^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Dva z prvých výrokov o krste krvi
Z malého množstva otcov, ktorých možno citovať v prospech krstu krvi ako možnej náhrady skutočného krstu, dva z úplne najskorších výrokov v prospech tejto predstavy pochádzajú od sv. Cypriána a Tertuliána.
Preskúmajme tento úryvok. Kým učí o krste krvou, všimnite si, že v tej istej vete sa sv. Cyprián dopúšťa podstatnej chyby. Hovorí: „...katechumeni, ktorí utrpeli mučenícku smrť predtým, ako prijali krst vodou, nie sú pripravení o sviatosť krstu.“
To je úplne mylné, dokonca aj podľa názoru zástancov krstu krvi/túžby. Všetci obhajcovia krstu túžby a krvi bez problémov pripúšťajú, že ani jeden z nich nie je sviatosťou, pretože ani jeden z nich neudeľuje nezmazateľný znak sviatosti krstu. Čiže aj tí najzarytejší obhajcovia krstu krvi by pripustili, že výrok svätého Cypriána je tu nesprávny. Svätý Cyprián sa teda práve v tej VETE, v ktorej učí o omyle krstu krvi, dopúšťa závažnej chyby pri tom, ako ho vysvetľuje – nazýva ho „sviatosť krstu“. Aký ďalší dôkaz je potrebný na to, aby sme liberálom ukázali, že učenie jednotlivých otcov nie je neomylné a nepredstavuje všeobecnú Tradíciu a môže byť dokonca nebezpečné, ak sa ho tvrdošijne drží? Prečo citujú také mylné pasáže, aby sa pokúsili veriacich „poučiť“, keď s nimi ani len nesúhlasia?
Navyše, omyly sv. Cypriána v tomto samom dokumente (Jubaianusovi) sa tu nekončia! V tom istom dokumente sv. Cyprián učí, že heretici nemôžu vyslúžiť platný krst.
Toto je tiež úplne mylné, keďže Tridentský koncil definoval, že heretici – za predpokladu, že dodržiavajú správnu matériu a formu – udeľujú platný krst. Svätý Cyprián sa však v skutočnosti držal toho, že je to z apoštolskej Tradície, že heretici platný krst udeliť nemôžu! A proti tejto bludnej myšlienke sa postavil vtedajší pápež sv. Štefan a neskôr ju Katolícka Cirkev odsúdila. Asi toľko k tvrdeniu, že list sv. Cypriána Jubaianusovi je nepochybným obrazom apoštolskej Tradície! Svätý Cyprián a 30 ďalších biskupov v skutočnosti na regionálnom koncile v r. 254 po Kristovi vyhlásilo:
Toto opäť dokazuje to, o čo tu ide: Ježiš Kristus udelil neomylnosť iba sv. Petrovi a jeho nástupcom (pápežom).
Ježiš Kristus nezlyhajúcnu vieru biskupom, teológom či otcom Cirkvi neudelil; udelil ju iba Petrovi a jeho nástupcom, keď hovoria z Petrovho stolca alebo keď veriacim predkladajú náuku, ktorej sa má veriť ako božsky zjavenej.
Ďalším raným otcom, ktorý sa často cituje v prospech krstu krvi, je Tertulián. Jeho výrok je najstarším zaznamenaným výrokom, ktorý učí o krste krvi.
Ale hádajte čo? V tom istom diele, v ktorom Tertulián vyjadruje svoj názor v prospech krstu krvi, sa dopúšťa aj inej a závažnej chyby. Hovorí, že deti by sa nemali krstiť, dokým nevyrastú!
Toto je v rozpore so všeobecnou katolíckou Tradíciou prijatou od apoštolov a neskorším neomylným učením pápežov, že deti sa majú pokrstiť čo najskôr.
Okrem toho však Tertulián v tom istom diele O krste v skutočnosti potvrdzuje všeobecné učenie Tradície o absolútnej nevyhnutnosti krstu vodou; v rozpore s predstavou o krste krvi.
Teda tí, čo si myslia, že krst krvi je učením Katolíckej Cirkvi jednoducho preto, lebo tento omyl vyjadrilo niekoľko otcov, sa jednoducho mýlia. Rovnako veľa alebo aj viac otcov sa držalo toho, že nepokrstené deti trpia pekelnými ohňami a že heretici nemôžu platne krstiť. Teória krstu krvi nebola v katolíckej tradícii zastávaná všeobecne alebo neustále a nikdy ju neučil ani nespomínal žiaden pápež, žiadny koncil a ani žiadna pápežská encyklika.
[1] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 598.
[2] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 593.
[3] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 591.
[4] Denzinger 1837.
[5] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 309.
[6] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 310a.
[7] Denzinger 712; Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 576.
[8] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 306.