^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Sväté Písmo proti neprekonateľnej nevedomosti a dôkazy o okamžitom rozšírení Evanjelia po celom svete
Faktom zostáva, že Boh zjavil, že všetci, čo chcú byť spasení, musia veriť v katolícku vieru (pričom Trojica a vtelenie sú „katolíckou vierou“ v jej najjednoduchších tajomstvách – pozri Atanázovské krédo). Prijať skutočnosť, že Boh sa postará o to, aby duše dobrej vôle počuli jeho hlas a prijali katolícku vieru, by pre katolíka nemalo byť ťažké. Koniec koncov, už len samotnom v Apoštolskom vyznaní viery sa od katolíkov vyžaduje, aby vyznali vieru vo viaceré nadprirodzené udalosti: narodenie z Panny, zmŕtvychvstanie a nanebovstúpenie. Od katolíka sa tiež vyžaduje, aby veril vo Sväté Písmo, ktoré je plné zázrakov a nadprirodzených javov. Transsubstanciácia (skutočná prítomnosť Krista v Eucharistii) je takisto každodenným zázrakom, v ktorý tradiční katolíci veria. Prečo by teda malo byť ťažké veriť, že Boh odstraňuje nevedomosť z duší dobrej vôle bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, ba dookonca aj zázračne, ak je to nevyhnutné? Ježišovo meno je jediné meno pod celým nebom (Sk 4:12), v ktorom človek môže byť spasený; a tí, čo nevchádzajú skrze Ježiša, sú zlodeji a lupiči (Jn 10).
Známy je prípad, kedy sa ctihodná Mária z Agredy vraj bilokovala zo svojho kláštora v Španielsku do texaskej divočiny, aby Indiánov poučila o pravej viere. „Nad hlavným vchodom do katedrály vo Forth Worthte je veľká nástenná maľba zobrazujúca toto dlhé navštívenie, ako aj jej velikánsky originál, ktorý visí v Kostole svätej Anny v texaskom Beaumonte.“ [2] Hovorí sa, že k jej zázračným bilokáciám do Ameriky dochádzalo 11 rokov (v rokoch 1620 – 1631), od Texasu cez Nové Mexiko až po Arizonu, v rozpätí viac než tisíc míľ.
Na viacerých miestach Nového zákona sa tiež učí, že Evanjelium sa už za čias apoštolov hlásalo po celom svete.
V Novom zákone sa jasne píše, že Evanjelium sa dostalo „až po samý kraj zeme“ (Sk 1), ku „každému stvoreniu, čo je pod nebom“ (Kol 1) a „až po končiny sveta“ (Rim 10). Je docela možné, že apoštoli boli transportovaní „až po samý kraj zeme“, aby hlásali Evanjelium a krstili z toho istého prostriedku, ktorým bol prorok Eliáš zázračne vzatý zo zeme – z ohnivého voza.
V skutočnosti vieme, že sv. apoštol Filip bol transportovaný podobne ako Eliáš po tom, čo pokrstil eunucha z Kandaky.
Druhá kapitola Skutkov apoštolov nám tiež hovorí, že v deň Turíc sa obrátili a boli pokrstení Židia (ktorí prišli do Jeruzalema na Turíce) „zo všetkých národov pod nebom“.
Len čo sa tieto duše zo „všetkých národov pod nebom“ obrátili a dali pokrstiť, odcestovali späť do svojich vlastných krajín a šírili Evanjelium – čím uľahčili okamžité rozšírenie Evanjelia do vzdialených krajín naprieč svetom. Preto napríklad existujú dôkazy o kresťanstve v Partii, ktoré sú súčasné s najskoršími stykmi Západu s touto oblasťou po Kristovi.
Keďže sa tieto duše mocným spôsobom obrátili, „boli ohromení“ (Sk 2:12) – keďže „na každú dušu prišla bázeň; prostredníctvom apoštolov sa dialo množstvo divov a znamení a vo všetkých bol veľký strach“ (Sk 2:43) – stali sa horlivými misionárskymi nástrojmi, ktoré Boh ihneď využil na šírenie viery a krstenie v ich vzdialených domovských krajinách. A to ani len nezahŕňa misijnú činnosť, ktorú vykonávali samotní apoštoli vo vzdialených krajinách mimo Rímskej ríše. Napríklad sv. Ondrej kázal až na Ukrajine. [4]
Preto slávni cirkevní otcovia sv. Justín Mučeník (citovaný vyššie), sv. Irenej, sv. Klement a mnohí ďalší píšu:
Vieme tiež, že Duch Svätý výslovne apoštolom zakázal hlásať Evanjelium na určitých miestach, celkom pravdepodobne kvôli zlej vôli, s ktorou by sa stretli.
Na druhej strane vieme, že Duch Svätý apoštolom výslovne prikázal – prostredníctvom nadprirodzeného vnuknutia – aby hlásali Evanjelium na miestach, kde ho potrebovali úprimné duše, ako napríklad v Macedónsku.
Nič z tohto, pravdaže, nenaznačuje, že človeku by sa nemalo hlásať Evanjelium bez nadprirodzeného vnuknutia. Ide tu len o to, aby sme preukázali, že Boh si je plne vedomý duší dobrej a duší zlej vôle; plne si je vedomý toho, kto skutočne túži po pravde Evanjelia a kto nie, a nič mu nebráni dostať svoju pravdu k tým, čo sú úprimní. Pán bude denne pridávať do Cirkvi tých, čo majú byť spasení!
Sv. Pavol ďalej hovorí, že ľudia (t. j. ľudia nad vekom uvažovania, ktorí chcú byť spasení) nemôžu mať vieru v Krista, ktorá je nevyhnutná k spáse, ak o ňom nepočuli. „A ako uveria v toho, o ktorom nepočuli?“ (Rim 10). Keďže všetci nad vekom uvažovania musia počuť Kristovo slovo, aby mali vieru (Rim 10), musia počuť Kristovo slovo, aby mali spásu, pretože nikto nie je ospravodlivený bez viery – jedinej pravej katolíckej viery.
Skutočnosť, že nikto nemôže byť spasený bez katolíckej viery, je istotne dôvodom, prečo existujú dôkazy o príchode kresťanstva do Nového sveta dávno predtým, než ho objavil Krištof Kolumbus. Svätý Brendan Plavec (roky 484 – 577 po Kristovi) údajne podnikol cesty cez Atlantik dávno pred Krištofom Kolumbom [11] a existujú archeologické dôkazy, ktoré boli objavené a dokladujú toto tvrdenie.
Katolícki dobyvatelia Severnej a Južnej Ameriky z pätnásteho a šestnásteho storočia, ktorí tiež zvrhli satanistickú Aztécku ríšu, našli veľké množstvo dôkazov o dávnej prítomnosti kresťanstva v Novom svete.
Už boli objavené dôkazy o tom, že kresťanstvo sa dostalo do Číny už v 1. alebo 2. storočí. „Čínsky profesor teológie tvrdí, že prvé Vianoce sú vyobrazené na kamennom reliéfe z obdobia východnej dynastie Han (roky 25 – 220 po Kristovi). Na obrázku... sedí žena a muž okolo niečoho, čo vyzerá ako jasle, pričom z ľavej strany sa vraj blížia ‘traja mudrci’, držiaci dary, nasleduje ich ‘pastier’ a vpravo sú v rade kľačiaci ‘asasinovia’.“ [13] V skutočnosti aj sv. František Xaverský (1506 – 1552), aj páter Matteo Ricci (1552 – 1610), dvaja najvplyvnejší misionári zo Spoločnosti Ježišovej, „vo svojich spisoch tvrdili, že našli dôkazy dokladujúce to, že Tomáš sa úspešne dostal do Číny.“ [14]
Čiže týmito štyrmi spôsobmi sa Evanjelium roznieslo až po končiny zeme počas obdobia zjavenia Ježiša Krista – t. j. obdobia, ktorého koniec oficiálne označuje smrť posledného apoštola: 1) kázanie apoštolov, ktoré pokrylo celú Rímsku ríšu a rozsiahle územia mimo nej, a kázanie zástupov, ktoré sa nimi obrátili; 2) kázanie všetkých tých, čo sa obrátili na Turíce a spätne zaniesli Evanjelium do svojich vzdialených krajín; 3) možná zázračná transportácia apoštolov do vzdialených krajín, kde sa dali nájsť duše dobrej vôle, tak, ako bol Filip transportovaný od eunucha (Sk 8); 4) priamy nadprirodzený zásah Boha, prostredníctvom ktorého ľuďom povedal, v čo musia veriť a čo musia urobiť, aby sa obrátili na kresťanskú vieru, aby boli spasení. Tento priamy nadprirodzený Boží zásah na poučenie duší dobrej vôle vidíme v prípade Kornélia a sv. Pavla:
Na pamäti musíme mať aj piaty veľmi dôležitý faktor, ktorý vrhá ďalšie svetlo na túto vec: učením Krista je, že drvivá väčšina ľudstva je zlej vôle, a preto zatratená. Ježiš v Evanjeliu podľa Matúša 7:13 vyjavil, že len málo nájde cestu k spáse, a veľkí duchovní učitelia Katolíckej Cirkvi učia, že stratená je nielen väčšina ľudstva (t. j. všetci, čo zomrú ako nekatolíci), ale dokonca aj väčšina tých, čo sa hlási ku katolíkom.
Keďže smutnou skutočnosťou ľudských dejín je, že len málo ľudí je z pravdy – čo zistíme aj čítaním Starého zákona a príbehov o tom, ako málo ľudí bolo uznaných za hodných vstúpiť do zasľúbenej zeme a ako málo ľudí zostalo verných Božiemu zákonu v porovnaní s prevažnou väčšinou dokonca aj Božieho ľudu, ktorá opakovane upadala do modlárstva – pomáha to vysvetliť, prečo Boh ponecháva časti obyvateľov Zeme v nevedomosti. Je to preto, lebo niet duše dobrej vôle, ktorá by sa tam dala nájsť. Teda do tých častí Nového sveta, do ktorých sa Evanjelium nedostalo, sa nedostalo, lebo sa tam nenašli vyvolení.
Slová Nového zákona o tom, že Evanjelium sa hlása všetkému stvoreniu pod nebom, a slová nášho Pána, že apoštoli mu budú svedčiť „až po samý kraj zeme“, ktoré vyriedol počas svojej úplne poslednej reči pred svojím nanebovstúpením, naznačujú, že niektorí zo samotných apoštolov možno boli zázračne trasportovaní do oblastí sveta, kde sa dali nájsť duše dobrej vôle. Ale bez ohľadu na to, čo si človek vezme z vyššie uvedených biblických pasáží, faktom je, že Evanjelium sa hlása tam, kde sa dajú nájsť duše dobrej vôľe, a tam, kde sa nehlása, niet spásy.
[1] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 144a.
[2] Michael Malone, The Only-Begotten, p. 329.
[3] Warren H. Carroll, A History of Christendom, Christendom Press, Vol. 1 (The Founding of Christendom), p. 429, note 9.
[4] Warren H. Carroll, A History of Christendom, Vol. 1 (The Founding of Christendom), p. 435, note 47.
[5] Warren H. Carroll, A History of Christendom Vol. 1 (The Founding of Christendom), p. 406.
[6] Warren H. Carroll, A History of Christendom, Vol. 1(The Founding of Christendom), p. 406.
[7] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 191-192.
[8] Exhortation to the Greeks, Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 405.
[9] Denzinger 1793.
[10] Denzinger 1000.
[11] The Catholic Encyclopedia, “Brendan,” Volume 2, 1907, p. 758.
[12] Francis Anson, Guadalupe: What Her Eyes Say, Manila: Sinag-tila Publishers, Inc., 1994, p. 62.
[13] Wang Shanshan, “Stones Indicate earlier Christian Link?”, China Daily, http://www2.chinadaily.com.cn/english/doc/2005-12/22/content_505587.htm
[14] http://www2.chinadaily.com.cn/english/doc/2005-12/22/content_505587_4.htm
[15] Jurgens, The Faith of the Early Fathers, Vol. 1: 320a.
[16] St. Louis De Montfort, The Secret of the Rosary, Tan Books, p. 65.