^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Je sviatočným dňom sobota alebo nedeľa?
Prečo praví kresťania (t. j. katolíci) výslovne Bohu zasväcujú nedeľu a nie sobotu
Vyvrátenie postoja adventistov siedmeho dňa a baptistov siedmeho dňa pomocou Biblie
V 20. kapitole Knihy Exodus nachádzame prikázanie zasvätiť sobotu (sabat). Sabat v Starom zákone znamenal „odpočinok“ alebo „zastavenie“ v siedmy deň židovského týždňa – sobotu. Značné množstvo protestantov argumentuje, že ľudia sú stále viazaní prikázaním vyčleniť sobotu pre Boha. Myslia si, že katolíci toto prikázanie porušujú, keď v súlade s Tradíciou Cirkvi a učením Nového zákona uznávajú, že prerogatíva sabatu sa v Novom zákone presunuli na nedeľu. Nasledujúce úvahy by mali každej úprimnej osobe ukázať, prečo sa adventisti siedmeho dňa a baptisti siedmeho dňa mýlia. Sám Boh prostredníctvom Cirkvi, ktorú stanovil, presunul prerogatíva sabatu na nedeľu na počesť dňa, v ktorý Ježiš vstal z mŕtvych.
PRIKÁZANIE ZASVÄTIŤ SOBOTU JE VO SVOJEJ PODSTATE ODLIŠNÉ OD OSTATNÝCH PRIKÁZANÍ
Prikázanie zasvätiť sobotu je vo svojej podstate odlišné od ostatných z desiatich prikázaní. Toto je veľmi dôležitá vec. Je odlišné, pretože z desiatich prikázaní je jediným, ktoré sa týka obradového, nie prirodzeného zákona. Napríklad, človek vo svojom srdci vie, že nemá vraždiť, že nemá kradnúť atď. Ale samotný prirodzený zákon ho neučí, že Boha musí uctievať v určitý konkrétni deň a nie v iný deň. Toto musí pochádzať z vonkajšieho zjavenia alebo predpisu.
Zasvätenie soboty alebo siedmeho dňa v skutočnosti začalo až po exode. Predtým alebo od počiatku sa to nerobilo. Je to súčasť obradového, nie prirodzeného zákona. Keďže je to prikázanie obradového zákona, nie prirodzeného zákona, Boh môže zmeniť deň, v ktorý sa mu má osobitne vzdávať česť. Protestanti, ktorí tvrdia, že zákon sobotného sabatu zostáva v platnosti, nedodržiavajú ďalšie aspekty obradového zákona Starej zmluvy. Obriezku alebo rituálne obety za záväzné už nepovažujú, ale obradový zákon sabatu za záväzný považujú. Toto je aj v nesúlade s Bibliou, aj nelogické.
Tak ako obriezka, rituálne obety a ďalšie časti obradového zákona s príchodom Krista skončili, tak sa pominula aj obradová požiadavka vyčleniť sobotu pre Boha. Boh a jeho Cirkev ju nahradili požiadavkou výslovne ctiť nedeľu.
APOŠTOLI A RANÁ CIRKEV SLÁVILA V NEDEĽU, NIE V SOBOTU
Je zrejmé, že apoštoli si ctili nedeľu, nie sobotu. Čítame, že na Eucharistiu a lámanie chleba sa stretli v prvý deň týždňa, nedeľu, deň Pánovho vzkriesenia.
Vidíme, že kresťania sa zišli na bohoslužbu v nedeľu. Tento deň vyčlenili apoštoli.
Nasledujúci verš je obzvlášť dôležitý.
Tuná vidíme, že sv. Pavol výslovne učí, že sviatočné a obradové zákony (vrátane zachovávania soboty!) sa týkali obdobia Starého zákona a po príchode Krista už nie sú záväzné. Aké jasné to má byť?
BOH DAL CIRKVI AUTORITU PRESUNÚŤ SOBOTU NA NEDEĽU NA POČESŤ JEHO VZKRIESENIA
Evanjelium podľa Matúša 16:18-19 – „‘A ja ti hovorím: ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva, a čokoľvek zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čokoľvek rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi.’“
Toto je dôvodom, prečo sa raní kresťania stretávali v nedeľu (Pánov deň), aby slávili Eucharistiu. Toto je dôvodom, prečo väčšina starovekých otcov, ako napríklad sv. Ignác Antiochijský, píšuc okolo r. 110 po Kristovi, uznávala, že nedeľa bola oným dňom, nie sobota.
Toto je jasný dôkaz toho, že adventisti siedmeho dňa a baptisti siedmeho dňa nasledujú človekom vymyslené prekrútenie Písma, ktoré bolo cudzie nielen apoštolom, ale aj najstarším kresťanom. Mohli by sme citovať mnohých ďalších otcov.
JE TU TOHO VIAC: BOŽÍ DEŇ ODPOČINKU MÁ SÚVISLOSŤ S JEHO DIELOM STVORENIA; ODPOČÍVA POTOM, ČO SA SKONČILO JEHO DIELO STVORENIA
VZKRIESENIE ZNAČÍ DOKONČENIE NOVÉHO STVORENIA A TEDA OZNAČUJE JEHO NOVÝ DEŇ ODPOČINKU
Čítame, že Boží odpočinok je spojený s dokončením jeho diela. Boh svoje dielo dokončil a potom na siedmy deň odpočíval. Avšak celé stvorenie bolo narušené Adamovým hriechom. Toto je dôvodom, prečo 8. kapitola Listu Rimanom učí, že celé stvorenie čakalo v nádeji na Kristovo vykúpenie. Jeho vykúpenie malo napraviť stvorenie, ktoré bolo narušené.
Kristove vykúpenie je teda nové stvorenie. Preto čítame:
Kristovo nové dielo stvorenia – napravenia stvorenia, ktoré bolo narušené Adamom – sa dokonalo na kríži a vyvrcholilo s jeho vzkriesením. Preto nachádzame zaujímavé nepatrné stotožnenie Ježiša so záhradníkom. Keď Mária Magdaléna uvidela zmŕtvychvstalého Pána v deň jeho vzkriesenia, pomýlila si ho so záhradníkom. Táto skutočná udalosť mala tiež naznačiť, že Ježiš bol v novej záhrade: obnovenej Edenskej záhrade (raji), ktorý predtým hriechom stratil Adam.
Ježišovo vykúpenie a vzkriesenie obnovilo raj a obnovilo záhradu, ktorá bola narušená, lebo On je novým a väčším Adamom.
Preto úplne dáva zmysel, že Pánov deň (nedeľa, deň jeho vzkriesenia) – ktorý pripomína koniec jeho nového diela stvorenia – sa stane novým dňom odpočinku.