^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Biblia neučí sola scriptura
2. list Tesaloničanom 2:15 – „Tak teda, bratia, stojte pevne a držte sa podania, ktorému ste sa naučili, či už slovom a či naším listom.“
The First Use of The Bible; Sola Scriptura vs. Ancient Literacy Rates; Is the King James Bible Infallible?
Podľa protestantov Biblia učí, že Písmo (písané Božie slovo) je pre kresťana jediným pravidlom viery. Spolu s ospravodlivením iba vierou (sola fide) bolo iba Písmo (sola scriptura) jedným z hlavných princípov protestantskej „reformácie“.
Avšak pravdou je, že Biblia neučí, že Písmo je pre kresťana jediným pravidlom viery. Dozvieme sa, že Biblia učí, že aj Písmo, aj apoštolská Tradícia sú zdrojmi Kristovho zjavenia a že človek musí spolu s Cirkvou prijať oboje. Preto Katolícka Cirkev vždy učila, že existujú dva zdroje božského zjavenia (Sväté Písmo a svätá Tradícia) a že Cirkvi ustanovenej Ježišom Kristom bola daná právomoc určovať pravý význam Písma i Tradície.
JEŽIŠ HOVORÍ, ŽE ČLOVEK MUSÍ POČÚVAŤ CIRKEV, ČOŽ BY NIKDY NEPOVEDAL, KEBY BIBLIA UČILA „IBA PÍSMO“
Ak je Biblia jediným pravidlom viery pre kresťana, potom by logicky Cirkev pravidlom viery pre kresťana nebola. Avšak Biblia jasne učí, že človek musí počúvať Cirkev.
Toto učenie Ježiša, že človek musí počúvať Cirkev pod hrozbou, že bude považovaný za pohana, vyvracia celú myšlienku „iba Písmo“.
BIBLIA UČÍ, ŽE CIRKEV, NIE BIBLIA, JE PILIEROM A OPOROU PRAVDY
Ako povedal jeden bývalý protestantský duchovný (ktorý si nakoniec uvedomil bludnosť protestantizmu): „Keby som tento verš [1 Tim 3:15] písal ako protestant, povedal by som, že Biblia, nie Cirkev, je stĺpom a oporou pravdy. Ale svätý Pavol hovorí, že to je Cirkev. To znamená, že Cirkev musí byť práve tak rovnako neomylná ako Biblia a že musí predstavovať niečo jedinečné spôsobom, akým prezentuje pravdu Ježiša Krista.“
Jedinečná úloha Cirkvi je taká, že presnými termínmi a dogmami vykladá pravý význam Písma i Tradície, čož Biblia nemala v úmysle vo všetkých svojich častiach. Okrem toho, ak je Cirkev neomylná a stĺpom pravdy, zjavne musí existovať spôsob, ako rozpoznať jej neomylné učenie prostredníctvom nepretržitého nástupníctva autority, ktorá má chrániť pravdu a uplatňovať svoju autoritu.
BIBLIA UČÍ, ŽE HOVORENÉ SLOVO JE „BOŽÍM SLOVOM“ DODATOČNE K PÍSANÉMU SLOVU
Bežným mylným názorom u protestantov je, že „Božie slovo“ sa vzťahuje výlučne na Bibliu. Pravdou je, že Biblia opakovane nazýva ústnu (hovorenú) tradíciu „Božím slovom“. (Sám Ježiš Kristus je tiež označený za „Božie slovo“ v 1. kapitole Evanjelia podľa Jána a v Liste Hebrejom 11:3). Tým, že Biblia opisuje ústnu tradíciu ako „Božie slovo“, naznačuje, že apoštolská ústna tradícia je neomylná; a že spolu s Písmom predstavuje jeden zo zdrojov zjavenia Ježiša Krista, ktorý sa musí prijať.
Sv. Pavol sa jasne zmieňuje o ústnej (hovorenej) tradícii.
Hovorené slovo sa tu opisuje ako „slovo pravdy“ a Evanjelium. Zmienka o „slove“, ktoré prišlo do celého sveta, potvrdzuje, že táto pasáž sa vzťahuje na hovorené slovo a nie na Bibliu, pretože v tom čase sa to nedalo o Biblii povedať.
Ježiš sa modlí za tých, čo uveria prostredníctvom „slova“ jeho apoštolov. No len zopár z jeho apoštolov napísalo do Biblie slová. Väčšina z nich to neurobila. „Ich slovo“, prostredníctvom ktorého ľudia uveria, teda musí byť ich kázanie a odovzdávanie ústnej tradície, nie ich spisy.
Tu sa hovorené slovo jasne opisuje ako „Božie slovo“.
Toto sa vzťahuje na zjavenie zadelené sv. Jánovi Krstiteľovi.
BIBLIA UČÍ, ŽE ÚSTNA TRADÍCIA SA MUSÍ PRIJAŤ SPOLU S PÍSMOM
Nasledujúce pasáže úplne vyvracajú myšlienku „samotné Písmo“. Dokazujú, že Biblia učí, že aj apoštolská tradícia sa musí prijať. Túto apoštolskú tradíciu odovzdal Ježiš apoštolom, no nie každú jej časť nutne výslovne zapísali do Biblie. Napríklad v Júdovom liste 1:9 čítame:
Tento spor medzi diablom a archanjelom Michalom nie je v Biblii nijak podrobne opísaný. Autor vychádza z Tradície. Nasledujúce pasáže z Nového zákona potvrdzujú katolícke učenie o nevyhnutnosti prijímať aj Písmo, aj Tradíciu.
Toto jasne dokazuje, že samotná Biblia učí, že nie všetko, v čo sa musí veriť, je spísané, ale niečo z toho sa odovzdáva ústnou tradíciou.
Ako dokazujú tieto pasáže, Ježišovo odsúdenie „ľudskej tradície“ (Mt 15:9; Mk 7:8 atď.) nemalo nič spoločné s pravou apoštolskou tradíciou, o ktorej Biblia hovorí, že ju musíme prijať. Ježiš odsudzoval človekom vytvorené praktiky farizejov.
CIRKEV EXISTOVALA DESAŤROČIA PREDTÝM, ČO SA BIBLIA VÔBEC DOKONČILA
Podľa učencov bola posledná kniha Biblie (Kniha Zjavenia) napísaná najskôr v r. 68 po Kristovi a najneskôr v r. 95 po Kristovi. Ježiš Kristus vystúpil na nebesia približne v r. 33 po Kristovi. Čiže bez ohľadu na to, aký názor zaujmete v súvislosti s dátumom vzniku Knihy Zjavenia, niet pochýb o tom, že Kristova Cirkev existovala a pôsobila už desaťročia (30 až 60 rokov) predtým, čo sa Biblia vôbec dokončila. Kto teda viedol kresťanov v tomto období? Ako presne vedeli, v čo majú veriť a čo majú robiť, aby boli spasení? Bola to Cirkev, ktorá ich učila.
Bola to Cirkev, ktorá od najranejších dní slúžila ako pravidlo viery pre kresťanov. O doktrinálnych otázkach a rozhodnutiach sa rozhodovalo celú generáciu predtým, čo sa Biblia vôbec dokončila. Je to teda fakt, že Biblia nebola a nemohla byť jediným pravidlom viery. Cirkev totiž oficiálne určila, presne ktoré knihy tvoria Bibliu, až o ďalších 300 rokov neskôr.
O BIBLICKOM KÁNONE SA DEFINITÍVNE ROZHODLO AŽ V 4. STOROČÍ
Toto je kľúčová vec. V prvých troch storočiach po Kristovi sa viedli spory o presnom zložení Biblie. Oficiálny zoznam biblických kníh (nazývaný kánon) nebol všade rovnaký. Niektoré knihy, ktoré sa v niektorých lokalitách považovali za súčasť Biblie, sa inde upodozrievali alebo odmietali.
Napríklad Didaché, Barnabášov list, Prvý Klimentov list a Hermov pastier sa v niektorých prípadoch považovali za vnuknuté Písmo a používali sa na verejných bohoslužbách. [1] Hoci išlo o veľmi dôležité staroveké diela, ktoré v mnohých ohľadoch vyjadrovali pravú kresťanskú tradíciu, Cirkev nakoniec vyhlásila, že tieto spisy v skutočnosti nie sú súčasťou Biblie. Táto otázka sa všeobecne nevyriešila a neobjasnila, kým autorita Katolíckej Cirkvi nevyniesla rozsudok o zozname kníh. K tomuto došlo na synodách v Ríme (382), Hippo (393) a Kartágu (397).
Predtým, ako Cirkev vyniesla svoje rozhodnutie, existovalo mnoho pochybností aj o 2. Petrovom liste, Júdovom liste, Liste Hebrejom, 2. a 3. Jánovom liste a o Knihe Zjavenia – všetky tieto boli nakoniec zaradené do Biblie. V skutočnosti „najstarší preživší zoznam kresťanských kníh je Muratoriánsky kánon približne z r. 150. Tento fragment zahŕňa všetky knihy Nového zákona okrem Listu Hebrejom, Jakubovho listu, 1. a 2. Petrovho listu a ku kanonickým [k súčasti Písma] zarátava aj Petrovu apokalypsu a Hermovho pastiera, pričom oboje nakoniec do definitívneho kánonu Cirkvi nevpustili.“ [2]
Kolovali aj nepravé evanjeliá, ako napríklad Evanjelium podľa Petra, Evanjelium podľa Tomáša a iné. Tieto Cirkev odmietla a nezaradila do Písma.
Keďže protestanti odmietajú autoritu Katolíckej Cirkvi, vôbec nijako nemôžu s istotou (t. j. neomylne) určiť, ktoré knihy tvoria Bibliu. Biblia neprichádza so zoznamom obsahu. Ten pridal onen, čo vydal vašu verziu Biblie. Biblia nám nehovorí, ktoré knihy sú vnuknuté a koľko kníh sa v nej nachádza. Okrem toho aj keby sa v jednej knihe spomínali ostatné knihy ako vnuknuté, podľa akých kritérií by človek mohol určiť, že práve táto kniha je vnuknutá? Aby sme dospeli k neomylnému zoznamu kníh, musí existovať neomylná autorita mimo Biblie. Tou je Cirkev. Teda ak niekto odmieta neomylnú autoritu Cirkvi a drží sa len Písma, je neschopný určiť, či má pravé knihy.
Známy protestantský učenec R. C. Sproul bol, čeliac tuto problému, dotlačený k tvrdeniu, že Biblia je „omylná zbierka neomylných kníh.“ Ak sa nad tým dôkladne zamyslíte, omylná zbierka neomylných kníh je rozpor. Logicky vám z toho vyplynie omylná Biblia. Toto dokazuje, že protestanti nemôžu logicky trvať na tom, že ich Biblia je neomylná; nemôžu totiž s istotou vedieť, či vôbec majú správne knihy.
Názorným príkladom v tomto ohľade je skutočnosť, že Martin Luther a jeho bratia protestanti po odlúčení od Katolíckej Cirkvi odstránili z Biblie celých sedem kníh. Odstránili Knihu Tobiáš, Knihu Judita, Knihu múdrosti, Knihu Sirachovcovu, Knihu proroka Barucha, Prvú i Druhú knihu Machabejcov, ako aj časti Knihy Ester a Knihy proroka Daniela. Preto majú protestantské Biblie (dodnes) 66 kníh, kým katolícke Biblie majú 73. Martin Luther a protestanti prikročili k tomuto radikálnemu rozhodnutiu vyňať týchto sedem kníh z Biblie napriek tomu, že takmer všeobecne sa uznávali za súčasť Biblie už viac ako tisícročie.
Okrem toho sa sedem kníh, ktoré protestanti odstránili, nachádza v Septuaginte. Septuaginta je grécky preklad Starého zákona, ktorý dokončili zopár storočí pred narodením Ježiša Krista. Niekto by sa mohol spýtať: čo je na Septuaginte také dôležité? Nuž, ako sme už spomenuli v časti o očistci, Nový zákon cituje zo Starého zákona približne 350-krát – a približne 300 z týchto citátov je zo septuagintskej verzie. To znamená, že autori Nového zákona uznávali septuagintskú verziu Starého zákona, a teda aj sedem kníh, ktoré protestanti odmietli.
Treba tiež poznamenať, že autorstvo biblických kníh neurčila Biblia, ale Tradícia a Cirkev. Napríklad v Evanjeliu podľa Matúša sa neuvádza, kto ho napísal. Práve z Tradície a od Cirkvi vieme, že ho napísal Matúš. Keďže Písmo mlčí o tom, kto napísal Evanjelium podľa Matúša, protestantská logika by od človeka vyžadovala záver, že je ide o otvorenú otázku.
Okrem toho, rýdzo učenecké metódy týkajúce sa Písma by bez vedenia Cirkvi nikoho nepriviedli k správnemu biblickému kánonu. Napríklad List Filemonovi neobsahuje črty iných kníh Nového zákona. List Filemonovi neobsahuje posolstvo o spáse. Je to len správa a prosba týkajúce sa utečeneckého otroka. Skutočnosť, že sa v ňom tvrdí, že za svojho autora má Pavla, nie je dostatočná na to, aby sme dokázali, že je súčasťou Písma, lebo toto by mohol tvrdiť akýkoľvek dokument a nie všetky Pavlove listy boli zaradené do Biblie.
HERETICI OD POČIATKU CIRKVI CITOVALI A ZNEUŽÍVALI PÍSMO, ABY VYTVORILI SEKTY A ŠÍRILI HERÉZY
Vo 4. storočí Cirkev bojovala s arianizmom. Táto heréza takmer zamorila celú Cirkev. Ariánstvo popieralo božstvo Ježiša Krista. Tvrdilo, že Boží Syn neexistoval od večnosti, ale že ho v určitom časovom okamihu stvoril Otec. Vyjadrenie tejto herézy bolo často rafinované a chytré a ariáni sa odvolávali na viaceré pasáže z Biblie, aby sa pokúsili dokázať svoje tvrdenie, že Ježiš nie je skutočným Bohom.
Chápajúc Písma vo svetle apoštolskej Tradície, Katolícka Cirkev bola schopná na Nicejskom koncile v r. 325 odsúdiť ariánsku herézu a správne vysvetliť biblické pasáže, ktoré ariáni zneužívali. Vyhlásila, že Ježiš je pravý Boh rovný Otcovi, a aby tak urobila spôsobom, ktorý vylučoval akúkoľvek ariánsku dvojznačnosť, použila výraz, ktorý sa v Písme nenachádza. Vyhlásila, že Ježiš Kristus, Boží Syn, je homoousios (konsubstanciálny alebo „jeden v bytí“) s Otcom. Toto vyjadrovalo pravý význam učenia Písma o osobách Trojice a obrátilo v trosky ariánsku herézu, ktorá sa snažila svojej kacírskej predstave prispôsobiť každú pasáž Písma.
BIBLIA SA MOHLA MASOVO ŠÍRIŤ AŽ OD 15. STOROČIA
Pred vynájdením tlačiarenského stroja v 15. storočí bolo rozmnožovanie Biblie prácne a bolestivo starostlivé. Muselo sa to robiť ručne. Táto náročnosť v spojení s obecnou negramotnosťou mala za následok, že počas prvých 15 storočí existencie Cirkvi malo Bibliu len málo ľudí. Ponechal by Boh svoju Cirkev bez prostriedkov na masovú produkciu jediného pravidla viery počas prvých 1500 rokov jej existencie? Zjavne nie. Takáto predstava je ridikulózna a sama sa vyvracia. V prvom tisícročí bola pravidlom viery pre kresťanov Cirkev. Tak je to aj dnes. Cirkev predstavuje bezprostredné pravidlo viery, ktoré poskytuje pravdivé chápanie Písma a Tradície, ktoré predstavujú dva zdroje zjavenia Ježiša Krista.
PÔVODNÉ BIBLICKÉ RUKOPISY UŽ NIE SÚ DOSTUPNÉ
Pôvodné rukopisy Biblie už neexistujú. Máme kópie originálov, nie však originálne Písma. Kde teda Biblia učí, že kópie originálov budú ochránené pred chybou a budú slúžiť ako jediné pravidlo viery pre kresťana? Biblia ani len neučí, že je jediným pravidlom viery pre kresťana; a protestanti rozhodne nemôžu dokázať, že by sa v nej písalo, že kópie budú chránené pred chybou; pretože sa to tam nikde nepíše. (Okrem toho to boli katolíci, predovšetkým mnísi, ktorí zachovali Bibliu tým, že ju kopírovali.) Ak protestant tvrdí, že Boh sa postaral o to, aby bolo slovo chránené v procese kopírovania, potom sa pohybuje mimo rámca typu iba Biblia. Pripúšťa, že Boh preniesol ochranu svojho učenia a svojho slova na autority a na ľudí mimo Biblie (napr. na Cirkev). Ak sa to môže vzťahovať na písané slovo, môže sa to vzťahovať aj na jeho ústne učenie (Tradíciu).
BIBLIA UČÍ, ŽE JEŽIŠ POVEDAL A UROBIL NESPOČETNÉ MNOŽSTVO VECÍ, KTORÉ SA DO BIBLIE NEZAPÍSALI
Nie všetko, čo Ježiš povedal a naučil apoštolov, sa zapísalo do Biblie. To je jasné.
JEŽIŠ SVOJIM APOŠTOLOM PRIKÁZAL, ABY HLÁSALI EVANJELIUM, NIE ABY PÍSALI
S výnimkou príkazu, ktorý dostal sv. Ján, aby napísal Knihu Zjavenia, Ježiš nikomu neprikázal, aby niečo napísal. Skôr im prikázal hlásať jeho Evanjelium a krstiť.
Ak je písané slovo Biblie jediným pravidlom viery, ako tvrdia protestanti, potom by im Ježiš prikázal, aby písali a zakladali kluby čítania Biblie. On však nič také neurobil. Ježiš im prikázal, aby prostredníctvom hovoreného slova, prostredníctvom kázania učili celú jeho pravdu všetky národy. Tieto jednoduché úvahy dokazujú, že protestantský postoj sola scriptura (t. j. iba Písmo) je úplne bludný.
BIBLIA NEUČÍ, ŽE OSOBNÝ VÝKLAD PÍSMA BOL TÝM, ČO JEŽIŠ ZAMÝŠĽAL
Asi toľko k protestantskej predstave, že kto číta Písmo, bude automaticky osvietený Bohom. Dozvedáme sa, že učenie Biblie takéto nie je.
KEĎ PAVOL ČELIL DOKTRINÁLNEJ DILEME V 15. KAPITOLE SKUTKOV APOŠTOLOV, OBRÁTIL SA NA CIRKEV, NIE BIBLIU
Keď Pavol v 15. kapitole Skutkov apoštolov stál pred doktrinálnou dilemou, neobrátil sa na Bibliu, ale obrátil sa na vedenie Cirkvi.
Tuná je niekoľko ďalších príkladov z Biblie, kde sa učenia alebo pokyny získali ústnym podaním a tradíciou, nie čítaním Biblie.
NÁMIETKA: PROTESTANTI HOVORIA, ŽE 2. LIST TIMOTEJOVI 3:15-17 UČÍ „IBA PÍSMO“
Táto pasáž neučí len Písmo. Učí, že celé Písmo je vnuknuté. Učí, že celé Písmo je užitočné. Učí, že Písmo človeka pripravuje na dobré skutky. Protestanti však poukazujú na tú časť, kde sa píše, že Božiemu človeku umožňuje, aby bol zriadený na všetky dobré skutky. Tvrdia, že tieto slová učia o sebestačnosti Písma: že nič iné netreba. Toto vyvracajú viaceré fakty.
Vyvracia sa to predovšetkým, keď preberieme verše s podobným znením. V skutočnosti nám stačí vrátiť o niekoľko veršov späť do predchádzajúcej kapitoly, aby sme našli príklad, ktorý to dokazuje.
Biblia hovorí, že ak sa človek očistí od istých zlých skutkov, bude pripravený na „každé dobré dielo.“ Ide o to isté slovné spojenie ako v 2. liste Timotejovi 3:17. Určite to neznamená, že očistenie sa od týchto zlých skutkov samo osebe stačí na každý dobrý skutok. Dokonca aj protestanti by povedali, že takýto človek bude musieť ešte prijať Ježiša, dbať na autoritu Písma a zdržať sa ďalších vecí. Toto je teda ukážkový príklad toho, ako protestanti zneužívajú a nesprávne chápu slovné spojenie z 2. listu Timotejovi 3:17. To, čo obaja hovoria, predpokladá (považuje za samozrejmé) vernosť iným kresťanským ideálom a kresťanskému základu.
Inými slovami, ak je človek kresťanom a uznáva autoritu ustanovenú Kristom a ak sa očistí od týchto vecí, bude pripravený na všetky dobré diela. Podobne, ak je človek kresťanom a uznáva Cirkev, Tradíciu atď., potom ho poznanie Písem pripraví na všetky dobré skutky. V 2. liste Timotejovi 3:17 sa neučí len o Písme. Tuná je ďalší dôkaz:
Znamená to, že ak sme trpezliví, nič iného nepotrebujeme, ani Písmo, ani Cirkev, ani nič iné? Samozrejme, že nie. Predpokladá to kresťanský život a prijatie celého kresťanského zriadenia (Biblie, Tradície, Cirkvi atď.).
BIBLIA VÝSLOVNE VARUJE PRED ZNEUŽÍVANÍM PÍSEM NA VYTVÁRANIE FALOŠNÝCH UČENÍ, KTORÉ VEDÚ DO ZÁHUBY
Zaujímavé je, že toto napomenutie o prekrúcaní Písma k vlastnému zatrateniu sa nachádza v liste sv. Petra, toho, ktorý bol vyvolený za prvého pápeža. Práve sv. Peter varuje pred zneužívaním spisov sv. Pavla. Sú to Pavlove spisy, ktoré protestanti najčastejšie zneužívajú a nesprávne chápu a prostredníctvom ktorých vymýšľajú bludné náuky, ako napríklad ospravodlivenie len z viery a len z Písma.
IBA PÍSMO (SOLA SCRIPTURA) JE MYŠLIENKA, KTORÁ SA STALA POPULÁRNOU AŽ V 16. STOROČÍ.
Myšlienka typu iba Písmo bola v ranej Cirkvi neznáma. Všetky staroveké miestne cirkvi uznávali hierarchickú štruktúru Cirkvi a úlohu Tradície a cirkevnej autority pri chápaní Písem. Tu sú len štyri citáty slávnych cirkevných otcov, ktoré to dokazujú.
[1] Henry G. Graham, Odkiaľ máme Bibliu: Pozri tiež Ireneus, Proti kacírstvu, kniha 4, kapitola 20.
[2] Mike Aquilina, Otcovia Cirkvi, s. 28-29.