmy tak, ako bola definovaná, a odklon od chápania dogmy, ktorú raz vyhlásila svätá matka Cirkev. Porovnajte nasledujúcu dogmatickú definíciu pápeža Eugena IV. s týmito odsekmi z Protokolu 122/49, najmä s podčiarknutými časťami.
Dogma:
Vidíme, že Protokol 122/49 (citovaný vyššie) popiera nevyhnutnosť začlenenia do ecclesiastici corporis, čož je heréza!
Bolo nevyhnutné byť v „lone a jednote“ Cirkvi (Eugen IV.), ale teraz sa vždy nevyžaduje „aby bol skutočne začlenený do Cirkvi ako člen“ (Protokol 122/49). Definovaná dogma o ZAČLENENÍ a skutočnom zotrvávaní v cirkevnom tele (ecclesiastici corporis) sa poprela. Toto je kacírstvo!
Nijak nie je možné, aby bolo učenie Protokolu 122/49 zlučiteľné s učením pápeža Eugena IV. a Bonifáca VIII. Prijať, veriť alebo propagovať protokol znamená konať v rozpore s týmito definíciami.
Pokračujem v protokole:
Tuná sa kacírstvo prejavuje celkom otvorene. Ľudia, ktorí nemajú katolícku vieru – ktorí sa „nachádzajú v neprekonateľnej nevedomosti“ – môžu byť v spojení aj „implicitnou“ túžbou, pokiaľ „si človek želá, aby sa jeho vôľa prispôsobila Božej vôli.“ A čitateľovi pripomínam, že Protokol 122/49 bol napísaný výslovne v protiklade k tvrdeniu pátra Feeneyho, že všetci, čo zomrú ako nekatolíci, budú zatratení. To znamená, že oný protokol bol napísaný s cieľom osobitne odlíšiť svoje vlastné učenie od tvrdenia pátra Feeneyho, že všetci, čo zomrú ako nekatolíci, budú zatratení, čož preukazuje, že oný protokol učil, že ľudia, čo zomrú ako nekatolíci a vo falošných náboženstvách, môžu byť spasení. Čiže vyššie uvedené tvrdenie protokolu celkom zjavne nie je ničím iným ako herézou, že človek môže byť spasený v akomkoľvek náboženstve alebo v žiadnom náboženstve, pokiaľ sa zachová mravnosť.
Porovnajte vyššie uvedenú pasáž z protokolu s nasledujúcimi dogmatickými definíciami.
Dogma:
Pokračujem v protokole:
Keď Suprema haec sacra uvádza bludnú analýzu encykliky Mystici Corporis pápeža Pia XII., učí, že ľudia, ktorí „nepatria“ do tela Cirkvi, môžu byť spasení. Na tejto heretickej pasáži z Protokolu 122/49 je zaujímavé, že dokonca aj Msgr. Fenton (jeden z jej najväčších obhajcov) pripúšťa, že nemožno povedať, že duša Cirkvi je rozsiahlejšia ako jej telo.
Teda povedať, že nie je nevyhnutné patriť do tela, ako to trvdí Suprema haec sacra (protokol), znamená povedať, že nie je nevyhnutné patriť do Cirkvi. Preto Protokol 122/49 svojím vyhlásením vyššie učil herézu, že na spásu nie je nevyhnutné patriť do Katolíckej Cirkvi, práve to, čo odsúdil Pius XII.
Toto je mimoriadne dôležité, pretože to dokazuje, že učenie Suprema haec sacra – a teda aj učenie Msgr. Jozefa Clifforda Fentona, ktorý ho obhajoval – je heretické. Obe popierajú nevyhnutnosť „prislúchania“ k pravej Cirkvi na získanie večnej spásy.
Necelé tri mesiace po čiastočnom uverejnení listu Marchettiho-Selvaggianniho v The Pilot bol páter Feeney 28. októbra 1949 vylúčený z jezuitského rádu. Páter Feeney sa pevne postavil proti pokusom heretikov poraziť ho a prinútiť ho podvoliť sa kacírstvu, že nekatolíci môžu byť spasení. O liste Marchetti-Selvaggianiho z 8. augusta (Protokol 122/49) sa páter Feeney právom vyjadril: „...možno to považovať za zavedenie obojstrannej politiky s cieľom šíriť blud.“
Skutočnosť bola taká, že vylúčenie pátra Feeneyho z jezuitského rádu nemalo žiadnu platnosť. Muži, ktorí ho vylúčili, a klerici, ktorí boli proti nemu, boli z Katolíckej Cirkvi automaticky vylúčení za to, že sa pridŕžali herézy, že tí, čo zomrú ako nekatolíci, môžu byť spasení. Podobá sa to na situáciu z 5. storočia, kedy konštantínopolský patriarcha Nestorius začal hlásať herézu, že Mária nie je Božou Matkou. Veriaci reagovali, Nestoria obvinili z kacírstva a odsúdili ho ako heretika, ktorý bol mimo Katolíckej Cirkvi. Nestorius bol neskôr odsúdený na Efezsko koncile v r. 431. Tuná je to, čo vyhlásil pápež sv. Celestín I. o tých, ktorých Nestorius exkomunikoval po tom, čo začal hlásať herézu.
Pápež sv. Celestín autoritatívne potvrdzuje zásadu, že verejný heretik je osoba, ktorá nemá právo zosadiť, exkomunikovať alebo vylúčiť. Tento citát sa nachádza v De Romano Pontifice, v diele sv. Róberta Bellarmína. Toto vysvetľuje, prečo celé prenasledovanie pátra Feeneyho (vylúčenie, interdikcia atď.) nemalo žiadnu platnosť; preto, lebo on mal pravdu a tí, čo boli proti nemu, sa mýlili. On obhajoval dogmu, že mimo Cirkvi niet spásy, zatiaľ čo jeho protivníci obhajovali herézu, že mimo Cirkvi je spása.
Veci medzi pátrom Feeneym a heretikmi z Bostonu zostali nezmenené až do 14. septembra 1952. Vtedy Richard Cushing, bostonský „arcibiskup“, vyžadoval, aby páter Feeney odvolal svoju „interpretáciu“ dogmy – čož by znamenalo odvolanie dogmy – a urobil výslovné vyznanie podriadenia sa listu Marchettiho-Selvaggianiho (Protokolu 122/49). Páter Feeney sa spolu so štyrmi svedkami dostavil pred Cushinga. Povedal mu, že jeho jedinou možnosťou je vyhlásiť list Marchettiho-Selvaggianiho za „absolútne škandalózny, pretože je, popravde, heretický.“ Toto je presne to, čo by o tomto hroznom protokolárnom liste povedal pápež Gregor XVI. ako aj každý katolík.
Počas ich stretnutia sa páter Feeney „arcibiskupa“ Cushinga spýtal, či súhlasí s listom Marchettiho-Selvaggianiho z 8. augusta 1949. Cushing odpovedal: „Nie som teológ. Viem len to, čo mi bolo povedané.“ Táto vyhýbavá a neviazajúcevšia odpoveď ukazuje pravú tvár Cushinga, tohto kacíra, falošného pastiera a nepriateľa Ježiša Krista. Ak Cushing veril, že človek je viazaný listom, potom mal bez váhania odpovedať, že s ním súhlasí. Ale pretože nechcel obhajovať list v žiadnych z jeho detailov, najmä v tom, ako popiera dogmy, zareagoval vyhýbaním sa otázke. Toto vyhýbanie zabránilo pátrovi Feeneymu v tom, aby dostal na svetlo a usvedčil ho z dogmy, ktorá sa popierala. Páter Feeney obvinil Cushinga z toho, že si neplní svoju úlogu, a odišiel.
[1] Bro. Robert Mary,Father Feeney and The Truth About Salvation, p. 21.
[2] Msgr. Joseph Clifford Fenton, The Catholic Church and Salvation, p. 103
[3] The Official English Translation of Protocol 122/49, quoted by Fr. Jean-Marc Rulleau, Baptism of Desire, p. 69.
[4] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), pp. 229-230.
[5] Denzinger 1800.
[6] The Official English Translation of Protocol 122/49, quoted by Fr. Jean-Marc Rulleau, Baptism of Desire, p. 70.
[7] Denzinger 468-469.
[8] The Official English Translation of Protocol 122/49, quoted by Fr. Jean-Marc Rulleau, Baptism of Desire, p. 70.
[9] The Official English Translation of Protocol 122/49, quoted by Fr. Jean-Marc Rulleau, Baptism of Desire, p. 70.
[10] Denzinger 714; Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 578.
[11] The Official English Translation of Protocol 122/49, quoted by Fr. Jean-Marc Rulleau, Baptism of Desire, p. 71.
[12] Fr. Michael Muller, C.SS.R., The Catholic Dogma, pp. 217-218.
[13] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 551.
[14] Denzinger 1000.
[15] Denzinger 1473.
[16] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 2, p. 803.
[17] Quoted and translated by Msgr. Fenton, The Catholic Church and Salvation, p. 102.
[18] The Catholic Church and Salvation, 1958, p. 127
[19] The Papal Encyclicals, Vol. 4 (1939-1958), p. 179; Denzinger 2319.
[20] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 646.
[21] Quoted by St. Robert Bellarmine, De Romano Pontifice, II, 30.