^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Námietka 4): A čo materiálna heréza? Nemôžu byť pápeži II. vatikánskeho koncilu iba materiálnymi heretikmi?
Odpoveď: „Materiálny“ heretik je katolík, ktorý sa v dobrej viere mýli v dogmatickej otázke. Antipápeži II. vatikánskeho koncilu sú bezpochyby skutočnými heretikmi. Materiálnymi heretikmi (katolíkmi mýliacimi sa v dobrej viere) nemôžu byť z mnohých dôvodov, z ktorých najdôležitejšie sú tieto: 1) nedržia sa základných tajomstiev viery; 2) odmietajú jasné dogmy, ktorých si sú plne vedomí.
„Materiálny heretik“ je výraz, ktorý teológovia používajú na označenie katolíka, ktorý sa v dobrej viere mýli, pokiaľ ide o nejaké učenie Cirkvi, ale ktorý ho nepopiera úmyselne. Jediný spôsob, ako človek môže byť „materiálnym heretikom“, je taký, že si nie je vedomý toho, že postoj, ktorý zastáva, je v rozpore s učením Cirkvi. Takýto človek by svoj postoj okamžite zmenil po tom, čo by bol informovaný o učení Cirkvi v onej veci. Takzvaný „materiálny heretik“ teda nie je heretik, ale popletený katolík, ktorý nepopiera nič z toho, o čom vie, že Cirkev učí. Fakt, že takzvaný „materiálny heretik“ nie je heretikom, dokazuje skutočnosť, že takzvaný „materiálny heretik“ neprestáva byť súčasťou Cirkvi; a už sme z mnohých citátov ukázali, že všetci heretici prestávajú byť členmi Cirkvi.
Okrem toho si takzvaný „materiálny heretik“ (mýliaci sa katolík) na svoju hlavu nesťahuje večný trest za popieranie viery; a všetci heretici si na svoju hlavu sťahujú večný trest.
Materiálny heretik preto nie je heretikom, ale katolíkom, ktorý sa nevinne mýli v súvislosti s nejakým cirkevným učení. Takže tí, čo tvrdia, že Benedikt XVI. si nie je vedomý všetkých dogiem, ktoré popiera, a preto je len „materiálnym heretikom“ (inými slovami, pomýleným katolíkom), tvrdia nielen to, čo je absurdné, ale to, čo je NEMOŽNÉ. Je nemožné, aby bol Benedikt XVI. iba takzvaným „materiálnym heretikom“, a to z troch dôvodov:
V týchto citátoch vidíme len záblesk oboznámenosti Benedikta XVI. s katolíckym učením, vrátane tých samých koncilov, ktoré popiera. To isté platí aj pre Jána Pavla II. a jeho „predchodcov“. Napríklad dohodou s luteránskou cirkvou o ospravodlivení z r. 1999, dohodou schvaľovanou Jánom Pavol II., Ján Pavol II. súhlasil s tým, že Tridentský koncil už neplatí.
Je samozrejmé, že nemôže si byť nevedomý Tridentského koncilu, ak súhlasí s tým, že už neplatí. Okrem toho má Benedikt XVI. niekoľko doktorátov z teológie a napísal mnoho kníh zaoberajúcich sa spletitosťami katolíckej dogmatiky. Jeden z nás prečítal 30 jeho kníh a môže povedať, že Benedikt XVI. je s tým, čo Katolíckej Cirkev učí, oboznámený viac ako takmer ktokoľvek na svete. Tvrdiť, že Benedikt XVI. alebo Ján Pavol II. alebo Pavol VI. alebo Ján XXIII. zostali nevedomí si najjednoduchších učení Cirkvi – ktoré popierali – o našom Pánovi, proti protestantizmu, o spáse, proti falošným náboženstvám, o náboženskej slobode atď. je mylné a ridikulóznosť najvyššieho stupňa. Napríklad tvrdiť, že Benedikt XVI. si je nevedomý dogmy, že protestanti sú pod hrozbou kacírstva viazaní uznávať pápežstvo – pamätajte, že učí pravý opak – je číre šialenstvo. Je to ekvivalentné tvrdeniu, že človek môže byť šéfkuchárom v päťhviezdičkovej reštaurácii a nevedieť, čo je to šalát. Avšak tí, čo presadzujú argument o „materiálnom heretikovi“, by nás chceli presvedčiť práve o tomto.
Inými slovami, každý katolík vo veku rozlišovania medzi dobrom a zlom, musí mať pozitívne poznanie určitých tajomstiev viery, aby bol spasený. Neexistuje žiadne ospravedlnenie, dokonca ani z nevedomosti. Ak teda niekto zastáva presvedčenie, ktoré ničí vieru v tieto tajomstvá, dokonca i keď bol vyučovaný nesprávne, nie je katolíkom.
Napríklad, ak niekto naozaj verí v troch rôznych bohov a nie v jedného Boha v troch božských osobách, potom nie je katolíkom – bodka. Toto je pravdivé aj vtedy, ak ho nikdy neučili pravú náuku o Trojici. Nie je katolíkom, keďže jeho viera odporuje základnému tajomstvu, ktoré musí poznať, aby sa držal pravej viery.
Podobne, ak niekto verí, že iné náboženstvá ako napríklad islam, judaizmus atď. sú tiež dobré, potom neverí, že Kristus (a preto aj jeho Cirkev) je jediná pravda. Ak niekto neverí, že Kristus (a preto aj jeho Cirkev) je jediná pravda, potom nemá katolícku vieru – bodka. Toto je pravdivé aj vtedy, ak ho pravú náuku v tejto veci nikdy neučili, čož je dôvodom, prečo pápež Pius XI. hovorí, že všetci, čo sa držia názoru, že všetky náboženstvá „sú viac-menej dobré a chvályhodné“, opustili pravé náboženstvo – bodka.
Nuž, ukázali sme, že Benedikt XVI. a jeho „predchodcovia“ veria, že judaizmus, islam atď. sú dobré. Benedikt XVI. bol dokonca 30. novembra 2006 v mešite zasvätený do islamu. On a jeho „predchodcovia“ tieto náboženstvá chvália. Benedikt XVI. islam výslovne nazval „vznešeným“ a povedal, že predstavuje „veľkosť“. Nie je možné, aby tomuto veril a zároveň bol katolíckym „materiálnym heretikom“, keďže neverí v základné tajomstvo, ktorého sa musí držať, aby sa držal pravej viery: že Kristus je jediná pravda. Preto Benedikt XVI. katolíkom nie je – bodka.
Toto je tiež dokázané aj z iného uhla pohľadu. Keďže je to základným tajomstvom katolíckej viery, že Kristus (a preto aj jeho Cirkev) je jediná pravda, vyplýva z toho, že tí, čo v toto tajomstvo veria, držia sa aj toho, že sa musí veriť Kristovej Cirkvi. Toto je učením pápeža Leva XIII.
Ak sa niekto drží toho, že katolícke náboženstvo nemusí byť prijaté nekatolíkmi, potom nie je katolíkom. Ako sme ukázali, antipápeži II. vatikánskeho koncilu učia, že nekatolíci katolícke náboženstvo prijať nemusia; výslovne učia, že východní schizmatici sa nemusia obrátiť na katolícku vieru.
Okrem toho...
Cirkevné právo predpokladá tvrdošijnosť v kacírstve, ak sa nedokáže opak
Okrem uvedených skutočností, ktoré dokazujú, že antipápeži II. vatikánskeho koncilu sú určite formálnymi heretikmi, prezumpcia práva stojí proti nim:
V komentári k tomuto kánonu od cteného otca Erika F. Mackenzieho, A.M., S.T.L., J.C.L. sa uvádza:
Antipápeži II. vatikánskeho koncilu nielenže urobili doslova stovky vyjadrení v rozpore so zjavenými a definovanými dogmami, ale tiež explicitne vyhlásili, že sú v spoločenstve s (v rovnakej cirkvi ako) schizmatikmi a heretikmi. Tieto vyjadrenia naviac potvrdili činmi, ktoré dodatočne prejavujú to, že sa držia herézy, ako napríklad communicatio in sacris (spoluúčasť na svätných veciach) s rôznymi falošnými náboženstvami. Preto nie je právom alebo duchom Cirkvi ospravedlňovať dakoho verejne chŕliaceho herézu, lež ho treba brať ako vinného.
Sv. Róbert Bellarmín vysvetľuje, prečo to tak musí byť.
Jednoduchý názorný príklad tiež preukáže, prečo to tak musí byť.
Boh by nikdy nedovolil, aby si ten, čo na vonkajšom fóre prehlasuje herézu, udržal v Cirkvi autoritu alebo mohol vyžadovať podriadenosť katolíkov, bez ohľadu na to, aké sú jeho úmysly. Pamätajte, že heréza zabíja duše. Predpokladajme, že vlk v našom príbehu je len hladný alebo má zlý deň. Mení to niečo na skutočnosti, že ovce sú eliminované? Nie.
Navyše, ktorý vlk, čo sa snaží ľudí oklamať, by sa otvorene vyhlásil za nekatolíka alebo nepriateľa Cirkvi?
Neexistuje účinnejší spôsob, ako pomôcť falošnému prorokovi, lež ako trvať na tom, aby si napriek svojmu verejnému vyznávaniu herézy udržal v Cirkvi právomoc. Pápež sv. Celestín autoritatívne potvrdzuje zásadu, že verejného heretika nemôžeme považovať za osobu s autoritou, keď sa zaoberal prípadom heretika Nestoria. Nestorius, patriarcha Konštantínapola, začal hlásať herézu, že Mária nie je Božia Matka. Veriaci na to reagovali tým, že s ním prerušili spoločenstvo, keď si uvedomili, že keďže Nestorius hlásal verejnú a notorickú herézu, nemohol mať v Katolíckej Cirkvi autoritu. Nasledujúci citát pápeža sv. Celestína sa nachádza v diele sv. Róberta Bellarmína, De Romano Pontifice.
Pápež Pius IX. tento princíp potvrdzuje učením, že človek je považovaný za heretika alebo schizmatika, aj keď ho za takého Svätá stolica ešte nevyhlásila.
Toto je dôvodom, prečo sa svätci, teológovia, učitelia, kánonisti a pápeži, ktorí sa vyjadrujú k otázke „heretického pápeža“, vyhýbajú výrazom „materiálna“ a „formálna“ heréza/kacírstvo, tieto výrazy totiž implikujú posudzovanie vnútorného fóra. Skôr však používajú slová verejná, zjavná, notorická atď. – výrazy zodpovedajúce vonkajšiemu fóru.
Čo je to verejné odpadnutie od viery?
Čiže veľmi podrobne sme ukázali, prečo je úplne bludné tvrdiť, že antipápeži II. vatikánskeho koncilu sú len „materiálnymi heretikmi“. Nemôžu byť materiálnymi heretikmi, pretože 1) veľmi dobre poznajú dogmy, ktoré popierajú; 2) ako „biskupi“ sú povinní poznať katolícku vieru, obzvlášť dogmy, ktoré popierajú; a 3) nedržia sa a protirečia základným tajomstvám viery, ktorých sa človek musí držať, aby bol katolíkom.
Odpovede na najčastejšie námietky proti sedevakantizmu
[1] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 578.
[2] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 74.
[3] Benedikt XVI., Principles of Catholic Theology, Ignatius Press, 1982, s. 239.
[4] Benedict XVI, Principles of Catholic Theology, pp. 197-198.
[5] L’Osservatore Romano, Special Insert, Joint Declaration of the Doctrine of Justification, November 24, 1999, #13.
[6] G. McDevitt, The Delict of Heresy, 48, CU, Canon Law Studies 77. Washington: 1932.
[7] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 45.
[8] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 46.
[9] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 30.
[10] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), pp. 313-314.
[11] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 399.
[12] L’Osservatore Romano (the Vatican’s Newspaper), May 24, 1973, p. 6.
[13] L’Osservatore Romano, Jan. 27, 1993, p. 2.
[14] L’Osservatore Romano, August 24, 2005, p. 8.
[15] Eric F. Mackenzie, A.M., S.T.L., J.C.L. Rev., The Delict of Heresy, Washington, D.C.: The Catholic Univ. of America, 1932, p. 35. (Cf. Canon 2200.2).
[16] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, p. 283.
[17] St. Robert Bellarmine, De Romano Pontifice, II, 30.
[18] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 416.
[19] Ius Canonicum. Rome: Gregorian 1943. 2:453.