^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Krst krvi a krst túžby – mylné tradície človeka
V tomto dokumente som ukázal, že Katolícka Cirkev neomylne učí, že sviatosť krstu je nevyhnutná k spáse. Ukázal som tiež, že iba prijatím sviatosti krstu sa človek začleňuje do Katolíckej Cirkvi, mimo ktorej niet spásy. Ukázal som tiež, že Katolícka Cirkev neomylne učí, že slová Ježiša Krista z Evanjelia podľa Jána 3:5 – Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do kráľovstva Božieho – sa majú chápať doslovne: tak, ako sú napísané. Toto je neomylné učenie Cirkvi a ono vylučuje akúkoľvek možnosť spasenia bez znovuzrodenia z vody a Ducha Svätého. Avšak naprieč dejinami Cirkvi mnohí verili v teórie nazývané krst túžby a krst krvi: že túžba človeka po sviatosti krstu alebo umučenie pre vieru vynahrádza absenciu znovuzrodenia z vody a Ducha Svätého. Tí, čo veria v krst krvi a krst túžby, vznášajú určité námietky proti absolútnej nevyhnutnosti prijatia sviatosti krstu k spáse. Takže aby som bol úplný, odpoviem na všetky hlavné námietky vznášané zástancami krstu túžby a krvi; a pritom uvediem prehľad dejín omylov krstu túžby a krstu krvi. Takto ukážem, že ani krst krvi, ani krst túžby nie je učením Katolíckej Cirkvi.
OTCOVIA SÚ OD ZAČIATKU JEDNOTNÍ
V prvom tisícročí Cirkvi žili stovky svätých mužov a svätých, ktorí sa nazývajú „otcami Cirkvi“. Tixeront vo svojej Príručke patrológie (Handbook of Patrology) uvádza viac ako päťsto, ktorých mená a spisy sa k nám dostali. [1] Otcovia (alebo poprední ranokresťanskí katolícki pisatelia) sú od počiatku jednotní v tom, že nikto do neba nevstúpi ani nie je oslobodený od dedičného hriechu bez krstu vodou.
V liste Barnabáša datovanom už do r. 70 po Kristovi čítame:
V r. 140 po Kristovi cituje raný cirkevný otec Hermas Ježiša, pokiaľ ide o Evanjelium podľa Jána 3:5, a píše:
Tento výrok je očividne parafrázou Evanjelia podľa Jána 3:5, a tak preukazuje, že otcovia od samého začiatku apoštolského veku, vychádzajúc práve z vyhlásenia nášho Pána Ježiša Krista z Evanjelia podľa Jána 3:5, zastávali a učili, že nikto do neba nevstúpi bez znovuzrodenia z vody a z Ducha.
Sv. Justín Mučeník v r. 155 po Kristovi píše:
Všimnite si, že sv. Justín Mučeník podobne ako Hermas tiež cituje Ježišove slová z Evanjelia podľa Jána 3:5 a na základe Kristových slov učí, že je to z apoštolskej tradície, že do neba nemôže vstúpiť vôbec nikto bez toho, aby sa vo sviatosti krstu znova nenarodil z vody a Ducha.
V dialógu so židom Tryfom, ktorý sa taktiež datuje do r. 155 po Kristovi, sv. Justín Mučeník ďalej píše:
V r. 180 po Kristovi sv. Irenej píše:
Tu opäť vidíme jasnú formuláciu nemennej a apoštolskej Tradície, že nikto nie je spasený bez sviatosti krstu, od nikoho menšieho ako od veľkého apoštolského otca, svätého Ireneja z 2. storočia. Svätý Irenej poznal svätého Polykarpa a svätý Polykarp poznal samotného apoštola Jána.
V r. 181 po Kristovi v Tradícii pokračuje sv. Teofil:
Tertulián v r. 203 po Kristovi píše:
Všimnite si, ako Tertulián potvrdzuje tú istú apoštolskú Tradíciu, že nikto nie je spasený bez krstu vodou, vychádzajúc zo slov samotného Ježiša.
Tertulián ďalej píše v r. 203 po Kristovi:
Krst sa od apoštolských čias nazýva aj pečaťou, znamením a osvietením, lebo bez tejto pečate, znamenia alebo osvietenia nie je nikomu odpustený dedičný hriech a nikto nie je zapečatený ako príslušník Ježiša Krista.
Hermas túto pravdu učil už v r. 140 po Kristovi – že krst je pečať – ktorá bola apoštolmi donesená od Ježiša Krista.
V chýrnom diele s názvom Druhá epištola Klementa Korinťanom (The Second Epistle of Clement to the Corinthians) z rokov 120 – 170 po Kristovi čítame:
Sv. Aprahat, najstarší zo sýrskych otcov, píše v r. 336 po Kristovi:
Ten istý sýrsky otec ďalej píše:
Tu v spisoch sv. Aprahata vidíme to isté učenie Tradície o absolútnej nevyhnutnosti krstu vodou k spáse, ktoré vychádza z Kristových slov z Evanjelia podľa Jána 3:5.
Vidíme, že sv. Cyril pokračuje v apoštolskej Tradícii, podľa ktorej nikto do neba nevstúpi bez toho, aby sa znova nenarodil z vody a z Ducha, opäť vychádzajúc z absolutistického chápania slov nášho Pána z Evanjelia podľa Jána 3:5.
Mohli by sme citovať mnohé ďalšie pasáže od otcov, ale faktom je, že otcovia Cirkvi sú od začiatku apoštolského veku jednotní v tom, že vôbec nikto nemôže byť spasený bez prijatia sviatosti krstu, vychádzajúc zo slov Ježiša Krista z Evanjelia podľa Jána 3:5. Význačný patristický učenec, otec William Jurgens, ktorý prečítal doslova tisíce textov od otcov, bol nútený vo svojom trojzväzkovom diele o otcoch Cirkvi priznať nasledovné (hoci verí v krst z túžby):
Význačný učenec, otec Jurgens, tu pripúšťa tri dôležité veci:
Otcovia nepretržite učia, že Evanjelium podľa Jána 3:5 je absolútne a bez výnimiek; to jest, že vôbec nikto do neba nevojde bez toho, aby sa znova narodil z vody a z Ducha.
Otcovia sú v tejto veci takí nepretržití, že pravdepodobne to predstavuje božské zjavenie, a to ešte aj bez uvažovania o neomylnom učení pápežov.
Nepretržité učenie otcov, že všetci musia vo svetle Evanjelia podľa Jána 3:5 k spáse prijať krst vodou, vylučuje výnimky pre prípady „neprekonateľne nevedomých“ alebo „fyzicky nemožné“ prípady.
A na základe tejto pravdy, ktorú Ježiš vyhlásil v Evanjeliu (Jn 3:5), odovzdávanej apoštolmi a učenej otcami, Katolícka Cirkev neomylne definovala ako dogmu (ako sme už videli), že bez sviatosti krstu do neba nevojde vôbec nikto.
Ale ako je tomu v mnohých iných veciach, nie všetci otcovia zostali konzistentní so svojím vlastným tvrdením o absolútnej nevyhnutnosti krstu vodou k spáse.
NIE VŠETCI OTCOVIA ZOSTALI KONZISTETNÍ SO SVOJÍM VLASTNÝM TVRDENÍM
Napriek skutočnosti, že od počiatku existuje neustála tradícia, že bez krstu vodou nie je spasený vôbec nikto, nie všetci otcovia zostali v tejto veci vždy konzistentní so svojím vlastným tvrdením. A práve tu sa stretávame s teóriami „krstu krvi“ a „krstu túžby“, z ktorých každú si postupne rozoberieme. Treba si však uvedomiť, že otcovia Cirkvi sa mýlili a boli nekonzistentní so svojím vlastným učením a apoštolskou Tradíciou v mnohých veciach – keďže boli omylnými ľuďmi, ktorí sa dopustili mnohých omylov.
Otcovia Cirkvi sú definitívnym svedectvom o Tradícii iba vtedy, keď vyjadrujú vec všeobecne a nepretržite zastávanú alebo keď vyjadrujú niečo, čo je v súlade s definovanou dogmou. Ak sa berú jednotlivo alebo dokonca aj ako mnohí, môžu sa fatálne mýliť a dokonca byť nebezpeční. Svätý Bazil Veľký pri hroznom, ba dokonca heretickom pokuse o vysvetlenie Svätej Trojice povedal, že Duch Svätý je k Božiemu Synovi druhý v poradí a dôstojnosti.
Keď sv. Bazil vyššie hovorí, že Božstvo je v Otcovi, Synovi i Duchu Svätom jedno, správne potvrdzuje všeobecnú apoštolskú Tradíciu. Ale keď hovorí, že Duch Svätý je k Synovi druhý v dôstojnosti, prestáva s touto Tradíciou zotrvávať v súlade a upadá do bludu (v skutočnosti do materiálnej herézy). A otcovia sa dopustili nespočetných chýb, keď sa pokúšali obhájiť alebo artikulovať vieru.
Svätý Augustín napísal celú knihu opráv. Svätý Fulgentius a mnohí ďalší vrátane sv. Augustína zastávali, že je isté, že malé deti, ktoré zomierajú bez krstu, zostúpia do pekelných ohňov – postoj, ktorý neskôr odsúdil pápež Pius VI. Ako potvrdil pápež Pius VI., nepokrstené nemluvňatá do pekla idú, ale na miesto v pekle, kde nie je oheň. [35]
Sv. Augustín sa však za tento omyl vyslovil tak otvorene, že podľa Katolíckej encyklopédie sa to stalo obecným a v podstate nespochybneným učením po viac ako 500 rokov.
Toto je dôvodom, prečo si katolíci nevytvárajú definitívne doktrinálne závery z učenia otca Cirkvi alebo hŕstky otcov; katolík sa riadi neomylným učením Cirkvi prehláseným pápežmi a katolík súhlasí s učením otcov Cirkvi, keď sú od počiatku vo všeobecnej a nepretržitej zhode a keď sú v súlade s katolíckym dogmatickým učením.
Katolícka Cirkev neuznáva neomylnosť u žiadneho svätca, teológa alebo ranocirkevného otca. Je to len pápež konajúci s autoritou Magistéria, ktorý je chránený Duchom Svätým pred učením bludu ohľadom viery alebo mravov. Keď teda prešetríme a ukážeme, ako cirkevní duchovní pochybili, pokiaľ ide o témy krstu túžby a krvi, je to stopercentne v súlade s učením Cirkvi, ktorá vždy uznávala, že každý cirkevný duchovný sa bez ohľadu na to, aký je veľký, môže dopustiť chýb, dokonca aj podstatných. Nakoniec, po tom, čo sa budem zaoberať krstom túžby a krvi, zacitujem pápeža, ktorý je tiež raným cirkevným otcom, ktorého učenie ukončuje všetky diskusie na túto tému. Teraz pristúpim k prejednaniu krstu krvi a krstu túžby.
[1] Tixeront, Handbook of Patrology, St. Louis, MO: B. Herder Book Co., 1951.
[2] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Collegeville, MN, The Liturgical Press, 1970, Vol. 1: 34.
[3] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 92.
[4] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 126.
[5] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 135a.
[6] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 219; 220.
[7] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 181.
[8] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 306.
[9] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 302
[10] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 92.
[11] Apostolic Fathers, translation by Kirsopp Lake, Cambridge MA: Harvard University Press, Vol. 1, p. 139.
[12] Jurgens, Viera prvých otcov, zv. 1: 712.
[13] Patrologiae Cursus Completus: Series Graecae, 46:417b, Fr. J.P. Migne, Paris: 1866; quoted in Michael Malone, The Only-Begotten, Monrovia, CA: Catholic Treasures, 1999, p. 175.
[14] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 407.
[15] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 501.
[16] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 681.
[17] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 683.
[18] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 810a.
[19] The Sunday Sermons of the Great Fathers, Vol. 3, p. 10.
[20] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 899.
[21] The Sunday Sermons of the Great Fathers, Vol. 2, p. 51.
[22] Jurgens, Viera prvých otcov, zv. 1: 910r.
[23] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 2: 1323.
[24] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 2: 1324.
[25] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 2: 1330.
[26] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 2: 1206; The Nicene and Post-Nicene Fathers, New York: Charles Scribner’s Sons, 1905, Vol. XIII, p. 197.
[27] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 3: 1536.
[28] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 3: 2016.
[29] The Sunday Sermons of the Great Fathers, Vol. 1, p. 89.
[30] The Sunday Sermons of the Great Fathers, Vol. 2, p. 412.
[31] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 3, pp. 14-15 footnote 31.
[32] Denzinger 861; Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 2, p. 685.
[33] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1, p. 413.
[34] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 2: 940.
[35] Denzinger 1526.
[36] The Catholic Encyclopedia, Volume 9, “Limbo,” 1910, p. 257.
[37] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 29.
[38] Denzinger 1320.
[39] The Papal Encyclicals, Vol. 4 (1939-1958), pp. 178-179.