^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Kacírstvo pred II. vatikánskym koncilom
Aby sme plne pochopili kontroverziu pátra Feeneyho, musíme si uvedomiť, že popieranie viery, proti ktorému páter Feeney bojoval, sa riadne usadilo už v rokoch pred II. vatikánskym koncilom. Väčšina ľudí, ktorí sa považujú za „tradičných katolíkov“, má bludný dojem, že „keby sme sa len mohli vrátiť k tomu, v čo ľudia verili v 50. rokoch, všetko by bolo v poriadku.“ Nie, nebolo by to tak. Väčšina kňazov a biskupov v 40. a 50. rokoch 20. storočia už stratila vieru a úplne odmietla slávnostne definovanú dogmu, že mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy. Je to jednoducho fakt, že heréza proti dogme mimo Cirkvi niet spásy sa v 40. a 50. rokoch vyučovala vo väčšine seminárov. V skutočnosti sa rozklad viery začal oveľa skôr ako v 40. a 50. rokoch 20. storočia.
Ako som už skôr povedal v tomto dokumente, sv. Anton Mária Claret, jediný kanonizovaný svätec na Prvom vatikánskom koncile, dostal mŕtvicu kvôli bludným náukam, ktoré sa navrhovali už vtedy a ktoré sa nikdy nedostali do koncilu. Postupná demontáž katolíckej viery Luciferom sa nezačala v r. 1964, ale v r. 1864, dávno pred II. vatikánskym koncilom. Pozrime sa na niekoľko príkladov nehorázne očividnej herézy z preddruhovatikánskych kníh s imprimaturom (t. j. so schválením biskupa).
To, čo tu máme v Katolíckej encyklopédii v roku 1908, v knihe s imprimaturom Johna Farleyho, arcibiskupa New Yorku, je nehorázne očividná heréza. Autor, G. H. Joyce, úplne odmieta dogmu tak, ako sa definovala. Dokonca používa „herézu typu duša Cirkvi“, ktorá je úplne heretická (ako som dokázal v kapitole „Heréza typu duša Cirkvi“). Definovaná dogma, ktorá deklarovala, že iba tí v Katolíckej Cirkvi môžu byť spasení, ustúpila v prospech herézy, že Boh zachraňuje ľudí „mimo Cirkvi“.
Pre týchto heretikov však táto dogma už neznamená, že mimo Cirkvi niet spásy, ale že nekatolíci sú spasení vo svojich falošných náboženstvách, ale prostredníctvom Katolíckej Cirkvi. Nevyhnutnosť katolíckej viery a jednoty k spáse sa úplne odmietla.
A toto dokazuje, že dogma, že tí, čo zomrú ako nekatolíci, nemôžu byť spasení, sa verejne popierala už v r. 1908.
Tu nachádzame ďalšiu jasnú herézu v katechizme, ktorý napísal biskup z Krishnageru, Louis LaRavoire. Tento katechizmus až dodnes propagujú mnohí takzvaní „tradiční katolíci“. Tým, že Louis LaRavoire povoľuje modlitbu za zosnulých nekatolíkov, popiera dogmu, že všetci, čo odchádzajú zo života ako nekatolíci, sú zatratení.
Tuná nachádzame nehorázne očividnú herézu v Baltimorskom katechizme, ktorý dostal imprimatur a ktorý sa publikoval v r. 1921. Autori tohto heretického katechizmu sú natoľko opovážliví, že tvrdia, že spása nekatolíka je nielenže možná, ale že závisí od toho, či nekatolík „pevne verí, že náboženstvo, ktoré vyznáva a praktizuje, je pravé náboženstvo.“ Čiže ak ste pevne presvedčení, že mormonizmus je pravé náboženstvo, potom máte podľa Baltimorského katechizmu dobrú šancu na spásu; ale ak o tomto pevne presvedčení nie ste, potom sú vaše šance nižšie. Toto predstvuje úplny výsmech z dogmy: jeden Pán, jedna viera a jeden krst (Ef 4:5).
Slová Gregora XVI. z Mirari Vos mohli byť napísané výslovne pre autorov Baltimorského katechizmu; a vskutku boli adresované aj iným heretikom v jeho dobe, ktorí navrhovali to isté. Všimnite si, ako ďaleko sa Baltimorský katechizmus vzdialil od dogmatického Atanázovského vyznania viery, ktoré Gregor XVI. potvrdil a ktoré tvrdí, že každý, čo chce byť spasený, sa musí držať katolíckej viery. Autori Baltimorského katechizmu nemohli ani v najbujnejšej fantázii tvrdiť, že veria v toto dogmatické vyznanie viery.
Čitateľ by si mal tiež všimnúť, že pápež Gregor XVI. učí, že tí, čo nikdy katolíkmi neboli, budú zatratení, ako aj katolíci, ktorí opustili Cirkev.
Baltimorský katechizmus odmieta slová Ježiša Krista, ktorý vyhlásil, že „kto neuverí, bude odsúdený“ (Mk 16:16). Zrevidované vydanie Písem od autorov Baltimorského katechizmu by muselo znieť takto: „kto pevne verí vo falošné náboženstvá, nebude odsúdený.“
Je to škoda, že Katolícka Cirkev bola natoľko hlúpa, že viac ako sedemkrát definovala, že mimo Katolíckej Cirkvi nie je spasený vôbec nikto, pretože (ako vyzrádza „veľký“ Ludwig Ott) „tí, čo sú fakticky mimo Katolíckej Cirkvi, môžu dosiahnuť spásu.“ Je to hanba, že Cirkev nemala toto hlboké osvietenie, že nevedela, že to, čo celé tie roky „neomylne“ učila, je v skutočnosti pravým opakom pravdy.
Popravde, to, čo Ludwig Ott hovorí vyššie, je v skutočnosti ekvivalentné vyhláseniu, že Panna Mária bola počatá v dedičnom hriechu. Nie je v tom vôbec žiadny rozdiel. Ak Cirkev definuje, že mimo Cirkvi nie je spasený vôbec nikto (pápež Inocent III. atď.), a ja tvrdím, že „tí, čo sú fakticky mimo Katolíckej Cirkvi, môžu dosiahnuť spásu“, potom robím presne to isté, ako keby som vyhlásil, že Panna Mária bola počatá v nejakom hriechu, keď Cirkev rozhodla, že žiadny hriech nemala. Vyhlasoval by som pravý opak toho, čo Cirkev neomylne definovala, a presne toto robí Ludwig Ott.
Ale krátko potom, čo explicitne poprel dogmu, že mimo Cirkvi nemôže byť spasený nikto, všimnite si, čo hovorí Ludwig Ott:
„Ale vaša reč nech je áno – áno, nie – nie. Čo je navyše, je od Zlého.“ (Mt 5:37). Ludwig Ott si protirečí ohľadom toho, či tí, čo sú mimo Katolíckej Cirkvi, môžu dosiahnuť spásu, na dvoch po sebe nasledujúcich stranách! Dokonca v oboch vetách používa presne to isté sloveso – „dosiahnuť“ – ale s opačným významom, a to po sebe nasledujúco: 1) tí „mimo Cirkvi, môžu dosiahnuť spásu“; 2) „spásu nemožno dosiahnuť mimo Cirkvi.“ Jeho reč nie je od Boha, ale od diabla. Čierna je biela a biela je čierna; dobro je zlo a zlo je dobro; pravda je omyl a omyl je pravda; spásu možno dosiahnuť mimo Cirkvi a spásu nemožno dosiahnuť mimo Cirkvi.
Pre heretikov spred II. vatikánskeho koncilu, čo odsúdili pátra Feeneyho a opovrhovali dogmou mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy, nie je problém veriť, že mimo Katolíckej Cirkvi je spása, a zároveň veriť, že mimo Katolíckej Cirkvi nie je spása. Pre týchto ľudí to nie je problém, pretože sú od Zlého (Mt 5:37).
Tí, čo tvrdošijne uznávajú herézu, ktorá je obsiahnutá v týchto knihách spred II. vatikánskeho koncilu – ako napríklad v Základoch katolíckej dogmatiky od Ludwiga Otta – by sa mali právom báť, ako hovorí pápež Gregor XVI., pretože bezpochyby sa im dostane miesta v pekle, ak sa nebudú kajať a neobrátia sa.
Podľa toho je nielenže možné byť spasený mimo Cirkvi (čož je priamym popretím dogmy), ale v skutočnosti je možné byť „v každom praktickom zmysle“ členom Katolíckej Cirkvi a zároveň byť mimo nej! Toto je také heretické a protirečivé, že to nestojí za ďalší komentár, okrem toho, že to, čo tu predkladá Katechizmus vysvetlený – že človek môže byť spasený mimo Cirkvi, ak vedie „bohabojný život“ – je presne to, čo odsúdil pápež Gregor XVI. v Mirari Vos: že človek môže byť spasený v akomkoľvek náboženstve, pokiaľ sa zachováva mravnosť.
Mohol by som pokračovať názornými príkladmi imprimovaných textov spred II. vatikánskeho koncilu, ktoré obsahujú herézu, ale vec by mala byť zrejmá: popieranie dogmy mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy bolo v mysliach väčšiny kňazov a biskupov riadne usadené už pred II. vatikánskym koncilom, a tak odpor, ktorý zažíval páter Feeney pri obhajovaní tejto pravdy v neskorých 40. a v 50. rokoch 20. storočia, nie je prekvapením. Veľké odpadnutie bolo riadne rozvinuté už v 40. a 50. rokoch 20. storočia, pričom v skutočnosti sa začalo už v polovici a na konci 19. storočia, a páter Feeney sa pokúšal potlačiť tento príval odpadlíctva tým, že sa pokúšal vykoreniť jeho hlavnú príčinu: popieranie nevyhnutnosti Katolíckej Cirkvi k spáse.
[1] The Catholic Encyclopedia, Vol. 3, 1908, “Church,” pp. 752-753.
[2] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 474.
[3] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), pp. 229-230.
[4] My Catholic Faith, a Catechism by Bishop Louis LaRavoire, Kenosha, WI: My Mission House, 1949, p. 272.
[5] Denzinger 570b.
[6] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), pp. 237-238.
[7] Dr. Ludwig Ott, Fundamentals of Catholic Dogma, p. 310.
[8] Dr. Ludwig Ott, Fundamentals of Catholic Dogma, pp. 310-311.
[9] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 386.
[10] Rev. Spirago and Rev. Clark, The Catechism Explained, p. 246.
[11] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), pp. 237-238.