^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Katolícka Cirkev učí, že heretik by prestal byť pápežom a že heretik by nemohol byť platne zvoleným pápežom
Heréza/kacírstvo je tvrdošijné popieranie alebo pochybovanie pokrstenej osoby o stati božskej a katolíckej viery. Inými slovami, pokrstený človek, ktorý úmyselne popiera autoritatívne učenie Katolíckej Cirkvi, je heretik.
Martin Luther, asi najnotorickejší heretik v dejinách Cirkvi, učil herézu ospravodlivenia vierou samotnou, okrem mnohých iných
Okrem protipápežov panujúcich z Ríma pre nekánonické voľby, Katolícka Cirkev učí, že ak by sa pápež stal heretikom, automaticky by prišiel o svoj úrad a prestal by byť pápežom. Toto je učenie všetkých učiteľov a otcov Cirkvi, ktorí sa chopili tejto záležitosti.
Sv. Róbert Bellarmín, Kardinál a učiteľ Cirkvi, De Romano Pontifice, II, 30: „...očividne heretický pápež automaticky prestáva byť pápežom a hlavou, tak ako automaticky prestáva byť kresťanom a údom tela Cirkvi, a že z tohto dôvodu môže byť Cirkvou súdený a potrestaný. Toto je úsudok všetkých starých otcov, ktorí učia, že očividní heretici okamžite strácajú všetku jurisdikciu...“
Sv. Róbert Bellarmín, Kardinál a učiteľ Cirkvi, De Romano Pontifice, II, 30: „Tento princíp je celkom istý. Nekresťan nemôže byť v žiadnom prípade pápežom, ako pripúšťa sám Kajetán (ib. c. 26). Dôvodom tohto je to, že nemôže byť hlavou toho, čoho nie je členom; teraz ten, čo nie je kresťanom, nie je členom Cirkvi, a očividný heretik nie je kresťan, ako jasne učí sv. Cyprián (lib. 4, epist. 2), sv. Atanázius (Scr. 2 cont. Arian.), sv. Augustín (lib. De great. Christ. 20. kap.), sv. Hieronym (contra Lucifer.) a iní; preto očividný heretik nemôže byť pápežom.“
Sv. František De Sales (17. storočie), Učiteľ Cirkvi, Katolícka kontroverzia, strany 305-306: „Teraz, keď je [pápež] explicitne heretikom, ipso facto odpadá od svojej dôstojnosti a von z Cirkvi...“
Sv. Antoninus (1459): „V prípade, kedy by sa pápež stal heretikom, sám by sa stal, na základe tohto samotného faktu a bez akéhokoľvek ďalšieho rozsudku, oddeleným od Cirkvi. Hlava oddelená od tela nemôže, pokiaľ zostáva oddelená, byť hlavou toho istého tela, od ktorého bola odrezaná. Pápež, ktorý by bol oddelený od Cirkvi herézou, by preto na základe tohto faktu prestal byť hlavou Cirkvi. Nemohol by byť heretikom a zostať pápežom, pretože, keďže je mimo Cirkvi, nemôže vlastniť kľúče Cirkvi.“ (Summa Theologica, citované v Actes de Vatican I. V. Frond pub.)
Že heretik nemôže byť pápežom je zakorenené v dogme, že heretici nie sú členmi Katolíckej Cirkvi
Malo by sa poznamenať, že učenie od svätcov a učiteľov Cirkvi, ktoré je citované vyššie – že pápež, ktorý by sa stal heretikom, by automaticky prestal byť pápežom – je zakorenené v neomylnej dogme, že heretik nie je členom Katolíckej Cirkvi.
Môžeme vidieť, že je to učením Katolíckej Cirkvi, že človek sa od Cirkvi oddeľuje herézou, schizmou alebo odpadnutím od viery.
Čiže nie je to len názor určitých svätcov a učiteľov Cirkvi, že heretik by prestal byť pápežom; je to fakt nerozviazateľne zviazaný s dogmatickým učením. Pravda nerozviazateľne zviazaná s dogmou sa nazýva dogmatický fakt. Je to preto dogmatický fakt, že heretik nemôže byť pápežom. Heretik nemôže byť pápežom, keďže ten, čo je mimo, nemôže byť hlavou toho, čoho nie je ani členom.
Pápež Pavol IV. vydal pápežskú bulu slávnostne prehlasujúcu, že voľba heretika za pápeža je neplatná a nulitná
V r. 1559 vydal pápež Pavol IV. celú pápežskú bulu pojednávajúcu na tému a o možnosti heretika zvoleného za pápeža.
Pápež Pavol IV.
V čase, kedy Pavol IV. vydal bulu (citovanú nižšie), jestvovali zvesti, že jeden z kardinálov bol potajme protestantom. Aby zabránil voľbe takéhoto heretika do pápežského úradu, pápež Pavol IV. slávnostne vyhlásil, že heretik nemôže byť platne zvoleným pápežom. Nižšie sú relevantné časti buly. Pozrite si našu webstránku, ak si chcete prečítať celú bulu.
Pápež Pavol IV. s plnosťou svojej pápežskej moci vyhlásil, že voľba heretika je neplatná, aj ak sa uskutoční s jednomyseľným súhlasom všetkých kardinálov a je akceptovaná všetkými.
Pápež Pavol IV. tiež vyhlásil, že toto vyhlásenie urobil, aby bojoval s príchodom ohavnosti spustošenia na sväté miesto, o ktorej hovoril Daniel. Toto je zarážajúce a zdá sa, že to naznačuje, že samotné Magistérium spája konečný príchod ohavnosti spustošenia na sväté miesto (Mt 24:15) s heretikom vydávajúcim sa za pápeža – možno pretože heretik vydávajúci sa za pápeža nám prinesie ohavnosť spustošenia na sväté miesto (novú omšu), čož mi veríme, že je prípadom, alebo pretože heretický antipápež bude sám predstavovať ohavnosť spustošenia na svätom mieste.
Katolícka encyklopédia túto pravdu vyhlásenú pápežom Pavlom IV. opakuje tvrdením, že voľba heretika za pápeža by bola, pravdaže, úplne neplatná a nulitná.
V súlade s pravdou, že heretik nemôže byť pápežom, Cirkev učí, že za heretikov sa nemožno modliť v omšovom kánone
Za pápeža sa modlí v modlitbe Te Igitur omšového kánonu. Ale Cirkev tiež učí, že za heretikov sa nemožno modliť v omšovom kánone. Ak by heretik mohol byť pravým pápežom, toto by bola nevyriešiteľná dilema. Ale v skutočnosti to dilemou nie je, pretože heretik platným pápežom byť nemôže:
Poznámky pod čiarou k 6. kapitole:
[1] The Catholic Encyclopedia, “Heresy,” New York: Robert Appleton Co., 1914, Vol. 7, p. 261.
[2] Decrees of the Ecumenical Councils, Sheed & Ward and Georgetown University Press, 1990, Vol. 1, p. 578; Denzinger, The Sources of Catholic Dogma, B. Herder Book. Co., Thirtieth Edition, 1957, no. 714.
[3] The Papal Encyclicals, by Claudia Carlen, Raleigh: The Pierian Press, 1990, Vol. 4 (1939-1958), p. 41.
[4] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 393.
[5] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 393.
[6] Denzinger 423.
[7] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 401.
[8] The Catholic Encyclopedia, “Papal Elections,” 1914, Vol. 11, p. 456.
[9] Denzinger 172.
[10] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 84.
[11] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 415.
Súvisiace články