^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Prirodzené plánovanie rodičovstvo je hriešna antikoncepcia
Prirodzené plánovanie rodičovstvo je zlo
Video: Natural Family Planning: A Birth Control Deception
V tomto článku:
Čo je prirodzené plánované rodičovstvo?
Prirodzené plánovanie rodičovstvo (PPR) je praktika, kedy sa manželský akt zámerne obmedzuje výlučne na tie obdobia, kedy je žena neplodná, aby sa tak zabránilo počatiu dieťaťa. Ľudia používajú PPR z takých istých dôvodov ako umelú antikoncepciu: aby sa cieľavedomo vyhli počatiu dieťaťa počas vykonávania manželského aktu.
Antipápež Pavol VI. správne vysvetlil, že PPR predstavuje regulovanie pôrodnosti, keď ho propagoval vo svojej encyklike Humanae vitae.
Prečo je PPR zlé?
PPR je zlé, pretože je to antikoncepcia; je proti počatiu. Zo strany tých, čo ho používajú, ide o odmietnutie otvorenosti voči deťom, ktoré im Boh naplánoval poslať. Vo svojom zámere sa nijak nelíši od umelej antikoncepcie, a preto je morálnym zlom rovnako ako umelá antikoncepcia.
Učenie katolíckeho pápežského Magistéria
Pápež Pius XI. o kresťanskom manželstve hovoril z Petrovho stolca vo svojej encyklike Casti Connubii z r. 1931. Jeho učenie dokazuje, že všetky formy zabraňovania počatiu sú zlé. Citujeme dlhý výňatok z jeho encykliky, ktorý stručne zhodnocuje túto problematiku.
Dozvedáme sa, že pápež Pius XI. odsudzuje všetky formy antikoncepcie ako smrteľne hriešne, pretože maria manželský akt. Odsudzuje sa tým aj PPR? Áno, odsudzuje, ale obhajcovia prirodzeného plánovaného rodičovstva hovoria „nie“. Tvrdia, že využívaním prirodzeného plánovaného rodičovstva na zabránenie počatiu cieľavedomo nemaria manželský akt ani ho zámerne nezbavujú prirodzenej sily splodiť život, ako sa to deje pri umelej antikoncepcii. Tvrdia, že PPR je „prirodzené“.
Zdravý rozum by mal tým, čo sa nad touto témou hlboko zamyslia, povedať, že tieto argumenty sú klamné, pretože celým cieľom PPR je zabránenie počatiu. Avšak pokus o ospravedlnenie PPR – tvrdenie, že nezasahuje do samotného manželského aktu, a preto je prípustné – sa musí výslovne vyvrátiť. Toto tvrdenie dôkladne vyvrátime, keď sa dôkladne pozrieme na učenie Katolíckej Cirkvi o manželstve a HLAVNOM CIELI MANŽELSTVA. Je to učenie Katolíckej Cirkvi o hlavnom cieli manželstva (a hlavnom cieli manželského aktu), čo odsudzuje PPR.
Katolícka dogma nás učí, že hlavným cieľom manželstva (a manželského aktu) je plodenie a výchova detí.
Okrem tohto hlavného cieľa má manželstvo aj sekundárne ciele, akými sú napríklad vzájomná pomoc, tíšenie žiadostivosti a pestovanie vzájomnej lásky. Tieto sekundárne ciele však musia vždy zostať podriadené hlavnému cieľu manželstva (plodenie a výchova detí). Toto je kľúčová vec, ktorú si treba zapamätať počas rozpravy o PPR.
Preto aj keď PPR priamo nezasahuje do samotného manželského aktu, ako to radi zdôrazňujú jeho obhajcovia, nič to nemení. PPR je zlé, pretože keď sa praktizuje, hlavný cieľ (alebo účel) manželstva a manželského aktu (plodenie a výchova detí) sa podriaďuje druhotným cieľom.
PPR podriaďuje hlavný cieľ manželstva iným veciam tým, že sa tu cieľavedomo snaží vyhnúť deťom (t. j. vyhnúť sa hlavnému cieľu) počas manželských vzťahov. PPR teda obracia naruby poriadok, ktorý zamýšľal Boh. Robí sa tu presne to, o čom pápež Pius XI. slávnostne učí, že sa to zákonne urobiť nedá. A tento fakt vyvracia všetky argumenty tých, čo PPR obhajujú; lebo všetky argumenty tých, čo obhajujú PPR, sa zameriavajú na samotný manželský akt, pričom ignorujú skutočnosť, že je úplne jedno, či pár do samotného aktu nezasahuje, ak podriaďuje alebo marí hlavný CIEĽ manželstva.
Aby sme to zosumarizovali: jediný rozdiel medzi umelou antikoncepciou a PPR je v tom, že umelá antikoncepcia prekáža v sile samotného manželského aktu, zatiaľ čo PPR prekáža v jeho hlavnom cieli (tým, že sa plodenie detí podriaďuje iným veciam).
Božie slovo
Pochopiť, prečo je používanie prirodzeného plánovaného rodičovstva na zabránenie tehotenstva zlé, nie je komplikovanou záležitosťou. Na srdci človeka je napísané, že takáto činnosť je zlá.
Všetci vieme, že Boh je ten, ktorý otvára lono, ten, ktorý zabíja a oživuje.
Prečo by teda žena, ktorá túži plniť Božiu vôľu, vynakladala systematické úsilie vyhnúť sa tomu, aby jej Boh poslal nový život? Ako by sa takáto osoba mohla vyhovoriť z toho, že vynakladá nadmerné úsilie a kalkuluje, ako mať manželské vzťahy bez toho, aby otehotnela s dieťaťom, ktoré jej Boh chce poslať? Prečo by sa žena (alebo muž), ktorá verí, že Boh otvára lono, úzkostlivo snažila dôsledným a organizovaným úsilím vyžadujúcim si tabuľky, cykly a teplomery vyhnúť tomu, aby jej otvoril lono? Odpoveďou je, že tí, čo sa dopúšťajú takéhoto správania, akým je PPR, sa odvracajú od Boha (čož je podstatou hriechu) a odmietajú byť otvorení jeho vôli.
Keď sa manželia vynakladajú nemalé úsilie vyhnúť sa deťom tým, že sa zámerne vyhýbajú plodným obdobiam a manželský akt obmedzujú výlučne na neplodné obdobia, dopúšťajú sa hriechu proti prirodzenému zákonu – hrešia proti Bohu, o ktorom vedia, že posiela život. PPR je teda hriechom proti prirodzenému zákonu, pretože Boh je pôvodcom života a PPR marí jeho plány.
Ľudia vedia, že PPR je hriech
Nižšie uvádzame niekoľko veľmi zaujímavých svedectiev od ľudí, ktorí PPR buď používali, alebo ich o ňom učili. Ich komentáre boli prevzaté z časti publikácie s názvom „listy redaktorovi“, v ktorej bol uverejnený článok o PPR. [6] (Ich mená boli uvedené v pôvodnom liste.) Ich listy dokazujú, že ženy, ktoré používajú PPR, ako aj muži, ktorí to tolerujú alebo s tým spolupracujú, sú usvedčení z jeho hriešnosti prirodzeným zákonom vpísaným do ich sŕdc. Tí, čo PPR používajú, vedia, že maria Božiu vôľu a praktizujú antikoncepciu.
Planned Parenthood (Plánované rodičovstvo) a PPR sú z jedného cesta
Všimli ste si podobnosti medzi organizáciou Planned Parenthood (najväčším poskytovateľom potratov na svete) a prirodzeným plánovaným rodičovstvo? Umelú antikoncepciu a abortifacienty nájdete v obchodných uličkách s označením „Plánovanie rodiny“. Podobne ako potratári, aj plánovači rodiny považujú deti za niečo nežiaduce, prinajmenšom dočasne; zatiaľ čo praví veriaci ich vždy považovali za nespochybniteľné požehnanie od samotného Boha, ktoré bolo naplánované jeho prozreteľnosťou od celej večnosti. „Hľa, Pánovým dedičným darom sú synovia, jeho odmenou je plod lona. (...) Blahoslavený muž, ktorý si nimi tulec naplnil: nevyjde na hanbu...“ (Žalm 127:3,5).
V publikáciách propagujúcich PPR sa plodné obdobie manželky niekedy klasifikuje ako „nie bezpečné“ a „nebezpečné“, ako keby sa vytváranie nového života považovalo za vážne narušenie národnej bezpečnosti a ako keby sa malé nemluvňa pokladalo za zákerného zločinca! Je to naozaj ohavné.
Môže byť jasnejšie, že tí, čo schvaľujú takéto správanie a túto metódu, zatvárajú Bohu a ďeťom dvere a nahrádzajú ich svojím vlastným sebeckým programom?
Slovo manželstvo znamená „služba materstvu“. Tí, čo využívajú PPR, sa snažia vyhnúť manželstvu (službe materstvu) a zavrieť spred seba Boha.
PPR má večné a nekonečné dôsledky
Nasledujúce skutočnosti azda najviac usvedčujú prax „prirodzeného plánovaného rodičovstva“.
Ak by rodinní plánovači mali po svojom, nebolo by svätej Bernadety z Lúrd, ktorá sa narodila vo väzenskom byte, ani svätej Terézie z Lisieux, ktorá sa narodila z chorľavej matky, ktorá prišla o tri deti po sebe, ani svätého Ignáca z Loyoly, ktorý bol trinástym z trinástich detí; [9] a už vôbec nie svätej Kataríny Sienskej, ktorá bola dvadsiatym tretím dieťaťom v rodine s dvadsiatimi piatimi deťmi! [10]
Príklady svätcov, ktorí boli poslednými z mnohých detí, by sme pravdepodobne mohli rozviesť na celé strany. Svätá Katarína Sienská a ostatní svätí, ktorí by boli vyradení z existencie prostredníctvom PPR, sa na súde postavia proti PPR pokoleniu. Plánovači prirodzeného rodičovstva by určite informovali matku svätej Kataríny, že nie je potrebné mať päť detí (nieto ešte dvadsaťpäť!) a že mrhá časom, keď si prechádza všetkými tými tehotenstvami.
Až vo večnosti spoznáme nesmrteľné duše, ktorým bola týmto sebeckým správaním odopretá šanca dostať sa do neba. Jediná vec, ktorá môže zmariť vôľu všemocného Boha, je vôľa jeho drobných stvorení; nikomu totiž nebude potomstvo nútiť, rovnako ako nebude narušovať nikoho slobodnú vôľu. PPR je zločin nevyčísliteľných rozmerov. (Len sa na chvíľu zamysli nad myšlienkou: keby sa tvoja mama rozhodla, že ťa nebude mať.)
Ak by rodinní plánovači mali po svojom, nedošlo by k zjaveniam Panny Márie vo Fatime, pretože sa zjavila Lucii (siedmemu zo siedmich detí), Františkovi (ôsmemu z deviatich detí) a Hyacinte (deviatej z deviatich detí). Rodinní plánovači by svojím sebeckým prekážaním Božej vôli vymazali z dejín ľudstva celé fatimské posolstvo, ako aj neuveriteľný slnečný zázrak, výnimočné životy týchto troch pastierskych detí a všetky milosti obrátenia získané ich hrdinskou obetou. Koľko svätých, obrátení a zázrakov vymazala táto ohavná antikoncepčná prax? Len Boh vie.
Istá matka mnohých detí, ktorá sa mala znova stať matkou, prišla do Arsu (miesta, kde sídlil svätý Ján Vianney), aby u neho hľadala odvahu. Povedala mu: „Ach, som už v tak pokročilých rokoch, otče!“ Svätý Ján Vianney jej odpovedal: „Maj útechu, dieťa moje; keby si len poznala ženy, čo pôjdu do pekla, pretože nepriviedli na svet deti, ktoré naň mali priviesť!“
Písmo učí, že žena môže byť spasená prostredníctvom rodenia detí (ak je katolíčka a v stave milosti). Ale zástancovia PPR by chceli, aby sme verili, že žena môže byť spasená prostredníctvom vyhýbania sa deťom. Okrem toho, tak ako sa žena, ktorá plní Božiu vôľu a udržiava si stav milosti v manželskom stave, spasí rodením detí, tak sa nespočetné množstvo žien zatratí tým, že neprinesenie deti, ktoré Boh chcel, aby mali.
Námietky
Odpoveď: Na túto námietku sme už odpovedali vyššie. Nebudeme to tu celé opakovať. Len znovu zhrnieme, že PPR je odsúdené, pretože podriaďuje hlavný CIEĽ manželstva a manželského aktu iným veciam. Tým sa skutočnosť, že PPR nijako neprekáža samotnému manželskému aktu, stáva irelevantnou, pretože sa ním prekáža hlavnému cieľu.
Odpoveď: Je pravda, že pápež Pius XII. učil, že prirodzené plánované rodičovstvo je z určitých dôvodov zákonné v sérii omylných prejavov v 50. rokoch. Toto však PPR neospravedlňuje. Prejavy Pia XII. boli omylné, a preto boli náchylné na omyl.
Teológovia na I. vatikánskom koncile v rámci prípravy na vyhlásenie pápežskej neomylnosti počas štúdia pápežských omylov v dejinách zistili, že viac než 40 pápežov sa držalo mylných teologických názorov. Pokiaľ ide o jeden nechválne známy prípad pápežského omylu, pápež Ján XXII. zastával nesprávny názor, že spravodliví zo Starého zákona dostanú blažené videnie až po všeobecnom súde. Pápež Honorius I., platne zvolený rímsky pontifik, nabádal k heréze monotelizmu (že náš Pán Ježiš Kristus mal len jednu vôľu), za čo ho neskôr odsúdil Tretí carihradský koncil. Žiadny z týchto omylov však pápeži neučili z Petrovho stolca, rovnako ako prejav Pia XII. k talianskym pôrodným babiciam nie je vyhlásením z Petrovho stolca.
Jedným z najnechválnejšie známych prípadov pápežského omylu v dejinách Cirkvi je „Synoda s mŕtvolou“ z r. 897. Na nej bolo mŕtve telo pápeža Formoza, ktorý bol podľa všetkého svätým a oddaným pápežom, po jeho smrti odsúdené pápežom Štefanom VII. za viaceré údajné prestúpenia kánonického práva. [11] Za tento rozsudok sa postavil aj pápež Sergius III., kým neskorší pápeži Teodor II. a Ján IX. sa postavili proti nemu. To by nám malo veľmi jasne preukázať, že nie každé rozhodnutie, prejav, názor alebo rozsudok pápeža je neomylný.
Človek môže argumentovať, že Pius XII. bol jedným z najslabších pápežov v dejinách Cirkvi (Nezahŕňame sem antipápežov II. vatikánskeho koncilu, pretože tí pápežmi nie sú). Pius XII. nechal prekvitať herézy a modernizmus; zmodernizoval liturgiu Svätého týždňa; učil, že katolícki kňazi a teológovia sa môžu pridŕžať teistickej evolúcie a že ju môžu vyučovať, a dovolil, aby sa rozmohlo popieranie dogmy mimo Cirkvi niet spásy, a to je len niekoľko vymenovaných príkladov. Bol platným pápežom, ale ozaj bol mostom k odpadlíckemu Druhému vatikánskemu koncilu a k antipápežom, ktorí ho zaviedli. Tí, čo si myslia, že sa môžu bez rizika riadiť niečím jednoducho preto, lebo to schválili teológovia pred Druhým vatikánskym koncilom alebo pápež Pius XII. v rámci svojho omylného výkonu úradu, sa mýlia. Hoci k výbuchu veľkého odpadnutia došlo na II. vatikánskom koncile, jeho hybnosť v podobe odklonu od viery bola v plnom prúde už pred II. vatikánskym koncilom, ako o tom svedčia mnohé knihy spred II. vatikánskeho koncilu, ktoré propagovali odsúdené herézy a modernizmus. Väčšina kňazov upadla do kacírstva už v 50. rokoch, čo dokazuje skutočnosť, že takmer všetci z nich akceptovali alebo prijali nové náboženstvo cirkvi II. vatikánskeho koncilu, keď bolo vnucované.
Podstatou veci je, že neomylným učením Katolíckej Cirkvi je, že hlavným cieľom manželstva (a manželského aktu) je plodenie a výchova detí. Prirodzené plánované rodičovstvo podriaďuje hlavný cieľ manželstva a manželského aktu iným veciam, a preto je ťažko hriešne.
Odpoveď: Aby sme odpovedali na túto námietku, znovu zacitujeme pápeža Pia XI.
Žiadny dôvod, nech je akokoľvek vážny, nemôže spôsobiť, že niečo, čo je vo svojej podstate zlé, sa môže stať dobrým. PPR podriaďuje hlavný cieľ manželského aktu (plodenie a výchovu detí) iným veciam, a preto je zakázané.
A toto nás privádza k ďalšej veci. Ak PPR nie je hriech – ak je jednoducho „prirodzené“, ako hovoria – prečo potom zosobášené páry nemôžu používať PPR počas celého manželstva a nemať žiadne deti? Ak PPR nie je hriech, potom všetky ženy môžu úplne slobodne používať túto antikoncepčnú metódu na vyradenie všetkých detí z existencie tak, že sa nenarodí ani jedno. Avšak v podstate všetci obhajcovia PPR by priznali, že využívanie PPR na vyhnutie sa všetkým novým životom by bolo nemorálne a ťažko hriešne. Keď však urobia toto pripúšťajú, priznávajú, že PPR je hriechom; v opačnom prípade nech priznajú, že všetky páry ho môžu využívať z akéhokoľvek dôvodu, aby sa vyhli všetkým deťom.
Odpoveď: Áno, pápež Pius XI. učil, že manželské páry môžu využiť svoje manželské práva počas neplodných období manželky (alebo v prípade, že existuje prírodná vada alebo problém s vekom, ktoré zabránia počatiu nového života). Neučil však, že môžu zámerne obmedziť manželský akt na neplodné obdobia, aby sa vyhli tehotenstvu, ako tomu je v prirodzenom plánovanom rodičovstve.
Toto je dôvodom, prečo pápež Pius XI. v tej samej vyššie citovanej pasáži opakuje, že pri každom využívaní manželských práv – aj vtedy, keď nový život nemôže vzniknúť z časových alebo prirodzených dôvodov – musia byť druhotné ciele manželstva podriadené hlavnému cieľu! Toto učenie je smrteľnou ranou pre PPR, keďže samotné PPR predstavuje podriadenie hlavného cieľa manželstva (plodenie a výchova detí) iným veciam. Takže ak to zhrnieme, vyššie uvedená pasáž neučí o PPR, ale len artikuluje zásadu, že manželské páry môžu kedykoľvek využiť svoje manželské práva. Ďalej, v tom istom odseku, práve v tom odseku, ktorý obhajcovia PPR mylne prekrúcajú, aby ospravedlnili svoju hriešnu antikoncepčnú prax, pápež Pius XI. odsudzuje PPR tým, že opakuje učenie o hlavnom cieli manželstva, ktorému PPR podriaďuje iné veci.
Odpoveď: Ak pár praktizuje prirodzené plánované rodičovstvo na dosiahnutie tehotenstva, je to zákonné, pretože v tomto prípade robia všetko, aby si splnili hlavný cieľ manželstva (plodenie a výchovu detí). Ak pár používa prirodzené plánované rodičovstvo na to, aby sa tehotenstvu vyhol, je to nezákonné, pretože v tomto prípade robia všetko pre to, aby sa vyhli hlavnému cieľu manželstva (plodeniu a výchove detí).
Odpoveď: Keď slepý vedie slepého, obaja padnú do jamy (Mt 15:14). Páry, ktoré používajú PPR, vedia, že sa dopúšťajú hriechu. Majú to napísané na srdci. Nepotrebujú kňaza, aby im povedal, že je to zlé. Áno, kňazi, ktorí paličato ľuďom dávajú inštrukcie, že PPR je v poriadku, a obhajujú túto antikoncepčnú metódu, sú tiež vinní, ale to nezbavuje zodpovednosti páry, ktoré sa riadia ich zlou radou.
Preto zdôrazňujeme, že tí, čo peňažne prispievajú „tradicionalistickým“ kňazom, ktorí propagujú alebo akceptujú PPR, musia okamžite prestať, ak nechcú mať účasť na ich hriechu a nasledovať ich do pekla, pretože títo kňazi vedú duše do pekla.
Patria sem kňazi zo Spoločnosti svätého Pia X., Spoločnosti svätého Pia V., C.M.R.I. a takmer všetci nezávislí kňazi z tohto obdobia veľkého odpadnutia.
Záver
Páry, ktoré používali PPR, ale majú predsavzatie zmeniť sa, by nemali zúfať. PPR je zlo, ale Boh je milosrdný a odpustí tým, čo sú pevne rozhodnutí zmeniť svoj život a vyznať svoj hriech. Tí, čo praktizovali PPR, musia oľutovať svoj hriech a platne vysvätenému kňazovi vyznať, že praktizovali regulovanie pôrodnosti (akokoľvek dlho). Aj manželka aj manžel, čo súhlasili s používaním PPR, sa musia vyznať. Potom musia byť otvorení všetkým deťom, ktoré im Boh chce darovať – bez znepokojovania sa tabuľkami, cyklami plodnosti či neplodnosti či informáciami z nich, hľadajúc najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť, ponechávajúc Boha, aby im naplánoval rodinu.
Poznámky pod čiarou k 42. kapitole:
[1] The Papal Encyclicals, by Claudia Carlen, Raleigh: The Pierian Press, Vol. 5, p. 227.
[2] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), pp. 399-400.
[3] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 394.
[4] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 399.
[5] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 394.
[6] http://www.seattlecatholic.com
[7] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Collegeville, MN, The Liturgical Press, 1970, Vol. 3:2233.
[8] Denzinger, The Sources of Catholic Dogma, B. Herder Book Co., Thirtieth Edition, 1957, no. 1159.
[9] John. J. Delaney, Pocket Dictionary of Saints (abridged edition), New York: Double Day, 1980, p. 251.
[10] John. J. Delaney, Pocket Dictionary of Saints (abridged edition), 110.
[11] Warren H. Carroll, A History of Christendom, Vol. 2 (The Building of Christendom), Front Royal, VA: Christendom Press, 1987, p. 387.
[12] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 399.
[13] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 394.