^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Kódex kánonického práva z roku 1917
NÁMIETKA – Kódex kánonického práva z roku 1917 priznáva kresťanský pohreb nepokrsteným katechumenom a učí o krste z túžby.
ODPOVEĎ – Ako sme už upozornili, Kódex kánonického práva z r. 1917 nie je neomylný. Kódex z r. 1917 rozhodne nepredstavoval prehlásenie ex cathedra (z Petrovho stolca), pretože nezaväzuje celú Cirkev, ale len latinskú cirkev (nie východné obrady), ako sa uvádza v 1. kánone kódexu z r. 1917.
Pápež hovorí neomylne z Petrovho stolca, keď jeho učenie o viere alebo mravoch zaväzuje celú Cirkev, čomu tak u kódexu z r. 1917 nie je:
Čiže výrok z kódexu z r. 1917 z kánonu 737, že krst je k spáse nevyhnutný „aspoň túžbou“, nie je pre všeobecnú Cirkev záväzný ani chránený neomylnosťou. Pokiaľ ide o jeho normu z kánonu 1239, že nepokrsteným katechumenom možno poskytnúť kresťanský pohreb, je to v rozpore s celou 1900-ročnou Tradíciou Katolíckej Cirkvi o tom, či nepokrsteným osobám možno poskytnúť kresťanský pohreb.
Od čias Ježiša Krista a počas celých dejín Katolícka Cirkev bez výnimky odmietala cirkevný pohreb katechumenom, čo zomreli bez sviatosti krstu, ako to pripúšťa aj Katolícka Encyklopédia:
Toto je predpis Katolíckej Cirkvi od začiatku i počas celých dejín. Keďže je teda táto vec zviazaná s vierou a nie je len disciplinárna, buď sa Katolícka Cirkev mýlila od čias Krista, keď odmietala cirkevný pohreb katechumenom, čo zomreli bez krstu, alebo sa mýli kódex z r. 1917, keď im ho priznáva. Je to buď jedno, alebo druhé, pretože kódex z r. 1917 v tejto veci, ktorá je zviazaná s vierou, priamo protirečí tradičnému a nepretržitému predpisu Katolíckej Cirkvi počas devätnástich storočí. Očividnou odpoveďou je, že kódex z r. 1917 sa mýli a nie je neomylný a predpis Katolíckej Cirkvi počas celých dejín, ktorý katechumenom cirkevný pohreb odmieta, je správny. V skutočnosti je zaujímavým upozorniť na to, že latinská verzia kódexu z r. 1917 obsahuje mnoho odkazov na tradičných pápežov, koncily atď. s cieľom ukázať, odkiaľ boli odvodené určité kánony. Kánon 1239.2 o udeľovaní cirkevného pohrebu nepokrsteným katechumenom nemá žiadnu poznámku pod čiarou ani odkaz na žiadneho pápeža ani na predošlý predpis či koncil jednoducho preto, lebo v Tradícii nie je nič, čo by ho dokladovalo!
Katolícka encyklopédia (1907) cituje zaujímavý dekrét od pápeža Inocenta III., v ktorom sa vyjadroval k tradičnému, všeobecnému a nepretržitému predpisu Katolíckej Cirkvi, ktorý existoval od počiatku a ktorý odmieta cirkevný pohreb všetkým, čo zomreli bez sviatosti krstu.
Kódex z r. 1917 tiež nepredstavuje ani neomylnú cirkevnú disciplínu, čož dokazuje skutočnosť, že obsahuje predpis, ktorý je v priamom rozpore s neomylnou disciplínou Cirkvi od počiatku vo veci, ktorá je zviazaná vierou. Skutočnú bulu promulgujúcu kódex z r. 1917, Providentissima Mater Ecclesia, nepodpísal Benedikt XV., ale kardinál Gasparri a kardinál De Azevedo. Kardinál Gasparri, štátny tajomník, bol hlavným autorom a zostavovateľom kánonov. Niektorí teológovia budú tvrdiť, že neomylnosťou riadiacej autority Cirkvi sú chránené iba tie disciplinárne predpisy, ktoré zaväzujú celú Cirkev – na rozdiel od kódexu z r. 1917 – pričom tento argument, zdá sa, dokladuje aj nasledujúce učenie pápeža Pia XII.
Toto by znamenalo, že disciplinárny predpis nie je predpisom „katolíckej“ (t. j. všeobecnej) Cirkvi, ak všeobecnú Cirkev nezaväzuje. Každopádne, kódex z r. 1917 nie je neomylný. Dokazujú to aj nasledujúce kánony.
1) Kódex z r. 1917 učí, že heretici môžu byť v dobrej viere.
Heretik je podľa neomylnej definície zlej viery a na svoju hlavu si sťahuje večný trest.
Človek v dobrej viere, ktorý sa nevinne mýli ohľadom dogmy (v teologických rozpravách sa voľne a nevhodne nazýva „materiálnym heretikom“), nie je heretikom, ale katolíkom, ktorý sa mýli v dobrej viere. Čiže výrok z kódexu z r. 1917 o heretikoch a schizmatikoch v dobrej viere je rozhodne teologicky chybný a dokazuje, že nebol chránený neomylnosťou.
2) Kódex z r. 1917 učí, že katolíci môžu byť prítomní na nekatolíckych formách „bohoslužieb“ vrátane nekatolíckych svadieb a nekatolíckych pohrebov!
Poznámka: tento kánon nehovorí o katolíckych omšiach alebo katolíckych „bohoslužbách“, ktorým predsedá heretik, ale o nekatolíckych alebo nekresťanských (bludných) bohoslužbách a obradoch. Toto je nehorázne! Tento kánon povoľuje cestovanie a zúčastnenie sa na svadbe alebo pohrebe nevercov alebo heretikov v židovskej synagóge alebo v budhistickom chráme alebo na luteránskej „bohoslužbe“ atď. atď. atď. – stačí len, že sa na nich nezúčastní aktívne! Toto je ridikulózne, pretože aby si dal človek námahu, aby bol prítomný na takýchto nekatolíckych obradoch, kde sa vykonáva bludný kult (za cieľom uctenia si alebo potešenia osoby, ktorej sa týka), je samo osebe pohoršením. Ide o uctenie si osoby, ktorá hreší proti prvému prikázaniu. Ísť na pohreb nekatolíka znamená naznačovať, že pre neho existovala nejaká nádej na spásu mimo Cirkvi; a zúčastniť sa na svadbe nekatolíka znamená naznačovať, že Boh schvaľuje jeho manželstvo mimo Cirkvi. Katolík sa nemôže ani aktívne zúčastňovať sa na bludnej bohoslužbe, ani si dať námahu ísť na bludnú „bohoslužbu“ alebo nekatolícky obrad, aby si ju uctil svojou „pasívnou“ prítomnosťou. Čiže aj tento kánon dokazuje, že tento kódex nie je neomylný.
Kódex z r. 1917 je v rozpore s odvekou Tradíciou Cirkvi o cirkevnom pohrebe a ani na okamih nemá žiadnu váhu oproti neomylnému vyhláseniu Stolice sv. Petra (zaväzujúcu celú Cirkev), že nikto nemôže vojsť do neba bez sviatosti krstu.
[1] The 1917 Pio-Benedictine Code of Canon Law, translated by Dr. Edward Von Peters, Ignatius Press, 2001, Canon 1, p. 29.
[2] Denzinger 1839.
[3] The 1917 Pio-Benedictine Code of Canon Law, p. 451.
[4] The Catholic Encyclopedia, “Baptism,” Volume 2, 1907, p. 265.
[5] The Catholic Encyclopedia, “Baptism,” Volume 2, 1907, p. 267.
[6] The Papal Encyclicals, Vol. 4 (1939-1958), p. 50.
[7] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 74.
[8] Denzinger 714.
[9] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 229.
[10] Denzinger 861; Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 2, p. 685.