^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Nový obrad vysviacky/ordinácie
Okrem toho, že diabol dal urobiť zneplatňujúce zmeny čo do omše, vedel, že sa musí pobabrať aj s obradom ordinácie, aby boli kňazi novej cirkvi taktiež neplatní.
Nový obrad svätenia (biskupov, kňazov, diakonov) bol Pavlom VI. schválený a zavedený 18. júna 1968. Poznať nasledujúce informácie je pre všetkých katolíkov kľúčové, keďže sa to týka platnosti v podstate každého „kňaza“ vysväteného v rámci diecéznej štruktúry približne od r. 1968; a v dôsledku toho sa to týka platnosti nespočetných spovedí, indultných omší atď.
Dňa 30. novembra 1947 vydal pápež Pius XII. apoštolskú konštitúciu s názvom „Sacramentum ordinis“. V tejto konštitúcii pápež Pius XII. na základe svojej najvyššej apoštolskej autority vyhlásil slová, ktoré sú na platné vysvätenie za kňaza nevyhnutné.
TRADIČNÁ FORMA KŇAZSKEJ VYSVIACKY
Pápež Pius XII., Sacramentum ordinis, 30. november 1947: „Ale pokiaľ ide o matériu a formu udeľovania každého rádu, tou istou Našou najvyššou apoštolskou autoritou nariaďujeme a ustanovujeme nasledovné: ... Pri ordinácii kňazov je matériou ako prvé vkladanie rúk biskupa, ktoré sa vykonáva v tichosti... Ale forma [ordinácie] pozostáva zo slov prefácie, z ktorých nevyhnutné a tak žiadané k platnosti sú nasledujúce:
NOVÁ FORMA KŇAZSKEJ VYSVIACKY
Tu je forma nového obradu ordinácie kňazov:
Rozdiel medzi týmito dvoma formami je taký, že nový obrad opomína latinské slovo „ut“ (čo znamená „aby“). Toto sa môže zdať nepodstatné, ale v Sacramentum Ordinis Pius XII. vyhlásil, že toto slovo je k platnosti nevyhnutné. Vynechanie „aby“ okrem toho dáva vzniknúť uvoľneniu vymenúvavania sviatostného účinku (udeľovania úradu druhého stupňa). Inými slovami, odstránenie „aby“ predpokladá vysvätenie, ktoré sa už uskutočnilo, ale neuskutočňuje sa, zakiaľ sa vyslovujú slová.
Keďže sa nový obrad vydáva za rímsky obrad, toto odstránenie „ut“ (aby) spôsobuje, že nový obrad je pochybnej platnosti. Existuje však oveľa väčší problém, ktorý dokazuje, že nový obrad je neplatný.
NAJVÄČŠÍM PROBLÉMOM NOVÉHO OBRADU ORDINÁCIE NIE JE FORMA, ALE OKOLITÉ CEREMÓNIE, KTORÉ BOLI ODSTRÁNENÉ
Zmena základnej formy nie je jediným problémom nového obradu ordinácie promulgovaného Pavlom VI. Nasledujúce fakty sú rovnako podstatné, pretože sviatosť posvätného stavu, hoci bola ustanovená naším Pánom Ježišom Kristom, nebola naším Pánom ustanovená s konkrétnou sviatostnou formou – na rozdiel od sviatostí Eucharistie a krstu, ktoré boli naším Pánom ustanovené s konkrétnou sviatostnou formou – takže forma slov ordinácie dostáva svoj význam a zmysel prostredníctvom okolitého obradu a ceremónií.
Pápež Lev XIII. vo svojej chýrnej bule Apostolicae Curae z 13. septembra 1896 slávnostne vyhlásil, že anglikánske vysviacky sú neplatné. Toto znamená, že anglikánska sekta nemá platných kňazov ani biskupov.
Keď urobil toto slávnostné vyhlásenie, musí sa rozmieť, že pápež Lev XIII. nerobil anglikánske vysviacky neplatnými, ale prehlasoval, že sú neplatné kvôli nedostatkom v obrade. Aké však boli tie nedostatky alebo problémy, ktoré Lev XIII. videl v anglikánskom obrade, ktoré patrili k príčinám jeho neplatnosti?
Tuná vidíme, že pápež Lev XIII. učí, že ak vysluhovateľ pri udeľovaní sviatosti posvätného stavu použije katolícky obrad so správnou matériou a formou, práve z tohto dôvodu sa má za to, že má v úmysle robiť to, čo robí Cirkev – úmysel robiť to, čo robí Cirkev, je k platnosti akejkoľvek sviatosti nevyhnutný. Avšak na druhej strane nám hovorí, že ak sa obrad zmení so zjavným úmyslom zaviesť nový obrad Cirkvou neschválený a odmietnuť to, čo robí Cirkev, potom je úmysel nielen nedostatočný, ale je pre sviatosť deštruktívny.
A čo boli tie veci, ktoré pápež Lev XIII. označil za vykazujúce deštruktívny úmysel anglikánskeho obradu vysviacky?
Tu sú niektoré konkrétne modlitby a ceremónie, ktoré v tradičnom obrade vyjadrujú pravú podstatu kňazstva a ktoré boli z nového obradu vysviacky od Pavla VI. výslovne odstránené. Nasledujúce informácie sa nachádzajú v knihe Michaela Daviesa, Rád Melchizedecha, na s. 79 a nasl.
V tradičnom obrade sa biskup obracia na ordinandov a hovorí:
Toto napomenutie bolo zrušené.
V tradičnom obrade potom nasledujú litánie k svätým. V novom obrade to bolo skrátené. V novom obrade je zrušené nasledujúce neekumenické tvrdenie:
Neskôr v tradičnom obrade, po vyslovení nevyhnutnej formy, ktorá bola v novom obrade zmenená (pozri vyššie), biskup prednáša ďalšiu modlitbu, ktorá obsahuje nasledovné:
Táto modlitba bola zrušená.
V tradičnom obrade potom biskup prednesie Veni Creator Spiritus. Pri pomazaní každého kňaza hovorí:
Táto modlitba bola zrušená. A táto modlitba bola tak podstatná, že Pius XII. ju dokonca spomenul v Mediator Dei #43:
Všimnite si, že Pius XII., keď hovorí o tom, ako boli kňazi pri ordinácii poznačení, spomína túto veľmi dôležitú modlitbu, ktorá bola novým obradom Pavla VI. z roku 1968 výslovne zrušená.
Krátko po tejto modlitbe v tradičnom obrade biskup každému ordinandovi povie:
Táto mimoriadne dôležitá modlitba bola v novom obrade zrušená.
V tradičnom obrade potom noví kňazi koncelebrujú omšu s biskupom. Na konci každý nový kňaz pokľakne pred biskupom, ktorý na hlavu každého z nich položí obe ruky a povie:
Tento obrad a modlitba boli zrušené.
V tradičnom obrade:
Toto napomenutie bolo zrušené.
Napokon pred ukončením omše biskup udelí požehnanie:
Toto požehnanie bolo zrušené.
Čiže nasledujúce slová pápeža Leva XIII. sa presne vzťahujú na nový obrad Pavla VI.
Nový obrad presne zodpovedá tomuto opisu. Mohol by niekto túto skutočnosť poprieť? Nie, to by musel vydať krivé svedectvo. Z nového obradu vysviacky je výslovne odstránené obetujúce kňazstvo. Úmysel, ktorý prejavuje, je preto k úmyslu Cirkvi protichodný a nemôže stačiť na platnosť.
Michael Davies dokazuje, že nový obrad je neplatný
Michael Davies (človek, ktorý v skutočnosti obhajoval platnosť nového obradu ordinácie) bol vo svojej knihe Rád Melchizedecha (The Order of Melchisedech) nútený tvárou v tvár nepopierateľným dôkazom urobiť tvrdenie za tvrdením, čož dokazuje, že nový obrad ordinácie sa musí považovať za neplatný, práve tak ako anglikánsky obrad. Tu je len zopár:
Michael Davies, Rád Melchizedecha, s. 97: „Ak sa nový katolícky obrad pokladá za uspokojivý, potom sa podkopáva celý prípad predložený v Apostolicae Curae [Leva XIII]... Ak je nový katolícky obrad zbavený akejkoľvek povinnej modlitby značiacej základné právomoci kňazstva platný, potom sa tu nezdá byť žiaden dôvod, prečo by nemal byť platný aj anglikánsky obrad z r. 1662, a o to viac tu nemôže byť akákoľvek možná námietka voči anglikánskemu ordinálu III. série z r. 1977.“
Michael Davies, Rád Melchizedecha, s. 99: „Ako poslednú poznámku k novému katolíckemu ordinálu by som chcel citovať pasáž z Apostolicae Curae a spýtať sa ktoréhokoľvek čitateľa, nech mi ukáže, prečo sa slová, ktoré pápež Lev XIII. napísal o Cranmerovom obrade, nedajú aplikovať na nový katolícky ordinál, aspoň pokiaľ ide o povinné modlitby.“
Michael Davies, Rád Melchizedecha, s. 109: „...rozdiely medzi katolíckym obradom z r. 1968 a novým anglikánskym ordinálom sú také minimálne, že je ťažké uveriť, že sa nimi nesleduje ten istý účel... Zistíme, že každá nevyhnutne potrebná formula, ktorá by sa dala interpretovať ako udeľujúca nejakú výslovne kňazskú moc, ktorá sa veriacim vcelku odopiera, bola z nového obradu starostlivo vylúčená.“
Za zmienku stojí aj to, že Cranmer pri vytváraní neplatného anglikánskeho obradu zrušil subdiakonát a nižšie rády a nahradil ich duchovným úradom s troma stupňami – biskupmi, kňazmi a diakonmi. Práve toto pri zmene katolíckych obradov urobil aj Pavol VI.
Nový obrad síce spomína, že kandidáti na vysviacku majú byť povýšení do „kňazstva“ – ale to robí aj neplatný anglikánsky obrad. Faktom je, že pápež Lev XIII. v Apostolicae Curae vysvetlil, že ak obrad ordinácie implikuje vylúčenie moci prinášať zmierne obety, ako je to s novým obradom, potom je nevyhnutne neplatný, i keď môže vyjadrovať alebo spomínať slovo „kňaz“.
Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí pripustila, že katolícka teológia kňazstva v obrade z r. 1968 explicitne vyjadrená nebola. [15]
Faktom je, že nový obrad Pavla VI. je úplne novým obradom, ktorý odmieta to, čo robí Cirkev, tým, že odmieta to, čo z Kristovho ustanovenia patrí k podstate sviatosti [obetné kňazstvo], takže je jasné, že nevyhnutný úmysel týmto obradom prejavený je nedostatočný a dokonca protichodný a deštruktívny voči sviatosti posvätného stavu (Lev XIII.). Tieto skutočnosti dokazujú, že nový obrad vysviacky od Pavla VI. nemožno považovať za platný, ale musí sa považovať za neplatný.
Je zrejmé, že žiaden katolík nemôže pod hrozbou ťažkého hriechu zákonne pristupovať ku „kňazom“ vysväteným v novom obrade Pavla VI. ani kvôli „Prijímaniu“, ani kvôli spovedi, ani kvôli akejkoľvek inej sviatosti, ktorá si vyžaduje platné kňazstvo, pretože nie sú platnými kňazmi.
Ako už bolo spomenuté, pápež Inocent XI. v dekréte Svätého ofícia zo 4. marca 1679 [16] odsudzuje myšlienku, že katolíci môžu prijímať „pravdepodobné“ sviatosti. Inými slovami, aj keby niekto veril, že nový obrad ordinácie je pravdepodobne platný (čož je zjavne nepravdivé, keďže je jednoznačne neplatný), stále by mal pod hrozbou smrteľného hriechu zakázané prijímať sviatosti od tých, čo v ňom boli „vysvätení“. Sviatosti sa môžu prijímať len vtedy, keď sú matéria i forma určite platné.
Tieto skutočnosti znamenajú, že všetky indultné omše celebrované „kňazmi“ vysvätenými v novom obrade Pavla VI. (obrad z r. 1968) sú neplatné a nemožno sa na nich zúčastňovať.
K Spoločnosti sv. Pia X. sa občas pripájajú muži, ktorí boli „vysvätení“ v novom obrade ordinácie a nie vždy robia podmienečnú vysviacku – alebo to aspoň verejne nepriznávajú. „Omše“ slúžené takýmito „kňazmi“ by boli neplatné.
Tí kňazi, ktorí boli „vysvätení“ v tomto novom obrade Pavla VI. a ktorí sú otvorení pravde, musia byť opätovne vysvätení biskupom platne konsekrovaným v tradičnom obrade. Toto tiež nevyhnutne znamená, že Novus Ordo Missae (Nová omša) – bez toho, aby sme vôbec brali do úvahy jej vlastné problémy, ktoré ju robia neplatnou, je, samozrejme, neplatná, ak ju slávi ktorýkoľvek „kňaz“ vysvätený v novom obrade ordinácie.
Poznámky k 10. kapitole:
[1] Michael Davies, The Order of Melchisedech, Harrison, NY: Roman Catholic Books, 1993, p. 83.
[2] Denzinger, The Sources of Catholic Dogma, B. Herder Book. Co., Thirtieth Edition, 1957, no. 2301.
[3] The Oratory Catechism, Published by the Oratory of Divine Truth, 2000, p. 340; also The Rites of the Catholic Church, The Liturgical Press, Vol. 2, 1991, pp. 44-45.
[4] The Great Encyclical Letters of Pope Leo XIII, Rockford, IL: Tan Books, 1995, p. 405; Denzinger 1966.
[5] The Great Encyclical Letters of Pope Leo XIII, p. 404.
[6] The Great Encyclical Letters of Pope Leo XIII, p. 401.
[7] The Great Encyclical Letters of Pope Leo XIII, p. 402.
[8] The Great Encyclical Letters of Pope Leo XIII, pp. 402-403.
[9] Michael Davies, The Order of Melchisedech, Harrison, NY: Roman Catholic Books, 1993, p. 83.
[10] Michael Davies, The Order of Melchisedech, p. xix.
[11] The Papal Encyclicals, by Claudia Carlen, Raleigh: The Pierian Press, 1990, Vol. 4 (1939-1958), p. 127.
[12] The Great Encyclical Letters of Pope Leo XIII, pp. 402-403.
[13] The Great Encyclical Letters of Pope Leo XIII, p. 401.
[14] Michael Davies, The Order of Melchisedech, pp. 94-95.
[15] Michael Davies, The Order of Melchisedech, p. xxii.
[16] Denzinger 1151.
Súvisiace články