^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Biblia učí, že Ježiš je skutočne prítomný v Eucharistii
Evanjelium podľa Jána 6:53 – „Ježiš im povedal: ‘Veru, veru, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život.’“
Protestanti neveria, že Eucharistia je skutočné telo, krv, duša a božstvo Ježiša Krista. Katolíci veria, že po konsekrácii na omši „je Pán Ježiš Kristus, pravý Boh a pravý človek, skutočne, reálne a podstatou obsiahnutý“ v Eucharistii pod podobou chleba a vína (Tridentský koncil, Dekrét o Eucharistii). Katolícky názor na Eucharistiu sa jednomyseľne zastával počas prvých 1500 rokov kresťanstva. Biblické dôkazy o katolíckom učení o Eucharistii sú ohromujúce a nepopierateľné.
V 6. KAPITOLE EVANJELIA PODĽA JÁNA JEŽIŠ JASNE HOVORÍ, ŽE JEHO TELO JE POKRM A ŽE JEHO KRV JE NÁPOJ A ŽE MUSÍTE JESŤ JEHO TELO A PIŤ JEHO KRV
Ježiš hovorí znova a znova, najjasnejšími slovami, že jeho telo je pokrm a že jeho krv je nápoj. Hovorí, že ak nebudete jesť jeho telo a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život.
ŽIDIA SA VYSMIEVALI Z MYŠLIENKY JESŤ JEHO TELO; JEŽIŠ VO SVOJEJ ODPOVEDI POTVRDZUJE, ŽE NA MYSLI MAL PRESNE TOTO
Nekatolíci tvrdia, že Ježišove slová zo 6. kapitoly Evanjelia podľa Jána sa nemajú chápať doslovne. Tvrdia, že Ježiš hovoril len metaforicky alebo symbolicky. Takýto výklad nie je odôvodnený kontextom 6. kapitoly Evanjelia podľa Jána. Navyše ho jasne vyvracia to, čo Ježiš Židom povedal hneď po tom, čo vyjadrili svoju neochotu uveriť v myšlienku jesť jeho telo.
Židia neverili, že by to bolo možné (alebo že by to tak Ježiš mohol naozaj myslieť), že by im dal jesť svoje telo. Hovorili presne to, čo dnes hovoria protestanti. Ak by Ježiš hovoril čisto metaforicky (a nie doslovne), ako tvrdia protestanti, potom tu mal ideálnu príležitosť uistiť ich, že ich obavy sú neopodstatnené. Bol to ideálny okamih k tomu, aby Ježiš vysvetlil, že v skutočnosti nemal na mysli, že ľudia budú jesť jeho telo, ale že mal na mysli niečo iné.
Čo im teda Ježiš povie? V reakcii na ich neochotu uveriť vidíme, že Ježiš opakuje to isté posolstvo, že je nevyhnutné skutočne jesť jeho telo a piť jeho krv, ale dokonca ešte silnejšími slovami. Hovorí im, že ak nebudú jesť jeho telo a piť jeho krv, nebudú mať v sebe život (Jn 6:53).
JE TU TOHO VIAC: V JN 6:54 BIBLIA PRECHÁDZA OD SLOVA PHAGO (ČO ZNAMENÁ „JESŤ“) NA TROGO (ČO ZNAMENÁ „ŽUŤ“ ALEBO „HRÝZŤ“), ABY NEZANECHALA ŽIADNE POCHYBNOSTI, ŽE JEŽIS NAOZAJ MYSLEL JEDENIE JEHO TELA
Slovo phago (čo znamená „jesť“ alebo „konzumovať“) sa v pôvodnom gréckom texte Evanjelia podľa Jána 6:23-53 používa deväťkrát. Phago je dostatočné na vyjadrenie myšlienky jedenia Ježišovho tela. Hneď po tom, čo Židia vyjadrili svoju nevieru, že by Ježiš mohol myslieť niečo také, čítame (v Jn 6:54), že Ježiš prešiel na ešte silnejšie a grafickejšie slovo. Slovo, ktoré potom použil (v Jn 6:54 a potom), je trogo. Toto slovo doslova znamená „hrýzť, žuť alebo chrúmať“, ako potvrdí dokonca aj protestantská študijná biblia dostupná na internete. [1] Čiže aby odstránil všetky pochybnosti o nevyhnutnosti jesť jeho telo, Ježiš prechádza na slovo, ktoré neznamená nič iné ako doslovné jedenie („hryzenie, žuvanie“). Toto isté slovo trogo sa používa na označenie doslovného jedenia v Mt 24:38 a Jn 13:18.
Vo svetle týchto dôkazov je absurdné argumentovať, že Ježiš nemal na mysli, že ľudia budú skutočne jesť jeho telo a piť jeho krv.
A ČO EVANJELIUM PODĽA JÁNA 6:63?
Tvárou v tvár zdrvujúcim dôkazom zo 6. kapitoly Evanjelia podľa Jána, že Eucharistia je skutočným telom a krvou Ježiša, budú určití nekatolíci hľadať čokoľvek, aby proti tomu bojovali. Poukazujú na Evanjelium podľa Jána 6:63.
Tvrdia, že toto naznačuje, že Ježiš v skutočnosti nemyslel, že ľudia budú jesť jeho telo. Toto tvrdenie však neobstojí. Vyvracajú ho nasledujúce skutočnosti.
Po prvé, vieme, že Ježiš v tej časti verša, kde hovorí, že „telo nič neosoží“, nehovorí o svojom tele. Uvažujte nad touto otázkou: je Ježišovo telo bez osohu? A čo jeho vtelenie? Ako by mohol hovoriť o svojom vlastnom tele ako o tele, ktoré nič neosoží, keď práve povedal znovu a znovu (Jn 6:51 atď.), že jeho telo je životom sveta?
Ak Ježiš hovoril o svojom tele, keď povedal, že telo nič neosoží, potom si protirečil. Ježiš by bol povedal, že jeho telo je životom sveta (Jn 6:51 atď.) hneď predtým, ako by im povedal, že „nič neosoží“.
To je nemožné a absurdné. Ježiš nehovoril o svojom tele, keď povedal, že „telo nič neosoží“.
Po druhé, Ježiš v tejto kapitole približne desaťkrát hovorí, že ľudia musia jesť jeho telo a piť jeho krv (a že jeho telo je pokrm). Ani raz nenaznačuje, že to nemyslí doslovne; a ani tu to nenaznačuje.
Tým, že pre nich zdôraznil, že to, čo povedal o svojom tele a krvi, je „duch a život“, Ježiš skôr zahnal ich predstavu, že jediné, o čo by mali mať starosti, je mať telo na jedenie na zachovanie fyzického života. Eucharistia je skutočné telo a krv Ježiša (ako to ujasňuje), ako aj jeho duša a božstvo, ale prináša predovšetkým duchovný dar. Je to duch a život. Slúži predovšetkým na udržiavanie duchovného života a na to, aby sme mali večný život.
Neprijíma sa za cieľom naplnia hladného žalúdka, ale pre neoceniteľný duchovný život a milosti, ktoré prináša. Práve to im Ježiš hovoril. Potvrdzuje to aj ďalšia skutočnosť, ktorá ukazuje, že dokonca aj po jeho slovách z Jn 6:63 ho mnohí Ježišovi nasledovníci opustili kvôli „tvrdej reči“ o jeho tele a krvi. Uvedomovali si, že Ježiš im hovoril, že musia jesť jeho telo a piť jeho krv, ale jednoducho to odmietli prijať.
POTOM, ČO IM POVEDAL, ŽE MUSIA JESŤ JEHO TELO A PIŤ JEHO KRV, MNOHÍ Z JEHO UČENÍKOV HO OPUSTILI; TOTO DOKAZUJE, ŽE VŠETKÝM PRÍTOMNÝM BOLO JASNÉ, ŽE JEŽIŠ POVEDAL A MAL NA MYSLI, ŽE ĽUDIA MUSIA JESŤ JEHO TELO
Keby Ježiš naozaj nemal na mysli, že ľudia budú jesť jeho telo a piť jeho krv, potom by bol objasnil to, čo na mysli mal, a zabránil by týmto učeníkom, aby ho opustili kvôli nedorozumeniu. Povedal by niečo takéto: „Počkajte, zle ste ma pochopili. Hovoril som len symbolicky. Nemyslel som to naozaj tak, že ľudia budú jesť moje telo a piť moju krv.“ On však nič také nerobí. Necháva odísť každého, čo nevie prijať jeho posolstvo. Toto je zdrvujúci kontextový náznak, že všetci pochopili, že Ježiš doslovne hovoril o nevyhnutnosti jesť jeho telo a piť jeho krv. Jednoducho to nevedeli prijať a Ježiš nemienil poprieť pravdu alebo pozmeniť to, čo im povedal.
Skutočnosť, že mnohí z Ježišových nasledovníkov ho opustili kvôli nutnosti jesť jeho telo a piť jeho krv, je žiaľ ukážkou toho, ako mala byť táto otázka v rôznych obdobiach cirkevných dejín hlavnou príčinou toho, že ľudia zanechajú pravú vieru Ježiša. Znova sa to stalo v 16. storočí, kedy mnohí opustili Ježiša a jeho pravú vieru, pretože odmietli veriť v to, že Eucharistia je skutočné telo a krv Ježiša Krista.
PROTESTANTI PRIPÚŠŤAJÚ, ŽE KRV VEĽKONOČNÉHO BARÁNKA SPOMÍNANÁ V 12. KAPITOLE KNIHY EXODUS, S KTOROU SI HEBREJCI MALI OZNAČIŤ SVOJE DVERE, ZNAČÍ JEŽIŠA AKO BARÁNKA BOŽIEHO ZABITÉHO ZA HRIECHY SVETA; NEUVEDOMUJÚ SI, ŽE BOH TIEŽ HEBREJCOM PRIKÁZAL, ABY VEĽKONOČNÉHO BARÁNKA JEDLI
V 12. kapitole knihy Exodus čítame, že Boh Židom prikázal, aby svoje dvere označili krvou baránka. Anjel smrti prechádzajúci Egyptom mal obísť dvere Hebrejov, čo boli označené krvou.
Protestanti a katolíci bez problémov uznávajú, že krv veľkonočného baránka (skutočná udalosť) bola tiež predobrazom (predznamenaním) Ježiša Krista, pravého veľkonočného Baránka. On je pravým Baránkom, ktorý bol zabitý. Jeho krv bola vyliata na záchranu sveta. Ľudia musia prijať zásluhy jeho umučenia, aby boli spasení. Nový zákon opakovane vyhlasuje, že Ježiš je „Baránok Boží“, ktorý sníma hriechy sveta (Jn 1:29; 1 Pt 1:19; Zjv 22:1; Zjv 15:3 atď.). Svätý Pavol Ježiša výslovne opisuje ako veľkonočného baránka v 1. liste Korinťanom 5:7.
Niet pochýb o tom, že krv veľkonočného baránka je predobrazom krvi Ježiša Krista a že veľkonočný baránok je predobrazom Ježiša Krista. Teraz, tuná je zaujímavá časť, ktorá sa týka tejto otázky. Hebrejom bolo nielen prikázané, aby si krvou baránka označili dvere, ale bolo im tiež prikázané, aby baránka jedli!
Nevyhnutnosť konzumovať veľkonočného baránka nám ukazuje nevyhnutnosť jesť telo Syna človeka v Eucharistii. Nestačí byť poznačený krvou Baránka; na to, aby bol človek spasený, musí aj konzumovať Baránka Božieho, Ježiša Krista. Je nevyhnutné prijať ho v Eucharistii. On sa stáva prítomným na platnej katolíckej omši. Zaujímavé je aj to, že nikto, kto nebol z Božej rodiny, nemohol jesť baránka (Ex 12:43-45), rovnako ako nikto, kto nepatrí k pravej viere, nemôže prijať Eucharistiu.
JEŽIŠ UROBIL ZÁZRAK Z CHLEBMI A RYBAMI DEŇ PREDTÝM, AKO IM POVEDAL O EUCHARISTII, ABY VŠETKÝM UKÁZAL, ŽE ZÁZRAČNÁ HOJNOSŤ JE MOŽNÁ
V tej istej kapitole, kde Ježiš tak jasne hovorí o prijímaní jeho tela a krvi v Eucharistii, čítame, že vykonal zázrak rozmnoženia chlebov a rýb.
5000 ľudí sa zázračne najedlo z toho, čo začalo ako päť jačmenných chlebov a dve ryby. Ježiš tento zázrak vykonal ten samý deň predtým, ako im povedal, že musia prijať jeho telo a krv v Eucharistii. Tým, že tento zázrak urobil hneď predtým, ako im povedal, že musia prijať jeho telo a krv v Eucharistii, Ježiš im chcel ukázať, že niečo také je možné. Lebo predstava o jedení Ježišovho tela a krvi pre nich bola úplne nová a ohromujúca. Rovnako tak predstava, že sa pre ľudí stane zázračne prítomným na mnohých miestach, bola ohromujúca. Zázračné rozmnoženie jedla malo zahnať ich pochybnosti, získať si ich úplnú dôveru v jeho slová predtým, ako im povie o zázraku Eucharistie. Rozmnoženie jedla vskutku značilo zázračný eucharistický pokrm, ktorý nie je chlebom, ale Kristovým telom a krvou.
EUCHARISTIA NEMÔŽE BYŤ LEN OBYČAJNÝ CHLIEB; INAK BY BOLA MENEJCENNÁ OPROTI JEJ STAROZÁKONNÉMU PREDOBRAZU, MANNE NA PÚŠTI, KTORÁ SA ZJAVILA NADPRIRODZENE
Nemôžu byť pochybnosti o tom, že manna na púšti (Exodus 16) bola predznamenávala Eucharistiu. Ježiš ich dáva do súvisu v 6. kapitole Evanjelia podľa Jána.
Ježiš sa zmieňuje o manne na púšti a potom hovorí, že jeho telo je pravá manna z neba. Manna na púšti bola chlieb, ale chlieb, ktorý sa objavil zázračne. Padal každý deň okrem soboty počas 40 rokov, kedy boli Hebrejci na púšti. Objavila sa, ako keby padla z neba.
Novozákonné naplnenie je väčšie ako starozákonný predobraz. Ak by – ako hovoria protestanti – bola Eucharistia len obyčajný chlieb, potom by bola menejcenná oproti manne na púšti, ktorá sa objavila zázračne. Bola by menejcenná oproti svojmu starozákonnému predobrazu. To nedáva zmysel; nemôže to tak byť. Eucharistia musí byť nejakým spôsobom nadprirodzená a zázračná.
JEŽIŠ HOVORÍ: „TOTO JE MOJE TELO“ A „TOTO JE MOJA KRV“; NEHOVORÍ: TOTO JE LEN SYMBOL MÔJHO TELA A KRVI
Preklady vyššie sú z protestantskej verzie Biblie kráľa Jakuba. Dokonca aj protestantské preklady ukazujú, že Ježiš vyhlasuje Eucharistiu za svoje telo a svoju krv. V hebrejčine alebo aramejčine existovalo mnoho spôsobov, ako mohol Ježiš povedať: „toto predstavuje moje telo“ alebo „toto je symbol môjho tela“, ale nepovedal to. Hovorí „toto je moje telo“ a „toto je moja krv“.
Navyše, protichodne k tomu, čo si niektorí myslia, slová „toto robte na moju pamiatku“ (Lk 22:19) nenaznačujú, že Eucharistia je len symbol. Grécke slovo pre „pamiatku“ je anamnesis. Má obetný význam. Je to jeden z obetných darov Starého zákona. Znamená to znovusprítomniť ako obetný dar. Ježiš im hovorí, aby Otcovi obetovali jeho skutočné telo a krv ako pamätnú obetu.
JEŽIŠOV JAZYK ZODPOVEDÁ JAZYKU MOJŽIŠA V 24. KAPITOLE KNIHY EXODUS PRI ZAKLADANÍ PRVEJ ZMLUVY, KTORÁ MALA SKUTOČNÚ KRV
Ustanovenie Eucharistie (o ktorom čítame v Mt 26, Mk 14 a Lk 22) sa jasne zhoduje s ustanovením prvej zmluvy v 24. kapitole knihy Exodus.
Všimnite si podobnosť jazyka pri ustanovovaní oboch zmlúv. Ježiš ustanovuje Novú zmluvu vo svojej krvi podľa rovnakého vzoru, ako Mojžiš ustanovil prvú zmluvu. Ježišova Nová zmluva zaujme miesto starej a bude to nová a večná zmluva. Ak by však krv, o ktorej hovoril Ježiš, nebola skutočnou krvou, ale len symbolom, ako hovoria protestanti, potom by bola Nová zmluva menejcenná oproti starej; lebo ustanovenie Starej zmluvy zahŕňalo skutočnú krv.
10. KAPITOLA 1. LISTU KORINŤANOM JASNE UČÍ, ŽE EUCHARISTIA JE ÚČASŤOU NA SKUTOČNOM TELE A KRVI KRISTA
Sv. Pavol jasne hovorí, že Eucharistia je skutočné telo a krv Ježiša Krista.
V 11. KAPITOLE 1. LISTU KORINŤANOM SA PÍŠE, ŽE PRIJÍMAŤ EUCHARISTIU NEHODNE ZNAMENÁ HREŠIŤ PROTI SKUTOČNÉMU TELU A KRVI PÁNA
Podľa jasného učenia Biblie ten, čo prijíma Eucharistiu nehodne, je vinný z tela a krvi Pána. Svätý Pavol hovorí, že človek prijatím Eucharistie bez náležitých dispozícii a rozlišovania je a pije odsúdenie. Ak by Eucharistia bola len kúskom chleba a nejaké víno, ktoré sa prijíma na pamiatku Krista, ako by ten, čo ju prijíma nevhodne, mohol byť uznaný za vinného z tela a krvi Pána? Človek by zjavne nebol uznaný za vinného z Kristovho tela a krvi, ak by Eucharistia vskutku nebola Kristovým telom a krvou.
RANOKRESŤANSKÁ CIRKEV JEDNOMYSEĽNE VERILA, ŽE EUCHARISTIA JE TELO A KRV KRISTA
Okrem jasných biblických dôkazov, ktoré sme videli, svedectvo starovekej Cirkvi jednomyseľne podporuje katolícke učenie o Eucharistii. Každý, kto si nájde čas a v tejto záležitosti si preštuduje otcov Cirkvi, objaví, že všetci verili, že Eucharistia je telo a krv Ježiša Krista. Otcovia Cirkvi sú kresťanskí spisovatelia z najranejších storočí. Sú to tí, čo prijali tradíciu apoštolov.
Protestantský pohľad na Eucharistiu bol cudzí celej kresťanskej Cirkvi počas prvých 1500 rokov jej existencie. K tejto záležitosti by som mohol citovať mnoho pasáží od otcov Cirkvi, ale budem citovať len tri. V r. 110 po Kristovi sv. Ignác Antiochijský (jeden z apoštolských otcov vo všeobecnosti uznávaný protestantmi) povedal o skupine heretikov, čo popierala, že Eucharistia je telo Kristovo, nasledovné. Hovoril o doketistoch, ktorí tiež popierali skutočnosť vtelenia a ukrižovania.
Popierať katolícke učenie o Eucharistii proste znamená popierať jasné učenie Ježiša Krista a Biblie.
[1] http://www.studylight.org/lex/grk/view.cgi?number=5176