^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Kauza otca Feeneyho
Heretici a modernisti odporujú pravde, tak ako aj odporujú tomu, ktorý je Pravda (Jn 14:6). A pretože odporujú pravde, odporujú aj faktom, pretože fakty oznamujú pravdu bez akéhokoľvek omylu. Jedným z faktov, ktorému modernisti a heretici najviac zo všetkých odporujú, je skutočnosť, že Katolícka Cirkev neomylne učila, že mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy a že Evanjelium podľa Jána 3:5 treba brať tak, ako je napísané, a že sviatosť krstu je nevyhnutná k spáse (Tridentský koncil, 7. zasadnutie, 5. kánon o onej sviatosti).
Čo teda títo ľudia urobia, keď tieto fakty sú nad slnko jasnejšie? Uchyľujú sa k útokom na oznamovateľa týchto faktov (argumentum ad hominem), čož im umožňuje ignorovať samotné fakty. Kauza otca Leonarda Feeneyho, SJ, je toho príkladom.
Dogma mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy naozaj nemá nič spoločné s otcom Leonardom Feeneym. (V skutočnosti som o otcovi Feeneym nikdy nepočul, keď som – na základe katolíckej dogmy – dospel k rovnakému záveru, že sviatosť krstu je absolútne nevyhnutná k spáse a že všetci, čo zomrú ako nekatolíci, sú zatratení.) Ako som ukázal, súvisí to s učením Petrovho stolca, ktoré je autentickým a neomylným učením Krista. Odmietnuť túto katolícku dogmu znamená odmietnuť samotného Krista.
Otec Feeney sa stal známym pre svoj verejný postoj k dogme mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy v 40. a 50. rokoch 20. storočia. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že v tom čase biskupi sveta v žiadnom prípade neboli vernými tradicionalistami. Väčšina biskupov sveta už prijala indiferentické kacírstvo, čož vysvetľuje, prečo takmer všetci z nich len krátko nato podpísali heretické dokumenty II. vatikánskeho koncilu. Prijali kacírsku predstavu, že „neprekonateľná nevedomosť“ zachraňuje tých, čo zomierajú ako nekatolíci, ako som to prejednal v niektorých predchádzajúcich kapitolách. Preto možno ľahko detekovať herézu proti dogme vo väčšine teologických príručiek a textov, počnúc už koncom 19. storočia. V skutočnosti otec Feeney svojho času napísal všetkým biskupom sveta o dogme mimo Cirkvi niet spásy a dostal len tri kladné odpovede. Inými slovami, iba traja z vtedajších biskupov sveta dali najavo pozitívnu vieru v dogmu mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy tak, ako bola definovaná. Niet divu, že II. vatikánsky koncil prešiel prakticky bez odporu episkopátu.
Otec Feeney veril v dogmu a kázal o dogme – tak, ako bola definovaná – verejne v Bostone. Veril a kázal, že ak človek neprijme katolícku vieru – či už je žid, moslim, protestant alebo agnostik – navždy zahynie v pekle. Mnohí sa obrátili a mnohí boli nahnevaní. Mal nemálo nepriateľov, najmä medzi čoraz modernistickejším, politicky korektným a skompromitovaným klérom.
Jedným z jeho hlavných nepriateľov bol arcibiskup Bostonu, Richard Cushing, muž roka B'nai Brith (židovskí slobodomurári), ktorý dogmu mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy označil za „nezmysel“. V apríli roku 1949 Cushing pátra Feeneyho umlčal a zakázal činnosť Centra sv. Benedikta (apoštolátu spojeného s o. Feeneym). Dôvod, ktorý Cushing uviedol, bola „neposlušnosť“, ale skutočným dôvodom bol verejný postoj otca Feeneyho k dogme mimo Katolíckej Cirkvi niet spásy. Nebolo to ani kvôli postoju otca Feeneyho proti teórii krstu túžby, pretože tá sa po prvýkrát zverejnila až v r. 1952. Cushingova nespokojnosť s otcom Feeneym bola založená výhradne na postoji otca Feeneyho k definovanej dogme, že iba katolíci – a tí, čo sa stanú katolíkmi – môžu byť spasení.
Cushing mal spojencov u iných kacírskych duchovných v Bostone, oblasti, kde vypukla kontroverzia. Páter John Ryan, SJ, vedúci Adult Education Institute of Boston College, počas jesene roku 1947 vyhlásil: „Nesúhlasím s náukou pátra Feeneyho ohľadom spásy mimo Cirkvi.“ [2] Páter Stephen A. Mulcahy, SJ, dekan College of Arts and Sciences of Boston College, to nazval: „Náuka pátra Feeneyho, že mimo Cirkvi niet spásy.“ [3] A páter J. J. McEleney, SJ, provinciál provincie Nové Anglicko Spoločnosti Ježišovej, na osobnom stretnutí pátrovi Feeneymu povedal, že mu nariadili, aby prestúpil na Holy Cross College kvôli „vašej náuke“. [4] Páter Feeney pohotove odpovedal: „Moja náuka o čom?“ Na čo páter McEleney odpovedal: „Je mi to ľúto, ale nemôžeme to rozoberať.“
Títo padlí duchovní hneď od začiatku spájali túto vec s pátrom Feeneym, a nie so skutočným zdrojom, od ktorého pochádzala. To im umožnilo sústrediť sa na pátra Feeneyho a ignorovať Ježiša Krista, ktorého náuka to bola.
Títo heretici si nechceli neuvedomiť, že znižovať definovanú dogmu na niečo, čo si vymyslel páter Feeney, je rúhavé a mimoriadne nečestné. Boh sa však vysmievať nedá. To isté vidíme aj dnes, obzvlášť bezuzdé u takzvaných tradicionalistov. K tomuto sa však ešte vrátim.
Dňa 2. decembra 1948 urobil prezident Boston College, páter William L. Keleher, SJ, rozhovor s Dr. Malufom, ktorý bol spojencom pátra Feeneyho v boji za dogmu. Páter Keleher sa vyjadril:
Keď Maluf (člen fakulty na Boston College) odpovedal, že táto „fráza“ je definovaná dogma, páter Keleher povedal:
Takto vyzerá kauza pátra Feeneyho v kocke. Páter Feeney zastával, ako to bolo definované, že neexistuje spása pre tých, čo zomrú ako nekatolíci. Tí, čo boli proti nemu, vrátane pátra Kelehera (predsedu Boston College), bostonského arcibiskupa, kňazov na Boston College a „teológov“ zo seminára sv. Jána zastávali inú náuku „ohľadom spásy nekatolíkov.“ Takýto bol zápas. Takáto bola deliaca čiara. Človek bol buď na jednej, alebo na druhej strane. Buď človek veril, že neexistuje spása pre tých, čo zomrú ako nekatolíci, alebo veril, že existuje spása pre tých, čo zomrú ako nekatolíci. Narýchlo čitateľovi pripomeniem, na ktorej strane nájde Katolícku Cirkev.
Jezuitský kňaz nového náboženstva II. vatikánskeho koncilu šikovne opisuje, ako vyzeralo dejisko, keď počas Svätého týždňa roku 1949 na verejnej scéne vypukla „kauza o bostonskej heréze“ (t. j. či môžu byť spasení len tí, čo zomrú ako katolíci).
Dňa 13. apríla 1949 páter Keleher (predseda Boston College) vyhodil Dr. Malufa, Jamesa R. Walsha a Charlesa Ewaskia z fakulty na Boston College za to, že obvinili školu z kacírstva voči dogme mimo Cirkvi niet spásy. Vo svojom vyhlásení pre tlač zo 14. apríla, v ktorom vysvetľoval dôvod ich prepustenia, páter Keleher vyhlásil:
Nemožno si nevšimnúť rozoklaný jazyk pátra Kelehera: títo muži boli prepustení pre myšlienky vedúce k netolerancii, ktoré sa nedali tolerovať. Ak je tu netolerancia bludnej náuky, ako naznačuje páter Keleher, potom je odsúdený svojimi vlastnými ústami. Ďalej nemožno opomenúť drzé tvrdenie pátra Kelehera, že „ich náuka [t. j. slávnostne definovaná dogma, že tí, čo zomrú ako nekatolíci, nemôžu byť spasení] je chybná“. Týmto výrokom Keleher tvrdí, že náuka Cirkvi (o tom, že niet spásy mimo Cirkvi) je chybná a v žiadnom prípade nie je jeho vlastná. Toto bola sorta kacírskej, protikatolíckej osoby, ktorá sa spolčila s arcibiskupom Richardom Cushingom v snahe potlačiť hlásanie dogmy pátrom Feeneym.
Toto bol takpovediac začiatok konca, ako sa dozvieme, keď sa pozrieme na to, čo sa splodilo v Bostone v dôsledku toho, že zapredali dogmu mimo Cirkvi niet spásy.
[1] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 394.
[2] Bro. Robert Mary, Father Feeney and The Truth About Salvation, p. 13.
[3] Bro. Robert Mary, Father Feeney and The Truth About Salvation, p. 13.
[4] Bro. Robert Mary, Father Feeney and The Truth About Salvation, p. 14.
[5] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 297 and footnote 4.
[6] Bro. Robert Mary, Father Feeney and The Truth About Salvation, p. 16.
[7] Bro. Robert Mary, Father Feeney and The Truth About Salvation, p. 16.
[8] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 229.
[9] Fr. Mark Massa, Catholics and American Culture, New York: The Crossroad Publishing, Co., 1999, p. 31.
[10] Bro. Robert Mary, Father Feeney and The Truth About Salvation, p. 18.