^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Quanto Conficiamur Moerore
Pápež Pius IX. o sedem rokov neskôr v encyklike Quanto Conficiamur Moerore z 10. augusta 1863 opäť prikročil k reči o neprekonateľne nevedomých. Quanto Conficiamur Moerore nespĺňa požiadavky neomylnosti; je adresovaná iba kardinálom a biskupom Talianska. [1]
Po prvé, všimnite si, že pápež Pius IX. výslovne odsudzuje predstavu, že človek „žijúci v blude a oddelený od pravej viery“ môže byť spasený. Smiem sa spýtať, čo je to predstava o spáse pre „neprekonateľne nevedomého“? Nuž, samozrejme, je to predstava, že človek žijúci v blude a oddelený od pravej viery môže byť spasený. Takže samotný koncept spásy pre „neprekonateľne nevedomých“ je odsúdený ako V ÚPLNOM ROZPORE S KATOLÍCKYM UČENÍM v tomto samom dokumente pápeža Pia IX.
Po druhé, znovu si všimnite, že pápež Pius IX. nikde nehovorí, že neprekonateľne nevedomí môžu byť spasení tam, kde sú. Skôr opakuje, že nevedomí, ak spolupracujú s Božou milosťou, dodržiavajú prirodzený zákon a odpovedajú na Božie volanie, môžu „prostredníctvom účinkujúcej moci božského svetla a milosti“ [osvietenia pravdou Evanjelia] získať večný život, keďže Boh všetkých svojich vyvolených rozhodne privedie k poznaniu pravdy a krstom ich privedie do Cirkvi. Podľa výslovnej definície Svätého Písma je „božské svetlo“ evanjeliová pravda Ježiša Krista (katolícka viera), ktorá odstraňuje nevedomých z temnoty.
Čiže nesmieme interpretovať slová Pia IX. z Quanto Conficiamur Moerore o tom, ako sú nevedomí dobrej vôle spasení prijatím „božského svetla a milosti“, v rozpore s ich jasným biblickým a tradičným významom, ktorým je, že božské svetlo a milosť sa prijímajú počúvaním Evanjelia, vierou v neho a krstom. Pius IX. teda v Quanto Conficiamur Moerore hovorí, že úprimný človek dobrej vôle, ktorý nepozná vieru, bude „osvietený“ prijatím „božského svetla“ (počúvaním Evanjelia) a vstúpi do Katolíckej Cirkvi, aby mohol byť spasený.
Uvedomujem si, že pápež Pius IX. nebol v druhej polovici Quanto Conficiamur Moerore ani zďaleka taký jednoznačný, ako by mohol. Heretici si s tým užili svoje, pretože si myslia, že môžu využiť jeho znenie v prospech svojej herézy, že existuje spása mimo Cirkvi. Keby pápež Pius IX. dôrazne zopakoval predchádzajúce definície pápežov bez akýchkoľvek dvojznačného jazyka, vyhol by sa nebezpečenstvu, že modernisti budú bludne interpretovať jeho slová. Je to škoda, pretože takmer všetky jeho vyjadrenia na túto tému vskutku veľmi jasne potvrdzujú cirkevné dogmy bez akejkoľvek dvojznačnosti, na ktorú by mohli heretici skočiť.
Znova si všimnite, že sa tu odsudzuje koncept o spáse pre „neprekonateľne nevedomých“. Koncept o spáse pre „neprekonateľne nevedomých“, taký, akého sa držia takmer všetci, čo ho dnes zastávajú, je, že niektorí ľudia – vrátane tých, čo zachovávajú nekatolícke náboženstvá – môžu nájsť spásu a dospieť k spáse v týchto náboženstvách, pretože sú „bez svojej vlastnej viny“. No toto je heretické a odsúdené vyššie uvedeným Syllabom bludov samotného Pia IX.
Páter Michael Müller, C.SS.R., bol katolíckym kňazom, ktorý žil v dobe pápeža Pia IX. Napísal známu knihu s názvom Katolícka dogma, v ktorej obhajoval učenie Cirkvi, že človek, ktorý „neprekonateľne nepozná“ vieru, nemôže byť spasený. Taktiež ohajoval opravdivý význam učenia pápeža Pia IX. na túto tému.
Na týchto dobre napísaných riadkoch vidíme potvrdenie katolíckej dogmy. Neprekonateľná nevedomosť nikdy nemôže človeka spasiť; tí, čo sú neprekonateľne nevedomí, ak sa usilujú konať čo najlepšie a sú dobrej vôle, budú Bohom osvietení o katolíckej viere „buď prirodzenými, alebo nadprirodzenými prostriedkami“; páter Müller potvrdzuje, že pápež Pius IX. neučil herézu, že neprekonateľná nevedomosť ospravedlňuje a zachraňuje, ale že duša v takom stave – ktorá je dobrej vôle a riadi sa prirodzeným zákonom – bude Bohom osvietená o katolíckej viere, aby mohla byť spasená. V skutočnosti podanie slov Pia IX. z Quanto Conficiamur Moerore podľa pátra Müllera jasnejšie ukazuje skutočný význam pápežových slov.
Hoci je jasné, že tieto dokumenty pápeža Pia IX. neučili, že „neprekonateľná nevedomosť“ by mohla niekoho zachrániť, ako potvrdzuje páter Müller, toto nie je hlavná otázka v súvislosti s touto mimoriadne dôležitou témou o nevyhnutnosti Katolíckej Cirkvi k spáse. Hlavná záležitosť sa týka toho, čo neomylne učila Cirkev, nie toho, čo omylne učil pápež Pius IX. Oba tieto dokumenty boli omylné, nie dogmatické a mohli obsahovať omyl! Heretici, čo veria v spásu mimo Cirkvi, radi odvrhujú celé dogmatické učenie Cirkvi ohľadom tejto otázky a ad nauseam sa zameriavajú na to, čo si myslia, že omylne učil pápež Pius IX. Ignorujú všetky dogmatické definície (už citované v tomto dokumente), pričom sa usilujú o zneužitie dvoch omylných dokumentov od pápeža Pia IX. Proti dogmatickým definíciám Štvrtého lateránskeho koncilu, pápeža Bonifáca VIII. a Florentského koncilu stavajú svoju vlastnú nesprávnu interpretáciu niekoľkých riadkov z prejavu Pia IX. ku kardinálom a z listu talianskemu kléru! Je to absolútne absurdné a úplne nečestné. Dobre to vyjadril jeden kňaz:
Pravdou je, že liberáli si uvedomujú, čo sa tu píše; uvedomujú si, že aj keby pápež Pius IX. naozaj učil to, čo tvrdia (čož on neučil), jeho výroky neboli neomylné a nemali by žiadnu váhu, keby sa porovnali s dogmatickými definíciami na túto tému. Ale to ich nezaujíma, pretože, ako mi povedal jeden kňaz, ktorý verí v spásu mimo Cirkvi: „Páči sa mi to, čo povedal Pius IX.“ Áno, páči sa mu to, čo si myslí, že povedal Pius IX., a nepáči sa mu to, čo povedal Boh prostredníctvom neomylných vyhlásení Cirkvi.
Takéto je v podstate zhrnutie: tí, čo tvrdošijne trvajú na spáse pre „neprekonateľne nevedomých“, pričom tieto fakty ignorujú a tvrdošijne citujú Pia IX., aby sa to pokúsili dokázať, jednoducho odmietajú dogmu v prospech svojich vlastných vymyslených interpretácií omylných výrokov, interpretácií, ktoré ich vedú k záverom, ktoré explicitne odsúdil sám pápež Pius IX. Čiže títo ľudia si „vyberajú“ svoje kacírske predstavy namiesto katolíckej dogmy – kacírstvo v gréčtine znamená „voľba“ – a tým, že to robia, preukazujú zlú vôľu a v skutočnosti sa vysmievajú z Boha. Takýto ľuďia nemajú pravú vieru; nemajú dar prijatia nadprirodzeného Božieho zjavenia; tvrdia, že Ježiš Kristus nie je natoľko dôležitý, aby ho každý nad vekom usudzovania musel poznať, aby bol spasený; a chcú mať pravdu po svojom.
[1] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 369.
[2] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 370.
[3] Denzinger 1791.
[4] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 297 and footnote 4.
[5] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 289.
[6] Denzinger 1716.
[7] Fr. Michael Müller, C.SS.R., The Catholic Dogma, New York: Benziger Bros., 1888, pp. 217-218.
[8] Fr. Leonard Feeney, Bread of Life, Cambridge, MA: St.BenedictCenter, 1952, p. 53.
[9] The Sunday Sermons of the Great Fathers, Vol. 1, p. 42.