^
^
Nedávne videá a články | Apokalypsa teraz vo Vatikáne | Nová “omša” novus ordo | Prečo peklo musí byť večné | Antikrist identifikovaný | Sedevakantizmus | Prečo tak mnohí nemôžu veriť | “Magicians” Prove A Spiritual World Exists | Úžasné dôkazy o Bohu |
Pravda o cirkvi II. vatikánskeho koncilu | Herézy II. vatikánskeho koncilu | Kroky k obráteniu | Mimo Cirkvi niet spásy | Vyvrátenie východného „pravoslávia“ | Svätý Ruženec | Páter Pio | Falošní tradicionalisti |
Námietka 13): Ján XXII. bol heretik, ktorého kardinál Orsini dokonca odsúdil aj ako heretika, a predsa zostal pápežom.
Odpoveď: Ján XXII. nebol heretik a jeho panovanie nepredstavuje žiaden dôkaz, že heretici môžu byť pápežmi.
Najprv chceme, aby si čitateľ všimol niečo veľmi zaujímavé: keď Ferrara (osoba, ktorá uvádza túto námietku) pojednáva o Jánovi XXII., všimnite si, že táto aféra je zveličovaná. Neváha ju označiť za príklad skutočného kacírstva. Keď sa však zaoberá jasnými herézami „pápežov“ II. vatikánskeho koncilu, všetky ich natoľko umenšuje, že popiera, že by niektorá z nich vôbec predstavovala herézu. Napríklad:
Áno? Takže žiadna z jasných heréz Jána Pavla II. a Pavla VI. (napr. učenie, že v iných náboženstvách sú svätí; vyhlasovanie, že by sme nemali obracať nekatolíkov atď.) podľa Ferraru ani len nepredstavuje kacírstvo, ale prípad Jána XXII. sa rozhodne dostal na úroveň kacírstva. Aký úplný nezmysel! Azda tu niekto nevidí obrovské pokrytectvo a úplnú nečestnosť? Keď si Ferrara a iní nesedevantisti myslia, že bagatelizovať herézu je výhodou, latku pre herézu zdvihnú tak, že v podstate nič sa nedostane na úroveň skutočnej herézy. Keď však považujú za užitočné nejakú herézu zveličovať (ako v prípade Jána XXII.), pretože si myslia, že to bude úspešne oponovať sedevakantizmu, zveličujú to a pričiňujú sa o to, aby sa to javilo oveľa horším, než aké to bolo.
Faktom veci je, že Ján XXII. heretikom nebol. Postoj Jána XXII., že duše blahoslavených zosnulých uvidia blažené videnie až po všeobecnom súde, nepredstavoval vec, ktorá by bola výslovne definovaná ako dogma. K tejto definícii došlo až o dva roky po smrti Jána XXII. prostredníctvom pápeža Benedikta XII. v Benedictus Deus, [3] ale Ferrara zrejme neuvažoval, že by spomenutie tohto faktu bolo dôležitým.
Skutočnosť, že kardinál Orsini odsúdil Jána XXII. ako heretika, nič nedokazuje, najmä ak sa zamyslíme nad kontextom udalostí. Aby sme poskytli stručné pozadie: Ján XXII. odsúdil učenie „spirituálov“ ako heretické. Táto skupina sa držala toho, že Kristus a apoštoli nemali jednotlivo ani spoločne žiadne vlastníctvo. Ján XXII. tento názor odsúdil ako protirečiaci Svätému Písmu a vyhlásil, že všetci, čo sa ho neodbytne držia, sú heretickí. [4] „Spirituáli“ a ďalší im podobní vrátane kráľa Ľudovíta Bavorského boli odsúdení ako heretici.
Keď došlo ku kontroverzii o výrokoch Jána XXII. o blaženom videní, spirituáli a kráľ Ľudovít Bavorský z toho profitovali a obvinili pápeža z kacírstva. Týchto nepriateľov Cirkvi podporoval kardinál Orsini, muž, ktorého Ferrara spomína vo svojom článku.
Na základe tohto pozadia môžeme vidieť, že Ferrarovo tvrdenie, že „kardinál Orsini sa domáhal všeobecného koncilu, aby vyhlásil pápeža za heretika...“ nadobúda iné svetlo: Áno, kardinál Orsini a jeho dobrí priatelia, exkomunikovaní heretici. V skutočnosti dokonca aj Ferrarov vlastný ‘pápež’ vo svojej knihe Dogmatická teológia upozorňuje na to, že nepriatelia Cirkvi škandál zneužili na politické ciele:
Ferrara sa svojím zveličovaním prípadu Jána XXII. umiestňuje rovno do spoločnosti nepriateľov Cirkvi. Ján XXII. nebol heretik. Okrem skutočnosti, že táto vec ešte nebola konkrétne definovaná ako dogma, Ján XXII. dal tiež najavo, že svojím (bludným) názorom nikoho nezaväzuje a že k definitívnemu záveru v tejto veci nedospel:
Všetko toto svedčí o tom, že Ján XXII. heretikom nebol. Zastával osobný názor, ktorý bol úplne nesprávny a o ktorom explicitne vyhlásil, že nie je ničím viac než názorom. V skutočnosti bol Ján XXII. napriek svojmu podstatnému omylu dosť razantný v boji proti kacírstvu. To, že odsúdil spirituálov a kráľa Ľudovíta Bavorského, je dôkazom o tom, že kacírstvo naozaj odsudzoval. Porovnávať ho s antipápežmi II. vatikánskeho koncilu, ktorí ani neveria, že kacírstvo existuje, je úplne ridikulózne. Ako sa už dokázalo, Benedikt XVI. ani len neverí v to, že protestantizmus predstavuje kacírstvo! Aký satanský vtip, že niekto tvrdošijne (tvárou v tvár týmto faktom) tvrdí, že tento človek je katolíkom! Faktom je, že kamkoľvek sa nesedevakantisti chcú obrátiť (na dogmy o pápežstve alebo Lutherove činy atď.), ich blud je vyvrátený. Napríklad, keď už sme pri téme Jána XXII. a všeobecného súdu, treba si pripomenúť, že Benedikt XVI. popiera azda najhlavnejšiu katolícku dogmu týkajúcu sa všeobecného súdu: vzkriesenie tela, ako sme dokázali v predchádzajúcej kapitole o jeho herézach.
Keď teda nesedevakantisti vyťahujú záležitosť o Jánovi XXII. a poslednom súde, nerobia nič iné, len nám pripomínajú ďalšiu dogmu, ktorú Benedikt XVI. popiera, a vyťahujú ďalší dôkaz, prečo nie je pápežom.
Odpovede na najčastejšie námietky proti sedevakantizmu
[1] Chris Ferrara, “Opposing the Sedevacantist Enterprise,” Catholic Family News, August 2005, p. 21.
[2] Chris Ferrara, “Opposing the Sedevacantist Enterprise,” Catholic Family News, August 2005, p. 21.
[3] Denzinger 530.
[4] Denzinger 494.
[5] The Catholic Encyclopedia, “John XXII,” Vol. 8, 1910, p. 433.
[6] Benedict XVI, Dogmatic Theology, The Catholic University of America Press, 1977, p. 137.
[7] The Catholic Encyclopedia, Vol. 8, p. 433.
[8] Benedict XVI, Introduction to Christianity, p. 349.
[9] Benedict XVI, Introduction to Christianity, pp. 357-358.