^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Jedna Cirkev veriacich
Prvá dogmatická definícia z Petrovho stolca na tému mimo Cirkvi niet spásy (od pápeža Inocenta III.) učila, že Katolícka Cirkev je jedna Cirkev „veriacich“, mimo ktorej nie je spasený vôbec nikto. Avšak kto sú „veriaci“? Môže sa za súčasť „veriacich“ považovať ten, čo nebol pokrstený? Ak sa pozrieme na katolícku Tradíciu, odpoveďou je jasné „nie“.
Ako mnohí z vás vedia, katolícka omša sa delí na dve časti: omšu katechumenov (tých, čo sa pripravujú na krst) a omšu veriacich (tých pokrstených).
V ranej Cirkvi museli nepokrstení katechumeni (t. j. tí, ktorí neprijali sviatosť krstu) po omši katechumenov odísť, keď veriaci vyznávali krédo. Nepokrsteným nebolo dovolené zotrvať na omši veriacich, pretože je to len prijatím sviatosti krstu, kedy sa človek stáva jedným z veriacich. Toto je učenie Tradície.
Tuná vidíme, že Laodicejská synoda zo 4. storočia potvrdzuje tradíciu, že nepokrstení katechumeni majú z liturgie odísť pred začiatkom omše veriacich. A toto rozlíšenie medzi omšou katechumenov a omšou veriacich bolo v starobylých obradoch Katolíckej Cirkvi základom. Preto otec Kazimír Kucharek vo svojom objemnom diele o byzantsko-slovanskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho hovorí, že liturgia katechumenov je „prítomná vo všetkých obradoch...“ [3] Inými slovami, všetky starobylé katolícke obrady dosvedčujú fakt, že žiadna nepokrstená osoba sa nemohla považovať za súčasť veriacich, pretože všetky prepúšťali nepokrstených katechumenov predtým, ako sa začala omša veriacich!
Preto otec Kazimír Kucharek ďalej píše:
Katolícka encyklopédia uznáva rovnaké učenie Tradície.
V treťom storočí ranocirkevný otec Tertulián kritizoval zvyk určitých heretikov, ktorí nedbali o toto zásadné rozlíšenie medzi nepokrstenými a veriacimi.
Na záver budem citovať modlitbu zo starobylej byzantsko-slovanskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho. Modlitba sa recitovala pri prepustení katechumenov predtým, ako sa začala omša veriacich.
Tuná môžeme vidieť, že starobylá liturgia východného obradu sv. Jána Zlatoústeho dôrazne rozlišuje medzi nepokrstenými (katechumenmi) a veriacimi. Potvrdzuje, že keďže katechumeni nie sú pokrstení medzi veriacich, nie sú im odpustené hriechy a nie sú zjednotení s Katolíckou Cirkvou. Nepokrstení nepatria do jednej Cirkvi veriacich. Toto je súčasťou starobylej katolíckej viery. A zjavne, o tejto skutočnosti nie je dokázané, že je súčasťou starobylej katolíckej viery len preto, lebo to spomenul niektorý z raných cirkevných otcov – lebo vyjadrenie od daného ranocirkevného otca to definitívne nedokazuje; ale je to dokázané preto, lebo svedectvá vyššie spomenutých svätých sú v dokonalom súlade s jasným učením katolíckej liturgickej bohoslužby, ktorá oddeľuje omšu katechumenov od omše veriacich. Je to preto učením a pravidlom katolíckej bohoslužby, že žiadna nepokrstená osoba sa nemá považovať za súčasť veriacich. A toto je dôvodom, prečo bol od počiatku všetkým, čo zomreli bez sviatosti krstu, všade vo všeobecnej Cirkvi odopretý kresťanský pohreb.
A keďže toto bolo v Katolíckej Cirkvi všeobecným pravidlom bohoslužby, bolo to vyjadrením všeobecnej viery a tradície Katolíckej Cirkvi.
Preto by bolo v rozpore s Tradíciou tvrdiť, že osoba, ktorá neprijala sviatosť krstu, je súčasťou veriacich.
Toto učenie Tradície je dôvodom, prečo sa v tradičnom obrade krstu nepokrsteného katechumena pýtajú, čo si žiada od svätej Cirkvi, a on odpovedá: „Vieru.“ Nepokrstený katechumen nemá „vieru“, a tak o ňu prosí Cirkev vo „sviatosti viery“ (krste), ktorá ho ako jediná robí jedným z „veriacich“. Toto je dôvodom, prečo bola sviatosť krstu od apoštolských čias známa ako „sviatosť viery“.
A s týmito skutočnosťami na pamäti (že katechumen „prosí“ o vieru, pretože nie je súčasťou veriacich) pamätajte na definíciu pápeža Inocenta III. na Štvrtom lateránskom koncile: „Jestvuje vskutku jedna všeobecná Cirkev veriacich, mimo ktorej nie je spasený vôbec nikto...“ V latinskom origináli sa píše: „Una vero est fidelium universalis ecclesia, extra quam nullus omnino salvatur...“ Latinské slová nullus omnino znamenajú „absolútne nikto“. Absolútne nikto mimo jednej Cirkvi veriacich nie je spasený. Keďže jedna Cirkev „veriacich“ obsahuje iba tých, čo prijali sviatosť krstu – ako to ukazuje apoštolská tradícia, liturgická tradícia a dogma Cirkvi – znamená to, že bez sviatosti krstu nie je spasený absolútne nikto.
[1] Denzinger 430.
[2] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, Combermere, Ontario, Canada: Alleluia Press, 1971, p. 475.
[3] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, p. 326.
[4] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, p. 100.
[5] The Catholic Encyclopedia, “Faithful,” Volume 5, Robert Appleton Company, 1909, p. 769.
[6] The Catholic Encyclopedia, “Catechumen,” Volume 3, 1908, p. 430.
[7] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, p. 458.
[8] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 273.
[9] The Sunday Sermons of the Great Fathers, Regnery, Co: Chicago, IL, 1963, Vol. 4, p. 5.
[10] Catechism of the Council of Trent, Tan Books: Rockford, IL, 1982, p. 184.
[11] Catechism of the Council of Trent, p. 159.
[12] Denzinger 570a.
[13] Denzinger 799-800.